Samostojna umetniška direktorica, grafična oblikovalka in ilustratorka je predvsem ženska, ki uteleša pogum in dobro pozna jezik ranljivosti. Odkrito govori o duševnem zdravju, s tem pa odpira vrata drugim, da izboljšajo svoje. S svojo knjigo prikazuje, da lahko človek v 100 dneh spremeni (svoj) svet na bolje.
Kaj ste danes dobrega naredili zase?
Zgodaj sem vstala in si vzela čas za jutranjo rutino, ki te dni vključuje jogo obraza, čaj in nekaj strani knjige. Te dni prebiram knjigi Samoumiritev Boruta Škodlarja ter Morda se motim: modrosti gozdnega meniha.
Lažje ustvarjate iz stanja notranjega miru ali čustvenih premikov?
Ob čustvenih premikih pride navdih za nove projekte in iskanje odgovorov, samo v stanju notranjega miru pa lahko prečistim, kaj je potencialno in kaj ne, s čim bom ustvarjala dobro zase in za druge.
Kateri kotiček narave ste odkrili nazadnje?
Dolomite. Že vrsto let sem si jih želela raziskati in letos je prišel čas zanje. V sončnem vremenu, ki nam je omogočilo nekajdnevno hribolazenje, odkrivanje jezer, vzdihovanje nad kuliso tri tisočakov, na katere se je pogled odpiral, kamorkoli si se obrnil. V hribih si z vsakim korakom potrjujem, da strahu in hvaležnosti ne moremo občutiti hkrati, in vesela sem za vsak trenutek, ko mi uspe izbrati hvaležnost. Takrat si naberem moči, gradim zaupanje in vzpostavim notranji mir.
Če bi morali tesnobo upodobiti z ilustracijo, kakšna bi ta bila?
Grobo počečkan, zmazan in zmečkan list papirja.
Kaj pa notranji mir?
Bel in na otip mehak nepopisan list papirja.
Kako pomembna je bila ranljivost pri grajenju vaših zdajšnjih najbližjih odnosov?
Pretekle izgube bližnjih, (pre)izkušnja z izgorelostjo in srečanje s strahovi so me vedno znova učili, da se samo iz ranljivosti rodi prava povezava. Ko si dovolimo biti resnično videni, točno taki, kot smo, smo lahko sprejeti in ljubljeni. Za ranljivost je potreben pogum, nagrada pa so pristni in kakovostni odnosi.
Ste zakladnica modrih misli. Katera vam je trenutno najbližja?
Vse je v redu.
Kakšnih kreativnih podvigov si želite v naslednjih 100 dneh?
V naslednjih 100 dneh si želim zaključiti ustvarjanje nove knjige o premagovanju strahov, srečevanju s tesnobo in grajenju zaupanja.
Na katerih področjih življenja prisegate na minimalizem?
Številnih. V oblikovanju stremim k izogibanju balasta, da se ljudem omogoči čim bolj prijazna in enostavna (uporabniška) izkušnja. Pri načrtovanju dela raje vzamem manj projektov ter tiste izbrane bolj kakovostne in v skladu z mojimi vrednotami. Potem pa je še eno področje, kjer sledim minimalizmu: duševno zdravje. Prizadevam si za manj strahov, manj nemira, manj skrbi.
Vido najdete na Instagramu tukaj, njeno spletno stran pa tukaj.
Pripravila Ajda Gregorc, fotografije Taja Košir Popovič
Preberite še: Lea Mihevc: Od kod, dekle, si ti doma, ponovno na odru Cankarjevega doma
Priporočamo tudi: 6 trendov modnih oblek za pomlad in poletje 2023, od slip obleke do obleke s kapuc
Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah