Premagajte "deževni blues": Zakaj se med daljšim deževnim obdobjem pogosto počutimo žalostni in brez energije?

18. 5. 2023
Premagajte "deževni blues": Zakaj se med daljšim deževnim obdobjem pogosto počutimo žalostni in brez energije? (foto: Profimedia)
Profimedia

Občutek žalosti ali nezadovoljstva v deževnem obdobju lahko izhaja iz različnih vzrokov, ki vključujejo psihološke in fiziološke dejavnike. Preverite nekaj možnih razlogov, zakaj se v deževnem obdobju lahko počutite žalostne.

Sezonska afektivna motnja kot glavni vzrok

Ko sonce zahaja v kratkih temnih zimskih dneh, se mnogi spopadajo s sezonsko čustveno motnjo ali SAD. Gre za občutke žalosti in izgube energije, zlasti decembra, januarja in februarja, ob zimskem solsticiju, ko so dnevi najkrajši.

Sezonska afektivna motnja ali SAD je ponavljajoča se velika depresivna motnja s sezonskim vzorcem, ki se običajno začne jeseni in se nadaljuje v zimske mesece. Podsindromalna vrsta SAD ali S-SAD je splošno znana kot "zimski blues". Ljudje s sezonsko afektivno motnjo imajo težave z uravnavanjem nevrotransmiterja serotonina, ki naj bi bil odgovoren za uravnavanje razpoloženja. Sončna svetloba ima pomembno vlogo pri vzdrževanju ravni serotonina, ki se ob zmanjšani sončni svetlobi zmanjša.

Poveča se tudi proizvodnja melatonina, zaradi česar se ljudje počutijo letargične in zaspane.

SAD je mogoče učinkovito zdraviti na več načinov, vključno s svetlobno terapijo, pogovorno terapijo ali kombinacijo teh načinov. Čeprav se simptomi običajno izboljšajo sami od sebe s spremembo letnega časa, se lahko z zdravljenjem izboljšajo hitreje.

Naši občutki se pogosto enako obnašajo tudi na deževne dni

Občutek žalosti in depresije v deževnem obdobju ni redek pojav in ga je mogoče pripisati kombinaciji psiholoških in fizioloških dejavnikov.

5 dejavnikov, ki v deževnih dneh v nas zbudijo občutek žalosti

Pomanjkanje sončne svetlobe

V deževnem obdobju so dnevi pogosto krajši in bolj oblačni, zaradi česar smo manj izpostavljeni sončni svetlobi. Sončna svetloba ima pomembno vlogo pri uravnavanju razpoloženja, saj vpliva na proizvodnjo nevrotransmiterjev, kot je serotonin, ki je povezan s srečo. Zmanjšana izpostavljenost sončni svetlobi lahko zmanjša raven serotonina in prispeva k občutku žalosti. Ko ni sonca, nam primanjkuje tudi vitamina D. Vitamin D je izredno pomemben za naše splošno dobro počutje. Fizično vitamin D pomaga pri absorpciji kalcija in spodbuja rast kosti. Duševno je vitamin D ključnega pomena za naše vsakdanje življenje. Zakaj pomanjkanje vitamina D povzroča depresijo, še ni natančno znano, vendar se to raziskuje. Sezonska depresivna motnja je posledica pomanjkanja tega vitamina in se najpogosteje pojavi pozimi ali v katerem koli letnem času za nas na svetu, ki ima manj sonca.

Manj aktivnosti na prostem

Deževno vreme omejuje naše aktivnosti na prostem in preživljanje časa v naravi, kot so sprehodi, šport ali preživljanje časa v naravi, kar je pogosto povezano z boljšim razpoloženjem in duševnim zdravjem. Če ste navajeni prosti čas preživljati zunaj ali se ukvarjate z dejavnostmi, kot so telovadba, druženje ali hobiji, lahko omejitve, ki jih prinese deževno obdobje, povzročijo občutek dolgčasa, nemira ali izolacije.

Pomanjkanje druženja

Deževno vreme lahko pogosto omeji možnosti za socialne stike in druženja na prostem. To zmanjšanje druženja lahko povzroči občutke osamljenosti in izolacije, kar lahko prispeva k občutki žalosti v deževnem obdobju.

Motnje v rutini

Deževno vreme lahko zmoti vsakodnevno rutino in dejavnosti. Težje se je držati redne vadbe, se voziti v službo ali šolo ali se udeleževati družabnih dejavnosti. Motnje v ustaljenih rutinah lahko povzročijo občutek kaosa, pomanjkanja produktivnosti ali neravnovesja, kar lahko prispeva k občutku nesreče.

Pomanjkanje naravnih lepot

Za posameznike, ki cenijo lepoto narave, je lahko deževno obdobje v primerjavi z drugimi letnimi časi tudi vizualno manj privlačno. Sivo nebo, mokra pokrajina in na splošno mračno vzdušje morda ne vzbujajo enakih pozitivnih čustev kot živahne barve, cvetje ali jasno nebo. Odsotnost teh elementov lahko vpliva na razpoloženje in prispeva k občutkom žalosti.

Vendar je pomembno opozoriti, da se izkušnje z deževnim obdobjem pri vsakem razlikujejo in da ti dejavniki morda ne veljajo za vse. Nekateri ljudje na primer obožujejo zimo in se počutijo, da imajo ravno takrat največ energije. Toda če ugotovite, da žalost pri vas vztraja dlje in bistveno vpliva na vaše vsakdanje življenje, bi vam morda koristilo, da seposvetujete s strokovnjakom za duševno zdravje, ki vam lahko zagotovi potrebno podporo in vodenje.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Chanel laki za nohte utelešajo pomladno razpoloženje: Odkrijte 17 novih odtenkov in nalepke ikoničnega logotipa za pomlad in poletje 2023

Priporočamo tudi: Po mnenju strokovnjakov so to edine bele hlače culottes iz Zare, ki zožijo boke, stegna in pas