6-dnevna dieta po kateri več ne boste napihnjeni, poskrbela pa bo za razstrupljanje in čiščenje vaših jeter

14. 6. 2022
Deli
6-dnevna dieta po kateri več ne boste napihnjeni, poskrbela pa bo za razstrupljanje in čiščenje vaših jeter (foto: Instagram)
Instagram

Iščete sredstva, ki vam lahko pomagajo ublažiti napihnjenosti? Velikokrat lahko napihnjenost zmanjšate ali celo odpravite s preprostimi spremembami v prehrani in življenjskem slogu. Ste pripravljeni?

Grozljiva napihnjenost na vsakogar od nas vpliva drugače. Nekaterim se to zgodi po obilnem obroku ali večerni zabavi, za druge pa je le (neprijeten) del vsakdanjega življenja. Napihnjenost je celo tako pogosta nadloga, da je nastala celotna industrija lažnih "razstrupljevalnih čajev za odpravljanje napihnjenosti", kar resnično kaže, da obupno iščemo odgovore na napačnih mestih. Resnica je, da za napihnjenost ne obstaja univerzalno zdravilo, ki bi ustrezalo vsem. Najboljši pristop? Ugotovite, kaj je za vas sprožilni dejavnik, in se mu izognite. Začnete lahko s preprosto spremembo prehrane. 

Če se sprašujete, ali ta načrt prehranjevanja ogroža vaše telo, ne skrbite, saj ste v dobrih rokah. Zapomnite pa si to preprosto pravilo, ki veleva, da ko začenjate katero koli dieto, ne glede na to, kako ekspresna je, se vedno posvetujte z zdravnikom ali strokovnjakom.

Ne spreglejte: 

Napihnjenost je občutek povečanega pritiska v črevesju, ki lahko v nekaterih primerih povzroči tudi vidno izbočenost, znano tudi kot 'food baby'. Nastali pritisk je lahko posledica same količine zaužite hrane, tekočine ali plina, ki ga proizvajajo naši črevesni mikrobi, ko pojemo velike količine fermentiranih ogljikovih hidratov. To vključuje veliko živil, ki jih uživamo, kot so sadje, zelenjava, žita, mlečni izdelki, fižol in stročnice. Ta povečana vsebnost v črevesju pa črevesje raztegne in povzroči neprijeten občutek napihnjenosti.

Zakaj šestdnevna dieta?

Hitre diete so vsekakor lahko nevarne za telo. Zato pa je v sklopu diete telesu potrebno nameniti vsaj en dan počitka, da naše telo ne trpi. Poleg tega lahko pri tem igra vlogo tudi tesnoba, zato je vedno pomembno, da uživate v zavestni prehrani brez tesnobe.

Jedilnik 6 dnevne diete: 

Ponedeljek:

Zajtrk: Nesladkan zeleni čaj, rezina svežega ananasa in 2 žlici polnozrnatih kosmičev z nesladkanim mandljevim mlekom.

Prigrizek: 2 srednje velika kivija.

Kosilo: solata iz solate in čičerike z osličem in pinjolami.

Prigrizek: Svež sok grenivke in jabolko, dva najboljša sadeža za hujšanje in razgibavanje.

Večerja:  Zelenjavni pire (ne pozabite vključiti na primer artičok ali korenja, ki sta med 20 najboljšimi vrstami zelenjave za hujšanje, ki jih lahko jeste).

Torek: 

Zajtrk: zeleni čaj brez sladkorja, 1 kivi in 1 rezina polnozrnatega kruha s paradižnikom in oljem.

Progrizek: 1 jabolko.

Kosilo: artičoke na žaru s filejem piščančjih prsi na žaru in 2 žlici rjavega riža.

Progrizek:  2 rezini ananasa in 1 organski jogurt.

Večerja: Solata iz korenja in ananasa s piščancem in slivovim pirejem.

Sreda: 

Zajtrk: 1 jogurt s polnozrnatimi žiti in lanenimi semeni, 1 kivi in čaj ali kava.

Progrizek: 1 organski jogurt in jagode.

Kosilo: rjavi riž z zelenjavo, sipa in grahom, 1 kivi.

Prigrizek:  Svež grenivkin sok in pomaranča.

