Zbogom, mega odmerek vitamina C: Ti zeliščni čaji v sezoni gripe in prehladov svojo nalogo opravijo mnogo bolje

1. 12. 2022
Zbogom, mega odmerek vitamina C: Ti zeliščni čaji v sezoni gripe in prehladov svojo nalogo opravijo mnogo bolje (foto: Profimedia)
Profimedia

Čaj je vedno dobra ideja. Še posebej pozimi. Na voljo je veliko napitkov za krepitev imunskega sistema, ki jih lahko pripravite, da boste zdravi, ko bodo vsi drugi zboleli. Predstavljamo vam tri recepte, ki naj vam služijo, kot zdravilo.

Ne glede na to, kateri znaki prehlada se pojavijo najprej, je refleksna potreba, da jih odpravimo z enim samim zamahom, povsem naravna - glede na vseprisotne in bogato založene prodajalne zdravil, ki vas bombardirajo z obljubami o takojšnjem lajšanju številnih simptomov. Toda gibanje za čisto medicino, ki spodbuja bolj naraven, 360-stopinjski pristop k preprečevanju in zdravljenju, pridobiva na veljavi - in ne brez razloga. Preden torej napolnite svojo košarico z zdravili brez recepta ali prosite zdravnika za preventivni recept, se morda splača poskusiti z nežnejšim celostnim pristopom kot prvo obrambno linijo.

Zeliščni čaji, poparki in decokcije: zima je idealen čas za njihovo pripravo, ne le za popoldansko poživitev, temveč tudi kot priročno naravno zdravilo proti sezonskim tegobam. Da ne omenjamo prednosti, ki jih prinaša držanje vroče skodelice v roki na deževen dan. Toda katere izbrati v boju proti sezonskim boleznim?

Ne spreglejte:

Izberite pravi zeliščni čaj in morda boste hitreje premagali simptome prehlada in gripe. Čeprav zdravila za prehlad še vedno ni, se zeliščni čaji že tisočletja uporabljajo za lajšanje bolečin v grlu, blaženje kašlja in krepitev imunskega sistema.

Poparki in zeliščni čaji, lastnosti 

Prednosti vroče skodelice s paro v rokah so številne. Najprej zato, ker je to pravi trenutek zase: vstaneš od mize, se za trenutek odklopiš, včasih je dovolj že pet minut, da se odklopiš. Je pravo zdravilo za duha, saj vas spravi v dobro voljo, predvsem pa dvigne raven hidracije telesa. V skodelici vročega čaja so namreč vsa zdravila za zimsko sezono.

Toda kako izbrati pravi zeliščni čaj? 

Vsi temeljijo na naravnih rastlinah, zeliščih in začimbah, idealnih sredstvih za jesen in zimo, osnovna razlika pa je v pripravi in sestavinah. Uporabimo vse dele, vključno z vejami, lubjem in koreninami, in jih kuhamo približno dvajset minut; pri poparku pa izberemo le mehke dele, cvetove in liste, ki jih prelijemo z vročo vodo. V tem primeru sestavin ne kuhamo, temveč jih pustimo stati največ petnajst minut. Enako kot pri zeliščnih čajih in čajih, v katerih so sestavine zaprte v vrečko in se pustijo stati nekaj minut.

Rastline in začimbe, ki jih lahko izberete za poparke in zeliščne čaje proti prehladu

Kako in katere sestavine izbrati? Ginseng je v teh primerih nepogrešljiv, ne le zato, ker pomaga oslabljenemu telesu po sezonski bolezni, temveč tudi zato, ker se bori proti stresu in povečuje telesno vzdržljivost. Podobno funkcijo ima tudi ingver, ki je idealen pri prehladu ali kašlju, saj pomaga očistiti dihalne poti.

Tu ni presenečenj - ingver je zelo priljubljen za boj proti simptomom prehlada in gripe. To ogrevalno zelišče je znano po svojih protivirusnih in protibakterijskih lastnostih, saj pomaga imunskemu sistemu, da se znebi mikrobov, ki povzročajo prehlad ali gripo.

