Ste nehali jesti sladkor? To je čas, ko boste opazili prve spremembe (teh pa je več, kot si sploh lahko mislite)

17. 7. 2023
Ste nehali jesti sladkor? To je čas, ko boste opazili prve spremembe (teh pa je več, kot si sploh lahko mislite) (foto: Profimedia)
Profimedia

Na internetu je veliko informacij o razstrupljanju telesa od enostavnih sladkorjev. Nekateri viri nam pravijo, da je to težak in mukotrpen proces, drugi pa ugotavljajo, da lahko zelo hitro začutimo pomembne spremembe – na primer splošno zadovoljstvo, več energije in boljše delovanje telesa.

Da bi preverili, katera trditev je najbližje resnici, smo odgovor poiskali pri strokovnjakih. Nutricionistki Zrinka Babić in Vedrana Dučkić sta razložili, kaj točno se zgodi v telesu, ko prenehamo uživati ​​enostavne sladkorje in po kolikšnem času lahko občutimo prve spremembe v telesu.

Sladkor uporabljamo v vseh sestavinah, od jutranjega čaja do sladice po večerji. Je vseprisotna sestavina, brez katere se zdi priprava nekaterih jedi nemogoča. Čeprav je sladkor po vsem svetu zelo razširjen, je povezan z več zdravstvenimi težavami, vključno s sladkorno boleznijo, debelostjo in zobno gnilobo. Prekomerno uživanje sladkorja lahko poveča tveganje za visok krvni tlak, bolezni srca in jeter. To je razlog, da mnogi med nami zmanjšajo vnos sladkorja ali ga popolnoma izključijo iz svoje prehrane. Toda kaj se v resnici zgodi, ko opustimo sladkor, in kako to vpliva na naše telo?

Ne spreglejte:

Kaj se zgodi v telesu, ko prenehamo jesti sladkor?

Najprej je zelo pomembno razlikovati med naravno prisotnim sladkorjem, ki se nahaja v sadju, in dodanim sladkorjem, ki je veliko bolj škodljiv, saj ne pride v paketu z vitamini, minerali in vlakninami. Najdemo ga v slaščicah, sladoledu, tortah, kečapu, piškotih in podobnih živilih in bi ga morali uživati ​​v omejenih količinah. Nutricionistka Zrinka Babić pravi, da je optimalen dnevni vnos sladkorja okoli 30 gramov.

Čeprav je težko nehati naročati ledeno hladno kolo k hamburgerju ali preprečiti, da bi s prsti posegali po posodi s sladkarijami na zabavah, lahko opustitev sladkorja v vaši prehrani pomembno vpliva na vaše zdravje. Če ste nekdo, ki si po večerji redno privošči sladico s skodelico čaja ali si vsak dan pri kosilu privošči v trgovini kupljeno tablico granole, strokovnjaki opozarjajo, da bo prehodno obdobje sprva morda težko.

Strokovnjakinja za prehrano poudarja, da naše telo brez stalnega dotoka dodanega sladkorja začne učinkoviteje uravnavati raven sladkorja v krvi. To po njenih besedah vodi k boljši energiji in zmanjšanju vnetij.

Tisti, ki trdijo, da ne morejo brez sladkarij, lahko ob popolni opustitvi dodanega sladkorja doživijo tako imenovano krizo, celo tesnobo. To lahko spremljajo celo glavoboli, tresenje in drugi klasični odtegnitveni simptomi zaradi prekomernega vnosa kakšne sestavine hrane.

V tem smislu je dobro postopno izločati sladkor ali zamenjati na primer klasične čokolade s čokoladami s sladili, kot je stevia.

Po drugi strani pa ljudje, ki zaužijejo zelo malo sladkorja, na primer dve kocki čokolade na dan, ne bodo opazili nobene spremembe. Ljudje, ki vsak dan pojedo točno določeno sladico, kot je sočna torta, cela čokolada ali dvojna doza sladoleda – bodo zagotovo občutili spremembe na psihofizični ravni.

Druge prednosti izogibanja sladkorju so čistejša koža in boljša prebava. Strokovnjak za prehrano dodaja, da lahko opustitev uživanja sladkorja pomaga tudi pri hujšanju, saj se telo začne prilagajati na manjši vnos sladkorja. "Zato se poslovite od sladkorja in pozdravite bolj zdravega sebe," pravi strokovnjakinja za prehrano.

Izločitev sladkorja iz prehrane lahko dolgoročno izboljša splošno kakovost vašega spanja.

Odpoved sladkorju ne bo rešila težav s spanjem čez noč, vendar bi morali v nekaj tednih opaziti, da spite globlje. Živila, ki vsebujejo veliko rafiniranih sladkorjev, namreč zmanjšujejo stopnjo spanja s počasnimi valovi (SWS), obnovitvenega spanja, v katerem se utrjujejo spomini in informacije, pridobljene čez dan, ter spanja s hitrim gibanjem oči (REM), faze sanj.

Če boste jedli manj sladkorja, se boste ponoči manjkrat zbudili in izboljšali kakovost spanja na splošno.

Hujšanje

Pojasnimo, da zaradi sladkorja ne pridobivate na telesni teži. Prekomerno uživanje sladkorja lahko prispeva k povečanju telesne teže. Tako kot obstajajo različni elementi, ki vplivajo na pridobivanje telesne teže, obstaja nekaj dejavnikov, ki prispevajo k izgubi odvečnih kilogramov. Zmanjšanje količine sladkorja je le eden od teh dejavnikov.

Ko zmanjšate ali izločite sladkor, se bo shranjevanje maščob počasi zmanjšalo in izgubili boste nekaj telesne teže. Vendar pa je za to potreben čas, saj se učinek običajno začne po enem do dveh tednih.

Če upate, da bo izločitev sladkorja iz vaše prehrane privedla do hitrega in občutnega hujšanja, pa je po besedah strokovnjakov ključnega pomena uživanje več beljakovin in redna telesna vadba, ki vključuje tako kardio vadbo kot vadbo z utežmi.

Koliko časa bi morali biti brez sladkorja, da bi občutili prve spremembe?

Čeprav je odgovor na to vprašanje težko natančno določiti – predvsem zato, ker je preveč individualen, lahko prve spremembe v telesu občutimo že teden dni po prenehanju uživanja enostavnih sladkorjev.

Čutili bomo na primer, da smo manj utrujeni. Če torej stepeno smetano in kavo s sladkorjem nadomestite z nesladkano kavo in sadjem kot prigrizek, se boste že po nekaj tednih počutili bolje in manj utrujeni.

Sladkarij pa nam ni treba popolnoma izločiti. V uravnoteženi prehrani se vedno najde prostor za hrustljave prigrizke, slastne torte in slastne čokolade. Najprej je pomembno zgraditi zdrav odnos do hrane. Tako bomo izboljšali delo svojih hormonov in zmanjšali željo po sladkem. Cilj je, da nekaj pojemo, ko se nam zazdi, vendar v razumnih količinah in ne pogosto.

Pred uvedbo diete ali spremembo prehrane se posvetujte z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Tina Maze v zeleni poletni obleki, s katero boste vsak dan videti ravno prav urejeni (ta kos je definicija udobja)

Priporočamo tudi: Ne zamerite se jim: To so 4 najzlobnejša nebesna znamenja, s katerimi ni pametno "češenj zobati"