Malo natrija v prehrani je pomembno za pravilno delovanje telesa, vendar redno uživanje prevelikih količin natrija ne bo koristilo vašemu zdravju. Prehrana z veliko soli je med drugim povezana s povišanim krvnim tlakom, boleznimi srca in možgansko kapjo. Kaj pa vi, obožujete slan krompirček?
Ste se že kdaj počutili neprijetno, zelo napihnjeno, pravzaprav kar zabuhlo, ko ste pojedli skledo krompirčka ali zavojček čipsa, čeprav vas je ta tako prijetno božal po duši? Za to je lahko kriva odvečna sol v obroku. Presežek soli v telesu povzroči zadrževanje vode, kar lahko začasno povzroči povečanje telesne teže, da ne omenjamo vztrajnega nelagodja. Zadrževanje vode je način, kako telo zadržuje vodo, sol pa ga še poslabša, saj absorbira vodo, medtem ko se shranjuje v naših celicah, pojasnjujejo strokovnjaki.
Sol se trenutno nahaja v skoraj vseh živilih – in zagovorniki zdrave prehrane ljudi pozivajo, naj opustijo dodajanje soli v svoje obroke ne le med prehrano, ampak tudi vsakodnevno. Ali je mogoče nadomestiti sol in kako vpliva na zdravje ljudi? Preverimo!
Ne spreglejte:
- 6 nedietnih pravil za vitko in fit postavo: Osredotočite se na beljakovine in pametno izbirajte živila
- 12 vidnih znakov, ki kažejo, da zaužijete preveč sladkorja: Dvig telesne teže in upočasnjena presnova
- Teh 6 živil lahko jeste zvečer, ne da bi se zredili: Brez slabe vesti napolnite krožnik
Naše telo dnevno potrebuje le 6-8 gramov soli za vzdrževanje optimalne celične presnove. Vendar lahko večje uživanje rafinirane soli povzroči zdravstvene težave, kot so visok krvni tlak, bolezni srca in ožilja, nepravilno delovanje ledvic in zadrževanje vode. Ledvice z osmozo iz krvi odvajajo odvečno vodo, za to pa je potrebno ravnovesje med natrijem in kalijem. Prekomerno uživanje soli lahko poruši to ravnovesje, poveča raven natrija v krvi in zmanjša sposobnost ledvic za odstranjevanje vode. Zaradi tega se zviša krvni tlak, kar obremenjuje žile, ki vodijo do ledvic. Dodaten pritisk obremenjuje tudi notranjost arterij, ki postanejo močnejše in debelejše, da bi to nadomestile, zato je prostor v njih še manjši. To lahko sčasoma povzroči anginozne bolečine in v najslabšem primeru celo srčni infarkt.
Kako škodljiva je torej sol?
Prvič, ni vsa sol edinstveno škodljiva. Sol je škodljiva, ker se pridobiva s kemično obdelavo morske soli – je čisti natrijev klorid. Takšna sol velja za zelo agresivno za telo, zato je bolje, da je sploh ne jemo. Naravna sol (morska ali himalajska) je bogata z minerali in železom ter v razumnih količinah ni škodljiva. Presežek soli se lahko usede v ledvicah v obliki kamnov, zadržuje tekočino v telesu in zvišuje krvni tlak, kar je naklonjeno različnim težavam.
View this post on Instagram
Presežek soli negativno vpliva tudi na srce in ožilje. Če ima oseba že nekaj nagnjenosti k težavam z žilami in ledvicami, jih bo presežek soli še poslabšal. Presežek soli v telesu vodi do manifestacije celulita in zavira proces hujšanja.
Ali so umetno pridobljeni nadomestki škodljivi?
Obstajajo izdelki, v katerih je natrijev klorid dopolnjen s kalijevimi solmi in drugimi minerali. V takšnih izdelkih se začimbe in posušena zelišča mešajo s soljo, da dobijo nekakšno aromo. Toda tako kot pri soli je pomembna izmerjena poraba vsakega takega izdelka.
Kakšne zamenjave obstajajo?
