Zajtrk je včasih lahko napovednik telesnega počutja ali slabega počutja čez dan. Za dober začetek jutra si oglejmo sestavine, ki se jim je treba izogibati pri zajtrku, da bi preprečili napihnjenost ali bolečine v želodcu čez dan.
Nič tako ne uniči samozavesti kot občutek ekstremne napihnjenosti. Ključ številka ena za izogibanje napihnjenosti to poletje: Začetek dneva začnite s hrano, ki blaži želodec in poskrbi za dobro delovanje prebavil (z dodatkom limonine vode). In ne, to ne pomeni, da se morate izogibati nekaterim svojim priljubljenim jedem, kot so smutiji (ki jih lahko spremljajo tudi nenadzorovani plini) in palačinke.
Ne spreglejte:
- Angelina Jolie pokazala popoln zimski črni videz in genialni trik zimskega plastenja slip obleke
- Kate Middleton klasični ženski kostim znova postavila v središče pozornosti
- 8 preprostih načinov za zdravo kuhanje doma po mnenju strokovnjakov za prehrano: Hoolywoodske zvezdnice jih obožujejo in strogo upoštevajo
Prebujanje na napačni strani postelje je slab začetek dneva, še slabše pa je, če se zbudite napihnjeni. Ta občutek napihnjenosti se občasno zgodi vsakemu od nas. Morda zato, ker ste prejšnji večer pojedli nekaj preslanega ali pa ste preprosto pili premalo vode. Ne glede na vzrok je ta občutek napihnjenosti še predobro poznan. Na srečo pa se ga je mogoče tudi zlahka znebiti.
Ne obupajte - vse, kar morate storiti, je, da pripravite zdrav zajtrk. Nekateri morda mislijo, da je stradanje po veliki noči najboljši način, da se vrnete na pravo pot, vendar ni tako. Pravzaprav lahko tako početje uniči vaš krvni sladkor in razpoloženje ter vas pripravi do poznejšega prenajedanja. (Verjetno ste že opazili vzorec, kajne?) Po drugi strani pa boste dan začeli z uravnoteženim obrokom, ki vas bo dobro nahranil, da se boste lahko vrnili v svoj običajni ritem. Tako kot telovadba v fitnesu tudi redni obrok pripomore k normalni prebavi.
Kaj povzroča napihnjenost?
Občutek napihnjenega trebuha je lahko posledica več dejavnikov: tesnih oblačil, stresa ... in hrane! Nekatera živila, ki jih redno uživamo, namreč lahko povzročajo pline v želodcu in s tem napihnjenost. To lahko povzroči večurno nelagodje.
Kaj prepovedati pri zajtrku, da bi se izognili tveganju napihnjenosti
To velja za ljudi z intoleranco na gluten, vendar ne le zanje! Ni priporočljivo jesti preveč svežega kruha (zlasti sveže pečenega). Vsebnost škroba spodbuja napihnjenost želodca in s tem napihnjenost. Izogibajte se tudi mlečnim izdelkom. Laktoza lahko povzroči črevesne težave. Namesto tega izberite na primer rastlinska mleka ali sojine jogurte.
Če vam mlečni izdelki povzročajo težave, kuhanje ovsa ali ječmena v polnomastnem mleku morda ni najboljši način za začetek dneva. Težave pri prebavi mlečnih izdelkov povzročajo pline in napihnjenost - še posebej, če jih zaužijete veliko naenkrat.
Kaj naj jem za zajtrk, da se izognem napihnjenosti?
Da bi se izognili napihnjenosti, se izogibajte belemu kruhu in se raje odločite za polnozrnati kruh, ki je lažje prebavljiv. Za zajtrk je priporočljivo jesti tudi sadje. Upoštevajte le, da je v tem primeru nujno, da se odločite le za krožnik sadja, da bo zajtrk lahko prebavljiv. In ne izključite jajc! Jajca lahko pomagajo tudi pri preprečevanju lakote pred kosilom.
Najboljša novica doslej: Morda imate v svoji kuhinji že zdaj nekaj najboljših živil, ki odpravljajo napihnjenost.
Šparglji: Šparglji imajo blag diuretični učinek in so tudi močan vir antioksidanta glutationa, ki je znan po svojih razstrupljevalnih učinkih.
Avokado: V tem sadežu je veliko kalija, ki blaži napihnjenost, ter vlaknin in zdravih maščob.
Kumara: Vsebuje silicijev dioksid, kofeinsko kislino in vitamin C, ki pomagajo zmanjševati otekanje in zmanjšujejo zadrževanje vode. Visoka vsebnost vode pomaga tudi pri rehidraciji.
Jajca: Jajca: odličen vir beljakovin, ki nasiti tudi z maščobami. Nudijo takojšen nadzor nad porcijami, saj ima vsako približno 293 kJ (70 Kcal).
Kefir: Fermentiran jogurtov napitek je poln koristnih probiotičnih bakterij. Vsebuje tudi zelo malo laktoze in je lahko primeren za ljudi, ki ne prenašajo drugih mlečnih izdelkov. Izberite le brez okusa, da se izognete dodatnim kalorijam in želodčnim težavam zaradi dodanega sladkorja.
Voda z limono: Limonin sok v topli vodi pomaga pri rehidraciji in nežno spodbuja prebavo.
Banana: Banana je še eno živilo, bogato s kalijem, poleg tega pa zagotavlja tudi odporen škrob, ki hrani črevesje.
Melona: Melona: še en odličen vir kalija in pomaga pri rehidraciji.
Papaja: Papaja vsebuje encim papain, ki pospešuje prebavo in lahko pomaga pri odpravljanju plinov in napihnjenosti.
Špinača: Še en dober vir kalija, vlaknin in vitamina C. Lažje se razgradi kot nekatere druge temne zelene liste, kot je ohrovt, kar pomeni, da je manj verjetno, da bo povzročala pline.
Sladki krompir: Vsebuje veliko kalija in je kompleksni ogljikov hidrat, ki se počasi izgoreva. Pomaga ohranjati stabilen krvni sladkor.
Paradižnik: Vsebuje veliko kalija in veliko vode.
Povzeto po članku z GRAZIA FR
Fotografije: Profimedia
Preberite še:Astrološko opozorilo: Kateri mesec v letu 2023 bo za vaše znamenje najbolj tvegan?
Priporočamo tudi:4 najboljši načini hujšanja po 40. letu: Te enostavne življenjske navade vas lahko pripeljejo do želenega telesa
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču