Strokovnjaki predstavljajo novo paradno šestdnevno dieto, ki je posebej zasnovana tako, da se po njej ne boste več počutili napihnjeni kot balon. Odličen načrt prehranjevanja za dobro počutje in izgubo teže, ki hkrati pomaga očistiti jetra in ledvice.
Če se sprašujete, ali ta načrt prehranjevanja ogroža vaše telo in vaše zdravje, ne skrbite, saj ste v dobrih rokah. Dieto so namreč podprli zdravniki in velja pravilo, ko začenjate katero koli dieto, ne glede na to, kako hitra in kratka je, če diete ne predpišejo strokovnjaki, je lahko škodljiva za vaše zdravje. Ko smo premagali to točko, se lahko lotimo vseh podrobnosti 6-dnevne diete.
Vas bega dejstvo, da dieta traja samo 6 dni? Po mnenju zdravnikov je potrebno pri vsaki hitri dieti telesu pustiti dan počitka in nedelja je kot nalašč za to. Poleg tega lahko pri tem igra vlogo tudi tesnoba, zato je vedno pomembno, da uživate v zavestni prehrani brez tesnobe.
Ne spreglejte:
- 8-urna dieta je trenutno najbolj priljubljena na svetu: Lahko jeste vse, vendar le za omejeno obdobje
- Sadna dieta je najboljša za poletje in hitre razultate: Očisti telo, pomladi in stopi do 7 kg v 7 dneh
- Okusen in zdrav zajtrk za raven trebuh: Z bogato jutranjo skledo poskrbite za zdravo prebavo in vesele brbončice
6-dnevni jedilnik prehrane
Najbolje bi bilo, če bi bila vaša prehrana v sklopu diete polna živil z antioksidativnim vitaminom C in vlakninami, ki pomagajo izprazniti želodec ter očistiti jetra in ledvice odvečne maščobe.
Šestdnevna dieta: kaj naj bi jedli vsak dan?
Ponedeljek
Zajtrk: V slogu zdravih, okusnih in nasitnih zajtrkov, strokovnjaki priporočajo nesladkan zeleni čaj, rezino svežega ananasa in 2 žlici polnozrnatih kosmičev z nesladkanim mandljevim mlekom.
Sredi dopoldneva: 2 srednje velika kivija.
Kosilo: solata iz solate in čičerike z osličem in pinjolami.
Sredi popoldneva: Svež sok grenivke in jabolko, dva najboljša sadeža za hujšanje in razgibavanje.
Večerja: Zelenjavni pire (ne pozabite vključiti na primer artičok ali korenja, ki sta med 20 najboljšimi vrstami zelenjave za hujšanje, ki jih lahko jeste).
Torek
Zajtrk: zeleni čaj brez sladkorja, 1 kivi in 1 rezina polnozrnatega kruha s paradižnikom in oljem.
Sredi dopoldneva: 1 jabolko.
Kosilo: artičoke na žaru in piščančji file na žaru z dvema žlicama rjavega riža.
Sredi popoldneva: 2 rezini ananasa in 1 organski jogurt.
Večerja: Solata iz korenja in ananasa s piščancem in slivovim pirejem.
Sreda
Zajtrk: 1 jogurt s polnozrnatimi žiti in lanenimi semeni, 1 kivi in čaj ali kava.
Sredi dopoldneva: 1 organski jogurt in jagode.
Kosilo: rjavi riž z zelenjavo, ki mu je bila priložena sipa z grahom in 1 kivi.
Sredi popoldneva: Svež grenivkin sok in 1 pomaranča.
Večerja: špinača s pinjolami ter polnozrnat kruh s paradižnikom in šunko ter svež ananas.
Četrtek
Zajtrk: zeleni čaj brez sladkorja, 1 kivi in 1 rezina polnozrnatega kruha s paradižnikom in oljem.
Kosilo: polnozrnati špageti s surovim paradižnikom, bela riba s čebulo in 1 organski jogurt.
Sredi popoldneva: 30 gramov polnozrnatega toasta s puranom in/ali svežim sirom.
Večerja: zelenjavni pire, tuna s solato in slivami.
Petek
Zajtrk: nesladkan zeleni čaj z 1 rezino svežega ananasa in 2 žlici polnozrnatih kosmičev z nesladkanim mandljevim mlekom.
Sredi dopoldneva: 2 srednje velika kivija.
Kosilo: bučkina omleta s krompirjem in pest oreščkov.
