Dobre in slabe strani avokada. Kdo ga sme uživati in kdo ne?

3. 6. 2024
Deli
Dobre in slabe strani avokada. Kdo ga sme uživati in kdo ne? (foto: Profimedia)
Profimedia

Avokado velja za čudežen sadež s številnimi za zdravje koristnimi sestavinami in vendar obstajajo ljudje, ki bi se mu morali izogniti v velikem loku. 

Zakaj je avokado odlično živilo?

Avokado je izjemno zdrav sadež, saj vsebuje veliko količino zdravih maščob, ki so zelo koristne za pravilno delovanje telesa. Med drugimi vplivajo na absorpcijo in raven liposolubilnih vitaminov, so zelo pomembne za možgane, uravnavajo spanec in pomlajujejo kožo. Avokado je bogat še z vlakninami, vsebuje pa tudi antioksidant glutation, ki izboljšuje delo jeter in jim pomaga pri odstranjevanju toksinov iz telesa. Sadež je bogat tudi z vitamini in minerali, vključno z visoko vsebnostjo vitamina K, folne kisline, vitamina C, kalija ter vitaminov E in B. Ta hranila so pomembna za presnovo in prispevajo k zdravju kosti, delovanju imunskega in živčnega sistem ter ohranjanju zdravja kože in oči.Skratka obstaja veliko razlogov za vključitev tega živila v vašo redno prehrano, o čemer bom več napisal v nadaljevanju.

Profimedia

Pravilno delovanje srca

Zaradi visoke vsebnosti enkrat nenasičenih maščob prispeva k zdravju srčno-žilnega sistema, znižuje raven slabega holesterola v krvi in ​​s tem zmanjšuje tveganje za srčne bolezni.

Dober učinek na oči

Vsebuje dva močna antioksidanta (lutein in zeaksantin), ki vplivata na zaščito oči pred škodljivimi učinki UV sevanja in lahko prispevata k zmanjšanju tveganja za degeneracijo makule, ki se pojavi v starosti.

Prehranska obogatitev

Z vključitvijo tega živila v svojo prehrano lahko znatno obogatite vnos esencialnih vitaminov, mineralov in drugih hranilnih snovi ter s tem pripomorete k splošnemu zdravju telesa.

Boj proti raku

Raziskave kažejo, da imajo lahko sestavine, ki jih vsebuje avokado, ugodne učinke pri preprečevanju nekaterih vrst raka, zahvaljujoč svojim protivnetnim učinkom in sposobnosti preprečevanja rasti rakavih celic.

Uporabite celo avokadove koščice 

Čeprav večina ljudi semena zavrže, so vir številnih koristnih sestavin in pravi vir antioksidantov. Morda niste vedeli, da lahko semena posušimo in zmeljemo v prah, ki ga nato uporabimo kot dodatek k različnim jedem ali napitkom. Avokadove koščice izboljšajo zdravje prebavnega trakta in krepijo imunski sistem.

Profimedia

Skratka obstaja veliko razlogov za vključitev tega živila v vašo redno prehrano in vendar je potrebno ob tem upoštevati edino 'slabost' tega živila. Energijska vrednost avokada je visoka. Avokado je sicer sestavljen pretežno iz vode, maščob in ogljikovih hidratov, od katerih prevladujejo vlaknine. Sladkorje vsebuje le v zanemarljivih količinah, zato je tudi glikemični indeks sadeža skorajda ničen. Osnovni vir energijske vrednosti tako predstavljajo maščobe. 100 g avokada vsebuje približno 670 kJ (160 kcal). Zato v izogib prevelikemu vnosu kalorij, avokada raje uživajte v solatah, z jajcem ali skuto, brez kruha. Zelo priljubljenemu toastu z avokadom pa se raje odpovejte.

Profimedia

Kolikšen je priporočen vnos avokada na dan?
Priporočena količina je odvisna od individualnih, energijskih in prehranskih potreb, splošni nasvet pa je, da zaužijemo polovico avokada na dan. To količino lahko vključite kot del zdrave prehrane, brez tveganja za prekomerni vnos kalorij.

Kakšne so slabe strani avokada in kdo ga še ne bi smel uživati?
Čeprav je izjemno zdrav, morajo biti ljudje z določenimi zdravstvenimi težavami, kot je alergija na lateks, ali ljudje s težavami z jetri previdni in se posvetovati z zdravnikom. Tudi zaradi visoke vsebnosti kalorij morajo ljudje, ki poskušajo zmanjšati telesno težo, nadzorovati vnos tega sadja.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Ta nekajminutna navada bo poskrbela za bolj gladko in tonirano kožo nog

Priporočamo tudi: Ali lahko uživanje korenja res spremeni barvo kože in koliko bi ga morali pojesti za naraven "zagorel" videz naše kože?

Novo na Metroplay: Žan Serčič o glasbenem ustvarjanju, ohranjanju zasebnosti in spremembah