Nasveti, ki vam lahko rešijo življenje: Ustrezna drža med obroki lahko izboljša prebavo in preprečuje napihnjenost

3. 6. 2023
Nasveti, ki vam lahko rešijo življenje: Ustrezna drža med obroki lahko izboljša prebavo in preprečuje napihnjenost (foto: Profimedia)
Profimedia

Podrobnosti, ki lahko spremenijo vse!

Prebava je proces, ki je za telo včasih naporen. To je odvisno od hrane, ki jo zaužijemo, hitrosti, s katero jo zaužijemo, in drže, ki jo zavzamemo med obrokom. Dejansko obstajajo določeni optimalni položaji za mizo, ki zagotavljajo, da hrana nemoteno prehaja skozi prebavni sistem. Mnogi zaposleni ljudje jedo hitro hrano na hitro, kar pa je zelo slabo za prebavo.

Ne spreglejte:

Ustrezna drža med obroki ima lahko pomemben vpliv na naše prebavne procese. Pogosto se osredotočamo na izbiro hrane in način prehranjevanja, vendar pa drža, v kateri sedimo med obrokom, igra prav tako pomembno vlogo pri prebavi hrane. Pravilna drža namreč omogoča optimalno delovanje prebavnega sistema, preprečuje napihnjenost ter pripomore k boljši absorpciji hranil.

Ko sedimo v nepravilni drži, na primer z ukrivljenim hrbtom ali sklonjenim zgornjim delom telesa, lahko pride do stiskanja prebavnega sistema in upočasnitve prebave. To lahko vodi v težave, kot so napihnjenost, zgaga, težka prebava in nelagodje.

Pravilna drža med obrokom pa vključuje vzdrževanje pokončne drže, sproščenih ramen in nevtralne glave. To omogoča prost pretok hrane skozi prebavni trakt ter olajša delovanje želodca, črevesja in drugih prebavnih organov. Hkrati pa pomaga preprečevati nepotrebno stiskanje in pritisk na trebuh ter s tem zmanjšuje tveganje za napihnjenost in nelagodje.

Poleg pravilne drže je pomembno tudi upoštevati tempo prehranjevanja. Hitro prehranjevanje, ki pogosto spremlja vsakodnevni vrvež, lahko povzroči zaužitje zraka, kar prispeva k napihnjenosti. Zato je priporočljivo jesti počasi, temeljito žvečiti hrano in si vzeti čas med ugrizi.

Profimedia

Kombinacija pravilne drže, počasnega prehranjevanja in žvečenja hrane omogoča, da prebavni sistem nemoteno opravlja svojo funkcijo. Prav tako pa lahko prispeva k občutku sitosti, saj imamo čas, da se zavemo, kdaj smo dejansko siti, in preprečimo prenajedanje.

Dobra drža med obroki lahko dejansko prispeva k boljši prebavi in preprečuje napihnjenost.

Tukaj je nekaj nasvetov za idealno držo med prehranjevanjem:

Sedite vzravnano

Sedite v pokončnem položaju, z ravnim hrbtom in sproščenimi rameni. Izogibajte se nagibanju ali pretiranemu sklanjanju nazaj, saj lahko to stisne vaš trebuh in ovira prebavo.

Noge naj bodo plosko na tleh

Stopala naj bodo plosko na tleh ali po potrebi uporabite podstavek za noge. To pomaga ohranjati stabilnost in pravilno poravnavo hrbtenice.

Ne križajte nog

Prekrižanje nog lahko stisne predel trebuha in ovira prebavo. Namesto tega imejte obe nogi pritrjeni na tla ali uporabite podstavek za noge.

Sprostite ramena

Ramena naj bodo sproščena in naj ne bodo nagrbančena naprej. Napetost v zgornjem delu telesa lahko vpliva na prebavni proces.

Ohranite nevtralen položaj glave

Glavo držite v nevtralnem položaju, ne preveč naprej ne preveč nazaj. To zagotavlja, da dihalne poti in prebavni sistem niso stisnjeni.

Izogibajte se prehitremu uživanju hrane

Pri jedi upočasnite in si vzemite čas. Zaradi prehitrega prehranjevanja lahko pogoltnete preveč zraka, kar lahko prispeva k napihnjenosti in nelagodju.

Temeljito žvečite

Preden hrano pogoltnete, jo temeljito prežvečite. Pravilno prežvečena hrana je lažje prebavljiva in omogoča boljšo absorpcijo hranilnih snovi.

Med grižljaji delajte odmore

Med grižljaji si privoščite kratke odmore, da vaše telo lahko prebavi hrano in sporoči, da je polno. Tako lahko preprečite prenajedanje in spodbudite boljšo prebavo.

Katerih položajev se je treba izogibati med obrokom?

Med najslabšimi položaji, ki se jim je treba izogibati, je prehranjevanje stoje, prav tako pa tudi prehranjevanje med hojo ali nagibanje čez mizo. 

Kot trdijo strokovnjaki, to najprej spodbuja prenajedanje, saj smo v teh položajih manj pozorni na količino zaužite hrane. Prav tako ne bo potekal proces usedanja, ki se zgodi, ko udobno sedimo in si vzamemo čas za uživanje hrane, kar neizogibno vpliva na prebavo. 

Poleg tega je hrano težje pravilno prežvečiti, če stojimo ali sedimo v nerodnem položaju, saj so čeljustne mišice bolj napete. Rezultat? Zaužijete več hrane, vendar tudi več zraka, kar lahko povzroči pline in napihnjenost.
V kakšni drži se morate držati, da boste pravilno jedli in prebavljali? 

Po besedah strokovnjakov je idealna drža sedenje za mizo, pri kateri se ni treba preveč sklanjati, hrbet mora biti raven, kolena pa poravnana z medenico, da lahko prebavne mišice delujejo čim bolj optimalno. To ne le olajša kroženje hrane v telesu, temveč tudi pomaga želodcu, da se lažje razširi in tako bolje sprejme in prebavi hrano.

Povzeto po članku z GRAZIA FR

Fotografije: Profimedia

Preberite še: To so edine zdrave testenine, ki jih priporočajo strokovnjaki: Brezglutenska alternativa in visoka vsebnost vlaknin, ki vas po obroku ne bo obtežila in napihnila

Priporočamo tudi: Če želite biti srečnejši v življenju, se znebite teh 4 slabih navad

Prisluhnite novemu ELLE podkastu z Leo Pisani: