Pred spanjem poslušajte ta zvok iz narave in v trenutku boste zaspali

26. 3. 2023
Deli
Pred spanjem poslušajte ta zvok iz narave in v trenutku boste zaspali (foto: Profimedia)
Profimedia

Nova tehnika za lažje uspavanje.

Pravkar ste končali svojo nočno rutino. Ugasnete luči, odložite knjigo na stransko mizico in se udobno namestite v posteljo. Minuta mine, nato pet minut in potem se zaveste, da je minila že ena ura, vi pa še vedno ne morete zaspati!

Vsako noč se ponavlja ista zgodba. Spanje vam ne gre zlahka. Kaj pa, če bi obstajal zvok, ki bi bil tako pomirjujoč, da bi vas uspaval?

Ne, ne beli ali rožnati šum - govorimo o rjavem šumu. Toda zakaj in kako lahko rjavi hrup pomaga? Kakšne so njegove prednosti? In kakšna je razlika med rjavim, belim in rožnatim šumom?

Ne spreglejte:

Na družabnih omrežjih se nenehno razpravlja o metodah, ki vam pomagajo zaspati. Zdi se, da ima večina od nas težave s spanjem. Veliko ljudi poskuša dobro zaspati z zvoki, kot so dež, valovi ali ASMR, ki združuje različne zvoke. Toda ali veste, kaj je rjavi šum? Za razliko od belega šuma, ki je podoben statični elektriki, rožnatega šuma, ki je bolj podoben oceanu, ali zelenega šuma, rjavi šum združuje nižje frekvence za poglobljeno izkušnjo.

Rjavi šum: kako deluje?

"Rjavi šum je globlji od rožnatega in belega šuma, ker ima višje energije pri nižjih frekvencah," je za revijo Stylist pojasnil strokovnjak za spanje Martin Seeley. Značilni zvoki rjavega šuma so nizki, hrumeči zvoki, kot so grmenje, močan veter, ocean, močni rečni tokovi, močan dež in šumenje letala." Megan Duret, naturopatinja, na omrežju Tik Tok, kjer je polno najrazličnejših nasvetov, pojasnjuje, da ta zvok umiri naše misli in nas sprosti, zato lažje zaspimo. S poslušanjem rjavega zvoka se popolnoma potopimo v izkušnjo. Znanstvenih dokazov, ki bi potrjevali njegove koristi, ni, vsaka oseba je drugače dovzetna.

Zato nocoj poskusite z rjavim šumom, tako da na glasbenih platformah poiščete sezname predvajanja z "rjavim šumom" in si zagotovite mirno noč.

Kaj je rjavi šum?

Rjavi šum je eden od številnih "zvočnih odtenkov". Zvočni odtenki so znani tudi kot "šumni spekter": gre za osnovno prakso poimenovanja barv po določenih zvokih.

Pomislite na beli in rožnati šum; zvoki rjavega šuma spadajo v ta spekter. Ima zvok, ki je podoben nizkemu ropotanju.

Nekateri primeri, ki jih lahko najdete v sami naravi, vključujejo:

  • močan veter
  • rečni tok
  • Močno deževje

Kakšne so prednosti rjavega šuma?

Ti zvoki prinašajo številne prednosti v različnih okoliščinah. Nekatere med njimi vključujejo:

  • Izboljšano spanje. Ta zvok vam lahko pomaga zaspati. To se lahko zgodi iz različnih razlogov. Nekateri strokovnjaki menijo, da lahko naključne spremembe hrupa med spanjem povzročijo, da se zbudite ali celo ne morete spati. Ker je zvok, kot je rjavi šum, neprekinjen in lahko potencialno deluje kot "maskiranje zvoka" ali, z drugimi besedami, blokira druge zvoke, lahko prepreči ta učinek. Prav tako vam lahko pomaga umiriti dihanje in znižati srčni utrip, kar vam omogoči lažje zaspati.
  • Boljša osredotočenost. Uporaba takšnega šuma lahko zakrije vse druge moteče zvoke, ki se lahko med delom pojavijo v ozadju in bi vas običajno motili. Ta zvok lahko pozitivno vpliva tudi na vaš delovni spomin, saj poveča hitrost izgorevanja nevronov v možganih. Na splošno lahko vse to prispeva k večji pozornosti in boljši zmožnosti opravljanja posamezne naloge brez motenj.
  • Spodbuja sprostitev. Stalni neprekinjeni hrup, ki ga zagotavlja rjavi šumilnik, lahko pripomore k sprostitvi. Na neki način umiri vaš um in vam pomaga, da ste bolj prisotni v trenutku kot pa v svoji glavi. Nekateri zvoki, povezani z rjavim hrupom, lahko zmanjšajo stres in pomagajo možganom, da se sprostijo.

Kdaj uporabiti rjavi šum

Rjavi šum lahko uporabite v različnih scenarijih. Če imate težave s spanjem, je lahko odličen dodatek, ki vam bo pomagal, da se pred spanjem sprostite in umirite. Prav tako lahko pomaga pri blokiranju vseh zvokov, ki vas zbudijo sredi noči. Če zaspite s slušalkami, je pomembno, da je glasnost nizka, da si ne poškodujete ušes. Priporočljivo je, da z njimi ne zaspite, zato je morda najbolje, da pred spanjem samo poslušate.

Določene rjave zvoke boste morda radi poslušali tudi med sprostitveno dejavnostjo, kot so meditacija, vizualizacija ali celo dihalne tehnike. Poslušanje naravnih zvokov vam lahko pomaga, da se lažje sprostite in osredotočite na nalogo, ki jo opravljate.

Nazadnje, še en odličen čas za uporabo je med vsemi študijskimi ali delovnimi dejavnostmi. To vam lahko pomaga pri koncentraciji in sprostitvi med delom ali pripravo na nalogo ali test.

Povzeto po članku z GRAZIA FR

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Severina: Plišaste pete za nevarno dober videz popularnih ravnih kavbojk

Priporočamo tudi: Popolna revolucija v srajčnih oblekah pri Zari s tem belim asimetričnim dizajnom za 29 evrov

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc