Zakaj lasje postanejo sivi? Odgovor prihaja iz znanosti (in zdi se, da je dobra novica za vse)

13. 8. 2023
Zakaj lasje postanejo sivi? Odgovor prihaja iz znanosti (in zdi se, da je dobra novica za vse) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ne gre le za starost, pomanjkanje vitaminov ali preplah, razlog je v obnašanju lasnih matičnih celic.

Zakaj lasje postanejo beli? Ali se to lahko zgodi nenadoma zaradi travme? Ali pa je to le posledica staranja? Znanstvena študija je preučila to vprašanje.

Beli lasje so neprijeten problem, ki ga ni vedno lahko obvladati ali sprejeti v vseh starostnih obdobjih. Beli lasje so predvsem znak pomanjkanja melanina, ne glede na to, ali v celoti pokrivajo glavo kot pri nekaterih filmskih zvezdah ali pa se pojavijo na zatilju pri mlajših ženskah. Enotnega odgovora na vprašanje, zakaj lasje postanejo beli, ni: starost, pomanjkanje vitaminov, ki jih lahko dopolnimo s pravimi dodatki za bele lase, oksidativni stres, pa tudi razlog, ki je odvisen od matičnih celic v laseh. Nekateri znanstveniki so morda našli ključ za obračanje in preprečevanje procesa staranja: pod vodstvom raziskovalcev z Grossman School of Medicine Univerze v New Yorku so odgovorili na vprašanje "Zakaj nastanejo beli lasje?" in tako našli rešitev za obračanje tega procesa in s tem preprečevanje belih las.

Ne spreglejte:

Ali lahko lasje čez noč postanejo beli? Ali naenkrat zaradi preplaha ali travme?

Ko začnemo opažati bele lase, je videti, kot da so se pojavili nenadoma, kot da so se pojavili čez noč. Biološko ni mogoče, da bi lasje v tako kratkem času izgubili pigmentacijo. Bolj verjetno je, da se človek ne zaveda časa, ki s staranjem dejansko teče hitreje.

Pravijo tudi, da če se človek ustraši ali doživi travmatičen dogodek, dobi bele lase. V bistvu je to posledica hudega stresa, ki ga je doživel. V resnici temu ni znanstvene povezave: stresni hormoni ne morejo naenkrat narediti las belih, med njima ni jasne in znanstveno dokazane povezave. Namesto tega velja, da lahko stresni hormoni povzročijo vnetno stanje, ki vodi do povečane proizvodnje prostih radikalov, ti pa lahko vplivajo na proizvodnjo melanina. Vendar bi bile za to potrebne dodatne študije in podatki, ki bi to z gotovostjo potrdili.

Zakaj dobimo sive lase?

Začnimo z melanocitnimi matičnimi celicami, tj. celicami, ki sodelujejo pri pigmentaciji las in dlak ter s svojo raznolikostjo, količino in zdravjem vplivajo na barvo las. Kot matične celice imajo sposobnost, da se obnavljajo in delujejo kot obnovitveni sistem v zrelih organizmih. Kot vse vrste celic v telesu se tudi te med drugim gibljejo v lasnih mešičkih. Ob "prehodu" in zahvaljujoč temu mehanizmu popravljanja imajo te celice sposobnost zaustaviti staranje, kar pri laseh pomeni zaustavitev beljenja.

Med tem gibanjem se melanocitne matične celice razvijajo iz primitivnega v zrelejše stanje in sporočajo te preobrazbe, ko prehajajo iz enega folikla v drugega. Ko se lasje starajo in vedno znova rastejo, se v mešičkih kopičijo mešički, ki vsebujejo postarane melanocite, zato se vedno več zrelih melanocitov zatakne v predelu za matične celice, imenovanem izboklina lasnega mešička, kjer ostanejo, blokirajo cirkulacijo in vplivajo tudi na lase, ki se rodijo kasneje.

To odkritje bi lahko odprlo pomembno priložnost za podjetja za nego las, ki so morda našla eliksir mladosti za preprečevanje in obračanje procesa, ki povzroča sive lase. Mayumi Ito, višja raziskovalka te študije, je še povedala: "Prav izguba prilagoditvene funkcije starajočih se lasnih matičnih celic melanocitov je lahko odgovorna za sivenje in izgubo barve las. Svetleča in temna ali šibka in bela barva las je navsezadnje odvisna od cirkulacije, saj lahko pri nogah, ki povzročajo celulit in otekanje, zaradi tega lasje postanejo beli, in prav v tem znanstveniki vidijo upanje za obrnitev ali prekinitev procesa staranja. Ob poznavanju mehanizma, s katerim ti komunicirajo in se obnavljajo, bi bilo morda mogoče obrniti proces obarvanja, vendar se še ne soočamo s trajno rešitvijo. Zato čakamo na razvoj dogodkov.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Ne bo jim hudega: 3 nebesna znamenja, ki pod vplivom retrogradne Venere začenjajo novo življenje

Priporočamo tudi: To poletje bikinke nosimo - narobe! Zvezdnice jih obračajo tako za še bolj šik in zapeljiv videz