Večerja: špinača s pinjolami ter polnozrnat kruh s paradižnikom in šunko ter svež ananas.

Četrtek: 

Zajtrk: zeleni čaj brez sladkorja, 1 kivi in 1 rezina polnozrnatega kruha s paradižnikom in oljem.

Kosilo:  polnozrnati špageti s surovim paradižnikom, bela riba s čebulo in 1 organski jogurt.

Prigrizek: 30 gramov polnozrnatega toasta s puranom in/ali svežim sirom.

Večerja: zelenjavni pire, tuna s solato in slivami.

Petek:

Zajtrk: nesladkan zeleni čaj z 1 rezino svežega ananasa in 2 žlici polnozrnatih kosmičev z nesladkanim mandljevim mlekom.

Prigrizek: 2 srednje velika kivija.

Kosilo: sladki krompir,  bučkina omleta in oreščki.

Progrizek: 1 organski jogurt.

Večerja: jajčevci in artičoke, kuhani, pečeni na žaru ali pečeni s teletino na žaru.

Sobota: 

Zajtrk: zeleni čaj brez sladkorja ali kave, 1 kivi in 1 rezina polnozrnatega kruha s paradižnikom in oljem.

Prigrizek: 1 banana in 1 organski jogurt z lanenimi semeni.

Kosilo: Solata iz vodne kreše, koruze in paradižnika z ribo na žaru.

Progrizek: smuti iz kivija in jagod brez cedila.

Večerja: Šparglji in paradižnikova solata z omleto iz jajčevcev.

Kaj jesti na dan počitka?

Po mnenju zdravnikov je idealno, da si si izberete dan v tednu, kjer boste svojemu telesu namenili počitek in si izbrali obrok, ki vas bo prijetno razvajal.

Če radi uživate v dobrem brunchu, si privoščite najboljši brunch v mestu. Jejte, kar želite, vendar ne pozabite na zdravo večerjo, ki je lahko bogata solata. 

Radi obiskujete najboljše picerije? Če nameravate torej na prosti dan obiskati najbolj modne italijanske restavracije, si privoščite lahek zajtrk z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in seveda tudi lažjo večerjo.

Če pa ste bolj ljubitelj hamburgerjev in si radi privoščite najboljši hamburger in pripadajoči neustavljivi krompirček, si za kosilo privoščite solato.

Nasveti za uspešno držanje 6-dnevne diete

Kaj jeste, je prav tako pomembno kot to, kako jeste, saj že vemo, da boste zaradi dobre prebave živeli dlje in bolje. Strokovnjaki so nas ob tem želeli opozoriti na nekaj točk, ki so bistvenega pomena, da se izognemo povečanju količine plinov, ki povzročajo napihnjenost.

Jejte počasi 

Počasno prehranjevanje in zavestna dieta sta prav tako dva izmed najboljših trikov za hujšanje brez diete. Poleg tega, kaj in kako, je treba paziti tudi na to, kdaj in kako dolgo. Z drugimi besedami, prehitro uživanje hrane pod stresom ali tesnobo pomeni, da se hranila v hrani ne absorbirajo pravilno. To povzroča zaprtje, pline, kolcanje in druge prebavne nevšečnosti.

Žvečite počasi in dobro

Če ne jeste v naglici, boste dobro prežvečili. Tudi če si za to vzamete nekaj dodatnih minut. In to je pomembno: čim bolje je hrana prežvečena v ustih, tem bolje se meša s slino in tem bolje se prebavlja (zlasti ogljikovi hidrati). Slina vsebuje amilazo, encim, ki pomaga pri vseh naštetih procesih.

Če hrana pride v želodec, ne da bi amilaza pravilno delovala, se bo moral želodec veliko bolj potruditi, da jo bo prebavil.

Prav tako je dobro, da opustite sedeči način življenja in se preizkusite v kardio vadbi, ki vas bo naredila aktivne, vas napolnila z energijo ter vam pomagala pridobiti moč in prožnost.

Fotografije: Profimedia, 

Instagram/@divinelatte

Preberite še: Maja Keuc - Amaya osupnila v elegantnem a drznem stajlingu

Priporočamo tudi: Jane Fonda se je poslovila od svojih sivih las! Odslej je rdečelaska

Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024