Dodajajte to prehransko dopolnilo, da boste lažje zaspali: Kako deluje melatonin in komu je namenjen?

15. 2. 2024
Privoščite si zaslužen počitek s prehranskimi dopolnili z melatoninom. (foto: Profimedia)
Profimedia

Če ga vzamete vsak dan pred spanjem, lahko spodbudi spanje in vam pomaga pridobiti moč za počitek kljub življenjskim težavam.

Včasih je treba izgubiti vse, kar imamo, da bi lahko cenili, kar imamo: vse, kar potrebujemo, je obdobje stresa in nekaj skrbi, da spanec izgine. Težava, zaradi katere je morda treba redno jemati prehranska dopolnila z melatoninom, da bi se vrnili k mirnemu spancu in pozabili na nespečnost. Nujna pomoč, da si povrnete vsaj 8 ur spanja, znižate raven kortizola in si končno povrnete mirnost. Čeprav ga lahko pridobimo tudi s prehrano, z uživanjem živil, bogatih z melatoninom, kot so kakav, rjavi riž, stročnice, jabolka in suho sadje, včasih telo tega hormona ne more pravilno sintetizirati. Posledice tega so pomanjkanje spanja in motnje v cirkadianem ritmu, zaradi česar težko zaspimo in se ves čas počutimo utrujene. Te nevšečnosti lahko odpravimo prav s prehranskimi dopolnili z melatoninom, ki zaradi svojega sedativnega učinka pomagajo umiriti um in se končno spočiti.

Ne spreglejte:

Kaj je melatonin, hormon, ki uravnava spanje?

Vzdrževanje rednega ritma spanja in budnosti je ključnega pomena za zdravje in dobro počutje telesa, pa tudi za ohranjanje duševne stabilnosti. Zato je vloga melatonina tako pomembna: ta hormon, ki ga proizvaja epifiza ali epifiza, se sintetizira v nočnih urah, zlasti med 1. in 3. uro zjutraj, in opravlja zelo pomembno sproščujoče delovanje, ki omogoča spanje. Učinek je pomirjevalen, tako zelo, da možgani z melatoninom sporočajo celotnemu telesu, da je mogoče počivati brez strahu. Proizvodnjo melatonina ovirajo in ga je zato treba dodajati, kar je lahko nešteto dejavnikov, od preproste dnevne svetlobe - ki možgane poziva, naj ostanejo budni in dejavni - do izpostavljenosti modri svetlobi, ki ovira spanje.

Čemu je namenjen dodatek melatonina?

Glavna vloga melatonina je uravnavanje bioloških ritmov in omogočanje počitka, vendar to ni njegova edina funkcija v telesu. Če ga vključimo v prehrano, lahko namreč okrepimo imunsko zaščito ali ukrepamo pri bolj specifičnih težavah, povezanih z nezmožnostjo rednega cirkadianega ritma. Prav zato se prehranska dopolnila z melatoninom predlagajo za:

  • boj proti jet lagu
  • pomoč ljudem, ki so prisiljeni delati ponoči
  • zdravljenje nespečnosti in motenj spanja
  • za zmanjševanje simptomov odvajanja od kajenja

Neželeni učinki uporabe melatonina

V večini primerov so dodatki melatonina varni in se dobro prenašajo. Po drugi strani pa je treba upoštevati nekatere neželene učinke, kot so glavoboli, zaspanost, omotica, razdražljivost, želodčni krči in prehodna depresija. Posledice, zaradi katerih v urah po zaužitju dodatka ni priporočljivo voziti ali uporabljati nevarnih strojev in orodij.

Ali je melatonin škodljiv za vas? Kontraindikacije za njegovo uporabo

Najbolje je, da se o uporabi prehranskih dopolnil z melatoninom vedno posvetujete s svojim zdravnikom. Na splošno se je najbolje izogibati njihovemu jemanju med nosečnostjo in dojenjem, razen če vam jih predpiše ginekolog. Jemanje melatonina pri otrocih pa je treba oceniti s pediatrom, čeprav se je izkazalo, da je ta vrsta dodatka varna. Tisti, ki imajo visok krvni tlak, depresijo, epilepsijo in sladkorno bolezen, se morajo po drugi strani izogibati jemanju melatonina, ker je zanje škodljiv.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Anela Šabanagić po Ladovem šovu v Stožicah tako ganila z iskrenimi besedami

Priporočamo tudi: 3 znamenja, ki bodo v februarju spoznala nekoga posebnega