Poletna homeopatska lekarna

24. 8. 2011
Deli
Poletna homeopatska lekarna

Že nekaj mesecev se tudi v Sloveniji homeopatska zdravila dobijo v lekarni. Ne prav vsa in ne v vseh lekarnah, a premiki so. Za nasvet, kakšna naj bo potovalna homeopatska lekarna, smo povprašali dr. Marušo Hribar, magistro farmacije, doktorico medicinskih znanosti in predsednico sekcije za farmacijo pri Slovenskem far­macevtskem društvu.

Katja Golob

Razlogov, zakaj na počitnice ali na potovanje s seboj vzeti homeopatsko lekarno, je seveda več, a dr. Hribarjeva nam za začetek postreže z najbolj prepričljivim: »Homeo­patija ima to simpatično lastnost, da je majhna, torej ne zavzame veliko prostora, kar je med pakiranjem še kako priročno. Poleg tega odlično deluje tako preventivno kot v času samega pojava zdravstvenih težav, v akutnih stanjih.«

Zdravstvenih neprijetnosti, ki vam lahko deloma, včasih pa celo do konca uničijo dopust, je malo morje, zato naštejmo le najpogostejše, ki jih lahko blažite in zdravite s homeopatijo.

Utrujenost in slabost

Potovanje daleč in vožnja z letalom vas lahko pošteno utrudijo ali celo izčrpajo, zato tegobe omilite s homeopatskim pripravkom Arnica Montana 9 CH, ki lajša fizične in duševne napore, zmanjšuje togost mišic, mišičnih bolečin in otekline, nastale pri prekomerni dejavnosti ali poškodbi. Vsak dan vzamete pet granul, lahko pa si pomagate tudi z gelom, ki ga narahlo vmasirate v kožo. Če se na poti obvezno spopadate s potovalno slabostjo (jadrnica, ladja, letalo), si pomagajte z zdravilom Cocculus Indicus 9 CH – vzemite pet granul pred odhodom in pet med potovanjem. Zraven upoštevajte vse svoje male trike, ki jih že poznate, da zmanjšate slabost – čim manj se zadržujte v notranjosti jadrnic in ladij, trajektov, ker to povečuje slabost, v avtomobilu ne berite časopisov in revij, v letalu si rezervirajte sedež od oknu ...
Želodčne težave, ki nastanejo zaradi prekomernega uživanja hrane ali alkohola, zdravite z Nux Vomico 7 CH, tako da vzamete po pet granul dvakrat na dan.

Alergija na sonce

Če ste nagnjeni k alergijam, veste, da je treba zdravila uživati, preden izbruhnejo. Alergija na sonce ni nobena izjema, homeopatske pripravke zanjo je treba uživati že tri tedne pred večjo izpostavljenostjo soncu, in sicer Natrium Muriaticum 9 CH, deset granul enkrat na teden. Z alergijo ali brez se izogibajte sončenju in poskrbite za primarno zaščito (pokrivala, majice, senca), za zgled so vam lahko tudi domačini ob morju, ki se soncu nikoli ne nastavljajo!

Piki žuželk

Žuželke so tiste sopotnice vaših počitnic, ki jih nikoli ne povabite zraven, a se venomer pridružijo nekje ob poti in kvarijo vtise. Če vas je pičil komar, čebela ali osa, uporabite Apis Mellifica 15 CH, ki blaži otekline, rdečico ali srbečico. Vsakih petnajst minut pod jezikom raztopite pet kroglic, bolečine si olajšajte s hladnimi obkladki. Če ste na pike čebel ali os alergični, takoj poiščite ustrezno ambulantno pomoč. Z Apis Mellifico lahko blažite tudi neprijetne občutke po depilaciji, če si dlake pulite z voskom ali z depilatorjem.

Prebavne motnje

Diareja je pogosta spremljevalka potovanj. V blagih primerih si lahko takoj pomagate z Arsenicum album 15 CH, tako da zaužijete tri granule od tri do petkrat na dan. Blaga diareja naj bi minila v dveh dneh, v njej pa naj ne bi bilo sledi krvi. Če na potovanju v bolj eksotične predele sveta staknete akutno drisko, je nujno poiskati bolnišnično pomoč.

Fotografija Mateja Jordović Potočnik in Shutterstock.com

Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024