5 pogostih razlogov, zakaj pozimi ustnice razpokajo, in kako si pomagati: Nekateri razlogi vas bodo presenetili

7. 1. 2023
Deli
5 pogostih razlogov, zakaj pozimi ustnice razpokajo, in kako si pomagati: Nekateri razlogi vas bodo presenetili (foto: Profimedia)
Profimedia

Pomanjkljivosti, okužbe, nepravilna izbira balzama za ustnice ... Nekateri razlogi vas bodo presenetili!

Poleg klasične dehidracije skozi vse leto se razpokane ustnice vračajo tudi v zimskem obdobju. Močan veter, temperature pod ničlo ... Zima je zagotovo največji sovražnik ustnic z že tako krhkim hidrolipidnim filmom. Vendar ni edini krivec! Tukaj je pregled različnih vzrokov, ki lahko povzročijo razpokane ustnice, in rešitev za njihovo odpravo. 

Ne spreglejte:

5 razlogov za razpokane ustnice:

1. Prepogosto vlaženje ustnic

Voda in ustnice se ne mešajo. Vsak dan si nadležno vlažimo ustnice, vendar ima ta refleks resne posledice. Slina namreč ne vlaži ustnic in jih celo izsušuje, zlasti če je povezana z vetrovnim podnebjem. Vlažne ustnice + stalen pretok zraka: to je usodna kombinacija za usta, ki se v hipu izsušijo in na koncu tvorijo znane boleče razpokane ustnice. To je eden od razlogov, zakaj so ustnice med prehladom pogosto še bolj suhe, saj je zaradi zamašenega nosu treba dihati skozi usta. 

Rešitev: izogibajte se vlaženju ustnic in pogosteje uporabljajte balzam za ustnice, da ustvarite zaščitno pregrado pred vodo in zrakom.

2. Pomanjkanje vitamina B

Vitamin B (v zeleni zelenjavi in polnozrnatih žitih) sodeluje pri nastajanju protiteles, ki pomagajo popravljati poškodovane ustnice. Tako lahko pomanjkanje vitamina B pojasni pojav razpokanih ustnic, saj telo prepočasi obnovi kožno pregrado, ki ščiti ustnice pred zunanjimi vplivi. 

Rešitev: jemljite dodatke vitamina B ali obogatite svojo prehrano z izdelki, bogatimi s to snovjo: meso, ribe, jajca, zelena zelenjava, avokado, oreščki itd.

3. Zdravstveni vzrok

Razpokane ustnice so lahko tudi posledica ekcema ali okužbe. V slednjem primeru gre najpogosteje za perlakijo, imenovano tudi "angularni cheilitis": vnetje v ustnem kotičku. Ustni kotički so nato zelo razdraženi in na njih se tvorijo kraste, ki se težko celijo. 

Rešitev: poiščite nasvet zdravnika, ki vam bo predpisal potrebno lokalno kremo za zdravljenje okužbe ali ekcema. 

4. Kajenje

Cigarete so manj znan vzrok za izsušitev ustnic, kljub temu pa lahko vplivajo na pojav razpokanih ustnic. Dim, ki nastaja, vpliva na vsebnost vlage v koži. S kajenjem se zmanjša tudi prekrvavitev ustne votline s hranilnimi snovmi in vodo. Rezultat? Ustnice kadilcev se hitreje izsušijo, saj so prikrajšane za bistvene elemente. 

Rešitev: zmanjšajte porabo tobaka ali pa po vsakem kajenju uporabite izjemno hranljiv balzam za ustnice.

5. Sestava balzama za ustnice

Tudi sestavine vašega najljubšega balzama lahko povzročijo razpokanost. Ne glede na to, ali gre za parfum ali alergeno sestavino, se lahko ustnice odzovejo negativno in se takoj izsušijo. Uporaba balzama za ustnice z dolgimi sestavinami lahko postane kontraproduktivna, prav tako kot uporaba pilingov in drugih čistilnih sredstev z dvomljivo sestavo. 

Rešitev: izberite ekološke izdelke brez dišav in certificirane izdelke s kratkim seznamom sestavin in brez arom. 

Fotografije: Profimedia

Preberite še:9 najboljših zvezdniških manikir v letu 2022: Umetniška izbira naših najljubših zvezdnic, od Hailey Bieber do Jennifer Lopez

Priporočamo tudi:Kratka dieta s pomarančami, ki jo začnite izvajati po praznikih: Spodbuja izgubo maščobe, čisti črevešje in vašo kožo

Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah