Ženske, starejše od 50 let, zaradi tanjših, dolgočasnih in poškodovanih las nemoteno uživajo dodatke za lase. Želja po bolj zdravih in bujnih laseh je namreč glavni problem vseh nas, ne le tistih z otroško lepimi lasmi. Vzroki za problematične lase? Katera koli kombinacija dejavnikov, od zdravja do hormonov, od dednosti do toplotnega oblikovanja, od prehrane do DNK, od toplotnih orodij do kupa napačnih izdelkov. Preverite, kako poskrbeti za svoje lase, da bodo ti zopet popolni in sijoči.
Zaradi slavnih žensk, ki so osivele (in iz tega naredile kulturni fenomen), skrb za lase za ženske po 50. letu starosti še nikoli ni bila tako aktualna. Zaradi napredka znanosti in priznanja kozmetične industrije, da mora poskrbeti za potrebe starajočih se las, je to ploden čas za preučevanje, kako lahko negujete debelino in teksturo svojih pramenov v času staranja, radikalnih hormonskih sprememb, obdobij velikega stresa in pozneje. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z nego las pri ženskah po 50. letu, pojasnjujejo, kaj se dogaja z lasmi, ko se starajo, in kaj lahko storite, da bodo bolj odporni, da bodo bolj polni, mehki in sijoči.
Ne spreglejte:
- Ta tehnika osvetljevanja, lahka za vzdrževanje, naravno sive lase naredi neverjetno svetleče
- Obnovite svoje lase s sestavino, ki jo imamo vsi doma: Poletje je pravi čas, da naredite lase sijoče od korena do konic
- Če vam lasje prekomerno izpadajo, vam v telesu lahko primanjkuje tega vitamina: Vključite ga v svojo prehrano za goste in bujne lase
Če ste začeli opažati spremembe na svojih laseh, ki so krhki, skodrani in bolj suhi kot v vaših dvajsetih letih, niste sami. Naša telesa se s staranjem spreminjajo, lasje pa so ena prvih točk, kjer se te spremembe pokažejo: pojavijo se sivi lasje, spremeni se tekstura in lasje postanejo tanjši ter manj odporni.
Čeprav sivih las ne moremo preprečiti ali upočasniti procesa staranja, lahko z nekaj pametnimi izdelki in lepotnimi triki preprečimo, da bi le to prekomerno vplivalo na naše lase. Prav tako lahko z ukrepi preprečite, da bi po naključju poškodovali svoje lase, ne da bi se tega zavedali. Če ste opazili znake staranja las, si oglejte naš vodnik o tem, zakaj se lasje krhajo in kaj lahko storite v zvezi s tem.
Kaj se s staranjem dogaja z našim lasiščem in lasmi?
Spremembe so neizogibne. Sčasoma se lasje postopoma začnejo spreminjati. Poveča se izpadanje in upočasni rast las, lasje se bolj puhasti in suhi, zmanjšuje se njihov volumen in izgubljajo pigmentacijo, zaradi česar je več sivih in belih las.
Poleg učinkov staranja na številne ženske vpliva tudi prehod v menopavzo, ki običajno nastopi med 45. in 55. letom. Hormonske spremembe, povezane z menopavzo, lahko vplivajo na tvorbo sebuma, kar lahko povzroči večjo suhost lasišča in krhkost las, ter potencialno povečanje občutljivosti na DHT (dihidrotestosteron), kar je lahko povezano s tanjšanjem in izpadanjem las, saj se raven estrogena zmanjša, pojasnjujejo strokovnjaki.
Že najmanjša sprememba hormonov lahko povzroči kronične in hude spremembe na lasišču. Ko se staramo in se ne ukvarjamo z ustrezno nego ali vzdrževanjem lasišča, naše starajoče se lasišče vodi v propadanje lasnih mešičkov. Koža lasišča doživlja podobne spremembe kot koža na obrazu.
View this post on Instagram
Kako lahko optimizirate moč in rast vaših las?
Pri skrbi za zdravje las je treba razmišljati celostno in upoštevati skrb za lasišče, zaščito pramenov in pravilno prehrano. Ozaveščanje o lasišču in zadovoljevanje osnovnih potreb lasišča - čiščenje, piling in vlaženje - sta bistvenega pomena v vseh starostnih obdobjih, še posebej pa s staranjem. Naši lasje so podaljšek lasišča, pravijo strokovnjaki. Bolj ko ohranjate stabilen mikrobiom lasišča in kožno pregrado, bolje bosta delovala, kar bo zmanjšalo možnosti za neželena stanja lasišča in izpadanje las.
