Strokovnjaki za dolgoživost svetujejo: "Na ta način najlažje in prijetno ustvarjate dopamin"

26. 4. 2024
To so nasveti, ki vam lahko pomagajo, da boste svoj dan začeli z optimizmom. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ustvarjanje tako imenovanih "hormonov sreče", kot so serotonin, endorfini, oksitocin in dopamin, je zaradi njihove sposobnosti izboljšanja spanca in zmanjšanja stresa ključnega pomena za bolj zdravo življenje.

Od trenutka, ko se zjutraj zbudite, lahko začnete gojiti optimizem. Dr. Olivier Courtin-Clarins, strokovnjak za zdravo staranje, je to pojasnil v knjigi Ugani mojo starost, če lahko. V njej so s pomočjo več strokovnjakov s področja dolgoživosti pojasnjene stvari, ki jih lahko storimo (in niso genetsko pogojene), da bi se dobro postarali in ohranili boljšo kakovost življenja, ko se staramo.

Ne spreglejte:

Courtin-Clarins pojasnjuje, da pozitivna čustva ustvarijo "pozitiven krog", ki spodbuja sposobnost telesa, da se obnovi, sprosti in ustvari vse pomembne hormone sreče. Nasveti v njegovi knjigi poudarjajo preproste prakse skrbi zase kot učinkovite načine za spodbujanje povečanja dopamina - kot so kuhanje, pisanje dnevnika, kopanje ali samo objem ljubljene osebe. Servan-Schreiberjeva metoda "trije brenčeči" predlaga, da si pred spanjem zapišete tri pozitivne stvari iz svojega dneva. "To spremeni vaš pogled na stvari iz dneva v dan in spodbudi izločanje hormonov dobrega počutja."

Gojite optimizem za dopaminski učinek

Courtin-Clarins pravi, da se "vse študije strinjajo, da je od 30 do 50 odstotkov osebnostnih lastnosti biološko pogojenih", kar pomeni, da lahko preostale pridobimo ali jih razvijemo ter da imajo pri tem pomembno vlogo tudi naše okolje in ljudje okoli nas. Courtin-Clarins se strinja, da lahko tudi sami sprejmemo ukrepe, da bi bili optimistični. "Lahko pa tudi ukrepamo, da bi bili optimistični," se strinja Courtin-Clarins. "Takrat lahko delo in navade spodbudijo naše hormone dobrega počutja. Ko me kdo vpraša, ali obstaja recept za srečo, običajno rečem, da je za srečo treba biti optimističen in črpati iz lastnih virov."

Če ste v dvomih, se smejte

Obstaja en dopaminski stimulans, ki nikoli ne odpove: smeh."Izola, ki je eden od delov možganov, najbolj vključenih v doživljanje čustev, se aktivira, ko vidimo, da se nekdo smeje, ali ko se sami nasmehnemo." Ko se nasmehnemo, se v možganih sproščajo dopamin, endorfini in serotonin, ki sporočajo, da smo srečni, zaradi česar se počutimo bolj srečni. To je samouresničujoča se prerokba.

Fotografije: Profimedia

Priporočamo tudi: ELLE dogodki: Kam se lahko odpravite ta teden? (22. 4. do 29. 4.)

Preberite še: Če bi morali izmed vseh stajlingov Jelene Djokovic v zadnjem letu izbrati le enega kot najlepšega, bi bila to zagotovo ta črna obleka od sinoči ...