Sredi popoldneva: 1 organski jogurt.
Večerja: jajčevci in artičoke, kuhani, pečeni na žaru ali pečeni s teletino na žaru.
Sobota
Zajtrk: zeleni čaj brez sladkorja ali kave, 1 kivi in 1 rezina polnozrnatega kruha s paradižnikom in oljem.
Sredi dopoldneva: 1 banana in 1 organski jogurt z lanenimi semeni.
Kosilo: Solata iz vodne kreše, koruze in paradižnika z ribo na žaru in sultanami.
Sredi popoldneva: smoothie iz kivija in jagod brez cedila.
Večerja: Šparglji in paradižnikova solata z omleto iz jajčevcev.
Kaj jesti na dan počitka
Po mnenju zdravnikov je idealno, da izberete obrok, ki si ga tudi sicer radi privoščite in vam nariše nasmeh na obraz. Pozabite na kalorije in si privoščite nekaj zares okusnega.
Ali radi uživate v dobrem poznem zajtrku? Če živite v prestolnici, si privoščite najboljši pozni zajtrk v centru mesta. Jejte, kar želite, vendar kasneje v dnevu ne pozabite na zdravo večerjo, ki je lahko okusna in obilna solata, ki se bo po dnevu polnem dobrot resnično prilegla.
Radi obiskujete najboljše picerije? Če nameravate na prosti dan obiskati najbolj modne italijanske restavracije, si privoščite lahek zajtrk z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in seveda tudi lažjo večerjo.
Tekom diete ne pozabite na hidracijo telesa. Voda lahko pomaga vašemu črevesju in odpravlja napihnjenost. Trudite se piti vodo predvsem zunaj obrokov, da ne razredčite želodčnih kislin, ki pomagajo razgraditi hrano. Izogibajte se tudi vodi z mehurčki, kot sta soda ali mineralna voda, ki le še povečata pline v črevesju.
Nasveti za uspešno držanje 6-dnevne diete
Kaj jeste, je prav tako pomembno kot to, kako jeste, saj vsi vemo, da boste zaradi dobre prebave živeli dlje in bolje. Strokovnjaki so nas ob tem želeli opozoriti na nekaj točk, ki so bistvenega pomena za preprečevanje povečanja količine plinov, ki povzročajo napihnjenost.
Izogibajte se alkoholu in gaziranim pijačam za raven trebuh. Mehurčki v vseh pijačah, od gazirane vode, dietnih pijač, polnovrednih gaziranih pijač ali alkoholnih pijač, kot sta pivo ali šampanjec, lahko povzročijo napihnjenost zaradi zaužitja mehurčkov plina v pijači. Dietne pijače vsebujejo tudi umetna sladila, ki so pogosto neprebavljivi sladkorji in prav tako lahko povzročijo napihnjenost. Tudi pijače, kot je pivo, ki vsebuje ostanke kvasa in žita ter nekaj glutena, pri nekaterih občutljivih ljudeh povzročajo napihnjenost.
Jejte zavestno in počasi
Tudi počasno in zavestno prehranjevanje sta dva izmed najboljših trikov za hujšanje brez diete. Zavestno prehranjevanje brez vseh motilcev okolja omogoča našemu telesu, da hranila v prehrani dobro absorbira in nam še pravočasno sporoči, ko smo siti. Če jemo prehitro, lahko namreč preslišimo signale, ki nam sproočajo, da imamo dovolj. Prehitro prehranjevanje pa nam povzroča zaprtje, pline, kolcanje in druge prebavne težave.
Žvečite počasi in dobro
Če ne jeste v naglici, boste dobro prežvečili. Tudi če si za to vzamete nekaj dodatnih minut. In to je pomembno: čim bolje je hrana prežvečena v ustih, tem bolje se meša s slino in tem bolje se prebavlja (zlasti ogljikovi hidrati). Slina vsebuje amilazo, encim, ki pomaga pri vseh naštetih procesih.
Če hrana pride v želodec, ne da bi amilaza pravilno delovala, se bo moral želodec veliko bolj potruditi, da jo bo prebavil.
Če boste preizkusili to dieto, ne preskakujte obrokov, saj je to bistvena pomena za uspešno hujšanje in dobro počutje. Prav tako je dobro, da opustite sedeči način življenja in se preizkusite v kardio vadbi, ki vas bo naredila aktivne, vas napolnila z energijo ter vam pomagala pridobiti moč in prožnost telesa.
Fotografije: Profimedia