Če želite odstraniti zastoje (kot so nakopičena naravna olja in izdelki za oblikovanje las), si s konicami prstov ali krtačo naredite nežno masažo lasišča in ga po potrebi temeljito očistite z nežnim šamponom. Ker so lasje s starostjo običajno bolj porozni, kar lahko vodi do večjega lomljenja, zato strokovnjaki priporočajo izogibanje šamponom s sulfati, saj ti lahko povzročijo in poslabšajo nakodranost, suhost in rumenenje sivih las.
Za pomlajevanje lasišča razmislite o uporabi lahkega seruma za lasišče. Za dodatno vlago in zaščito lahko pramenom dodate lahek vlažilni negovalni tretma, ki pomaga obnoviti in zgladiti povrhnjico. Vendar ne pozabite: Manj je več: Bodite nežni do las in lasišča ter ne pretiravajte z izdelki. Če izdelek rahlo razporedite po laseh ali ga pred nanosom razmažete po rokah, lahko zmanjšate možnost obtežitve las in ga po potrebi ponovno nanesete. Malo izdelka je zelo koristno!
Če še niste začeli sprejemati svoje naravne sivine, je prehod in osredotočanje na izboljšanje tega, kar imate, zelo koristen. Zaradi kemičnih barv so lasje bolj krhki in nagnjeni k lomljenju, zato bodo bolj naravni lasje ohranili dolžino in debelino, hkrati pa bodo poskrbeli za bolj zdravo lasišče. Nazadnje, prehrana z uravnoteženo prehrano in/ali prehranskimi dopolnili lahko pomaga zagotoviti potrebne gradnike, bistvene vitamine in minerale ter energijo za zdrave lase. Živila, bogata z železom, cinkom, vitaminom C, vitamini skupine B in omega-3, so najpogosteje povezana z močnejšimi in daljšimi lasmi. Strokovnjaki priporočajo vsakodnevno jemanje multivitamina in kolagenskih dodatkov - slednji so še posebej vredni razmisleka, saj telo do sredine 50. leta starosti proizvede 50 odstotkov manj kolagena.
Kakšen je najboljši način oblikovanja starajočih se las za povečanje in volumen?
Sivi lasje imajo več prostora v povrhnjici, zato bodo molekule balzama prodrle hitro in v večjih količinah. Strokovnjaki zato predlagajo, da se ženske z tanjšimi lasmi izogibajo težkim balzamom in negovalnim sredstvom ali jih uporabljajo manj. Preveč nakopičenih izdelkov bo lase obtežilo in jih prilepilo na lasišče, zaradi česar bodo lasje videti še tanjši, dodajajo strokovnjaki in poudarjajo, da je pri tankih laseh bolje, da žrtvujejo definicijo za volumen.
Kar zadeva dvig in volumen, niso vsi izdelki za povečanje volumna enaki - še posebej pri zrelejših dolžinah las. Starajoči se lasje so pogosto krhki, suhi in tanki, kar pomeni, da lahko izdelki, ki dosegajo volumen z grobo obdelavo lasne povrhnjice in sušenjem las, lase naredijo še bolj krhke. Kot alternativo poiščite izdelke, namenjene vaši vrsti in teksturi las, ki so tudi lahki in ne puščajo las ravnih ali kot slama.
Seveda lahko za doseganje volumna uporabite tudi toplotna orodja za oblikovanje, vendar ravnajte previdno. Vročina lahko obremeni pramene las in jih poškoduje, zlasti če jo nanesemo neposredno na mokre lase, zato strokovnjaki priporočajo nežno sušenje z brisačo ali uporabo sušilnika za lase pri nizki temperaturi z razpršilom za zaščito pred vročino, ki lase ščiti pred vročino, hkrati pa mehča in neguje pramene.
Fotografije: Instagram/@paulinaporizkov
Preberite še: “Spaghetti al pomodoro” po receptu Audrey Hepburn: Kako pripraviti najljubše kosilo filmske in modne ikone
Priporočamo tudi: Najbolj priljubljena poletna barva šminke: Barva iz 90-ih je spet v modi in v vsak lepotni videz vnese mero igrivosti
Novo na Metroplay: “Za navdih si nadanem Balladerovo obleko” | DOMINIK BAGOLA, ELLE MOŠKI 2024