Tako rušite svoje hormone, če zjutraj ne zajtrkujete: Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj dejstvo, da zjutraj niste lačni, ni vedno dober znak

20. 5. 2023
Tako rušite svoje hormone, če zjutraj ne zajtrkujete: Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj dejstvo, da zjutraj niste lačni, ni vedno dober znak (foto: Profimedia)
Profimedia

Najpomembnejši obrok je treba spoštovati! Vendar kar veliko posameznikov prvi obrok dneva preskoči.

Zajtrk je ključna faza dneva. Dober prigrizek, ko vstanete iz postelje, vam pomaga ostati v formi do kosila. Poleg tega bo, če je dobro sestavljen, izboljšal vaš spomin in vam dal občutek sitosti. Vendar pa nekateri ljudje niso jutranji ljudje in raje ne jedo ničesar, ko se zbudijo, čeprav to pomeni, da se sredi dopoldneva počutijo malce otopeli. Po besedah Marise Hope, trenerke za prehrano, je to lahko opozorilni signal vašega telesa.

Ne spreglejte:

To, da zjutraj niste lačni, ni vedno dober znak

To, da zjutraj ali nekaj ur po zbujanju nimate apetita, ni vedno najboljši znak. Pogosto je znak visokega kortizola, neravnovesja sladkorja v krvi in počasnih jeter. Apetit, zlasti zjutraj, je resnično zaželjen, pravi strokovnjakinja. Pojasnjuje tudi, da "naša jetra lahko zadržijo le toliko uskladiščene glukoze, dokler ne morajo uporabiti drugih virov goriva". Za naše telo je namreč zelo stresno, če mora črpati iz svojih rezerv, da se spopade z različnimi situacijami, s katerimi se soočamo zjutraj. Po mnenju nekaterih strokovnjakov pa pomanjkanje apetita ni le posledica naših prehranjevalnih navad, temveč našega življenjskega sloga, natančneje kroničnega stresa.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MARISA HOPE - Women’s Wellness Coach (@marisahopeee)

Strokovnjaki svarijo, da je potrebno izstopiti iz tega kroga, v katerem telesu odvzemamo hormone, potrebne za njegovo pravilno delovanje, tako telesu kot umu. Vaš jutranji apetit se bo sčasoma vrnil, ko boste začeli bolj redno jesti zjutraj. S tem stališčem pa se ne strinjajo vsi.

Zakaj nekateri ljudje zjutraj nimajo apetita in zakaj to ni vedno dober znak:

Prebujanje v fazi spanja

Ena izmed glavnih razlag za pomanjkanje apetita zjutraj je, da se telo še vedno nahaja v fazi spanja. Med spanjem se prebavni sistem upočasni, zato se lahko zbudimo s šibkim ali celo odsotnim apetitom. To je povsem naravno in običajno ni razlog za skrb. Ko se prebavni sistem prebudi in aktivira, se apetit običajno povrne.

Preobilna večerja

Če se preveč prenajedamo ali uživamo težko prebavljivo hrano tik pred spanjem, se lahko zjutraj zbujamo brez apetita. Prebavni sistem potrebuje čas, da prebavi hrano, zato prevelika količina hrane ali težka obrok tik pred spanjem lahko vodi v zmanjšanje apetita zjutraj. V takih primerih je priporočljivo, da se večerja zaužije nekaj ur pred spanjem in se izogiba težkim obrokom ali prigrizkom pozno zvečer.

Stres in anksioznost

Stres in anksioznost lahko močno vplivata na apetit. Nekateri ljudje se zaradi stresnih situacij zbudijo brez apetita ali imajo težave z jedjo zjutraj. To je lahko posledica hormonskih sprememb, ki jih povzroča stres, in psihološkega vpliva, ki ga ima stres na naše telo. Če se pomanjkanje apetita zjutraj pojavi pogosto in ga spremljajo drugi simptomi stresa ali anksioznosti, je priporočljivo poiskati pomoč strokovnjaka.

Nekatere zdravstvene težave:

V nekaterih primerih lahko pomanjkanje apetita zjutraj kaže na zdravstvene težave. Nekatere pogoste bolezni in stanja, ki lahko vplivajo na apetit, vključujejo:

  • Gastrointestinalne težave: Težave, kot so gastroenteritis, peptični ulkusi, sindrom razdražljivega črevesja ali druge prebavne motnje, lahko povzročijo slabšanje apetita in težave s prebavo hrane.
  • Hormonske nepravilnosti: Določene hormonske nepravilnosti, kot je hipotiroidizem (zmanjšano delovanje ščitnice), lahko povzročijo spremembe v presnovi, vključno z zmanjšanim apetitom.
  • Depresija in druga duševna obolenja: Duševne bolezni, vključno z depresijo, lahko povzročijo izgubo apetita ali zmanjšanje želje po hrani.
  • Zdravila: Nekatera zdravila, kot so antidepresivi, antipsihotiki in kemoterapija, lahko povzročijo zmanjšanje apetita kot neželeni učinek.

Vsi ne jedo zjutraj

Tako meni dietetičarka Kristi Ruthet, za katero to, da se zbudiš in nisi lačen, ni vedno slab znak. Dietetičarka je za revijo Woman's World povedala: "Precej pogosto se zgodi, da se zbudimo in nismo lačni. To naj bi bila kombinacija hormonov in tega, kar je nekdo jedel prejšnji dan ali noč. Z drugimi besedami, če pozno zvečer pojeste obilen obrok, lahko naslednje jutro zmanjšate raven lakote.

To je potrdila tudi Tara Tomaino, diplomirana dietetičarka, ki je dejala: "Kortizol je zjutraj naravno povišan. Višja raven kortizola zjutraj nam pomaga, da se prebudimo in vstanemo ter začnemo dan. Po spanju je raven krvnega sladkorja nizka, ker več ur nismo jedli. To je normalno.

Njen nasvet: če je stres glavni vir pomanjkanja apetita zjutraj, je pomembno, da več dni delate na tem, da zjutraj ponovno vzbudite lakoto. Lahko vstanete nekoliko prej, spijete velik kozarec vode in zajtrk vzamete s seboj.

Kljub temu pa je treba poudariti, da pomanjkanje apetita zjutraj ni vedno znak težave ali bolezni. Vsak posameznik ima lahko edinstveno prebavno dinamiko in odziv na hrano. Pomembno je poslušati svoje telo, si zagotoviti uravnoteženo prehrano skozi ves dan in se posvetovati z zdravstvenim strokovnjakom, če so prisotni zaskrbljujoči simptomi ali če imate pomisleke glede vašega apetita.

Povzeto po članku z GRAZIA FR

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Jajčna dieta: Režim prehrane s trdo kuhanimi jajci, ki obljublja, da lahko dnevno pokurite tudi do 1000 kalorij

Priporočamo tudi: 5 modelov ravnih čevljev, ki vračajo za to pomlad: Nezmotljiva modna formula je udobje + dizajn