Ingver pomaga tudi pri lajšanju bolečin v grlu in je naravno sredstvo proti bolečinam. V dneh, ko vas bolijo sklepi in se zdi, da se je zima naselila v vaših kosteh, je ingver pomirjujoč objem od znotraj navzven.

Prav tako evkaliptus, ki s svojim balzamičnim delovanjem očisti prehladen nos in omogoča izkašljevanje, koristen pa je tudi zeliščni čaj iz jegliča.

Evkaliptus zmanjšuje zastoje in čisti naše dihalne poti. Znan je po tem, da odpravlja zamašenost nosu in pomaga lažje dihati.

Šipek, timijan, meta in aloe vera pa so idealna četverica, če želite okrepiti imunski sistem. Če so timijan, melisa in kamilica idealni za sproščanje telesa in duha ter olajšanje počitka, pa rooibos, agrumi in zeleni čaj pomagajo izboljšati razpoloženje.

Timijan morda bolje poznate v kuhinji kot v svojem zeliščnem kompletu za prvo pomoč. Vendar je to okusno zelišče dobro za več kot le za začinjanje nedeljske pečenke.

Timijan se tradicionalno uporablja za zdravljenje kašlja in blaženje nadležnega ščemenja v grlu, ki moti vaš spanec. Je izkašljevalec, zato pomaga ohranjati pljuča brez sluzi. Deluje tudi spazmolitično, kar pomeni, da lahko ustavi krče v grlu, zaradi katerih imate občutek, da boste morda izkašljali pljuča.

Če boste imeli srečo, boste lahko tudi bolje spali.

3 napitki in recepti za zeliščne čaje, ki jih lahko preizkusite zdaj 
Zeliščni čaj za prehlad 

Odločite se za mešanico evkaliptusa, timijana, lapačo in mete. Dve veliki žlici prelijete z vročo vodo, pustite stati do 10 minut in pijte 3-4 dni. Po želji ga lahko osladite z evkaliptusovim medom. Zakaj je to dobro za vas? Ker evkaliptus in timijan delujeta balzamično in odvajalno, lapacho pa krepi imunski sistem.

Lapacho zelišče izvira iz amazonskega deževnega gozda in tamkajšnji prebivalci verjamejo, da lahko pomaga pri zdravljenju različnih težav z dihali, zato ga redno pijejo za krepitev odpornosti.Aboridžini verjamejo, da bo pitje poparka iz lubja lapacho pomagalo izboljšati delovanje imunskega sistema, zato ga pijejo pri simptomih gripe in prehlada. Poleg tega pravijo, da lahko pomaga pri pravilnem oblikovanju krvi, razstrupljanju in znakih prezgodnjega staranja. Pravilo se za čaje uporablja le notranji del lubja.

Zeliščni čaj za krepitev imunskega sistema 

Izberite mešanico lapačo, ehinaceja in šipka in zelenega janeža. Dve veliki žlici prelijemo z vročo vodo, pustimo stati do 15 minut in pijemo 3-4 dni. Za izboljšanje učinka lahko dodate kapljico limone, ki krepi imunski sistem, in med za sladkanje.

Zeliščni čaj za otroke (2-3 leta in več) proti sezonskim boleznim 

V mešanico dodajte lipo, šipek ter sladki koren. Eno žlico prelijemo z 200 ml vroče vode in pustimo stati do 6 minut. Sladkamo ga z akacijevim medom ali rjavim sladkorjem in pijemo zjutraj ali zvečer. Lipa blagodejno deluje proti kašlju, vrtnica krepi imunski sistem, sladki koren in svišč blažita razdražene sluznice.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Švedska dieta je idealna za hujšanju v jesenskem in zimskem času: Prinaša zavidljive vidne rezultate že po 2 tednih

Priporočamo tudi: Horoskop: Kaj prinaša obdobje Sonca v znamenju strelca?