Bolje je opustiti uporabo kemično predelane soli in bodite pozorni na naravno sol. Obstaja veliko naravnih vrst soli. Okus soli je še vedno zelo odvisen od oblike kristala, zato lahko v nekaterih trgovinah najdete veliko začimb in gurmanskih soli – vse to je povsem naraven izdelek. Ena najpogostejših vrst so rožnate in črne himalajske soli.
View this post on Instagram
Vrsta soli je odvisna od mineralov. Na primer, v črni soli so to minerali vulkanskega izvora.
Znana sol je fleur de sel ali cvet soli, katerega kristale zelo previdno ročno odstranimo. Ta sol je tudi odlična alternativa kuhinjski soli.
Kaj lahko naredimo sami?
1. Preberite oznake sestavin
Pri iskanju skritega natrija je treba pregledati oznake sestavin, saj lahko tudi sladka ali blaga živila vsebujejo skrito sol. Ne samo kisle kumarice, papad ali chaat masala - natrij je tudi v sladoledu, pravijo strokovnjaki. Tudi različne blagovne znamke imajo lahko različno vsebnost soli, zato preverite oznake dveh omak za testenine, preden se odločite za eno, pravi. V drobnem tisku na embalaži preverite izraze, kot so juha, solna raztopina ali natrijev glutamat.
2. Izogibajte se stekleničkam ali vrečkam z začimbami
Med največjimi krivci so vse vrste omak, kečap in solatni prelivi. Veliko nepotrebnega natrija lahko zmanjšate, ne da bi pri tem ogrozili okus, tako da omake in prelive pripravite doma. To je morda nekoliko bolj zamudno in zahteva nekaj dodatnega truda, vendar se splača. Zakaj ne bi namesto nič kaj hranljivega paradižnikovega kečapa doma pripravili omake iz pražene rdeče paprike?
3. Poskrbite za ravnotežje
Za zdravje vam ni treba žrtvovati okusa. Vse, kar se prodaja iz hladilnic, vsebuje večjo količino soli. To je treba omejiti, vendar vsekakor ni prepovedano. Puranja šunka, klobase in tunina v pločevinki imajo visoko vsebnost natrija, vendar uživanje teh izdelkov ne škodi, če jih pravilno kombinirate, pravijo strokovnjaki. Težava nastane, ko že tako veliko natrija v puranji šunki kombinirate s komercialnim belim kruhom in izdatno namažete z že pripravljeno omako za peko na žaru. To znatno poveča vsebnost natrija v obroku. Prav tako predlaga, da živila iz pločevink sperete s pitno vodo, da se odvečna sol izloči.
View this post on Instagram
4. Naredite pametne zamenjave soli
Nekatera živila lahko posnemajo okus soli in zagotavljajo dodatna hranila. Običajno se ne zavedamo pravega okusa sestavine in neradi poskusimo hrano z zmerno količino soli ali brez nje. Namesto soli poskusite z začimbami, kot so črni poper, peteršilj, koriander, origano, timijan ali koper.
5. Bodite previdni pri obrokih v paketu
Priročnost vnaprej pripravljenih obrokov ima svojo ceno. Pakirana hrana ima zelo veliko natrija, ki deluje kot konzervans. Instant živila, kot so testenine, riž in žitarice, imajo lahko dvakrat več soli, kot je uporabimo pri kuhanju doma. Tudi če je na pakiranem živilu navedeno, da ne vsebuje sintetičnih konzervansov, bo to nadomestilo znatno večja količina soli. Največ natrija je v predelanih in pakiranih živilih, kot so čips in zamrznjena živila.
6. Omejite uporabo rafinirane soli
Rafinirana sol med prečiščevanjem in rafiniranjem izgubi druge bistvene minerale. Selen je eden od takšnih mineralov, ki v rafinirani soli ostaja odsoten. Kamena sol je prednostna, bolj celostna alternativa rafinirani soli, saj vsebuje selen in druge minerale v sledovih. Selen pa uravnava krvni tlak in tako preprečuje nekatere bolezni, povezane z življenjskim slogom.
7. Posegajte po neslanih prigrizkih
Medtem ko pri kosilu in večerji morda uporabljate sol in začimbe, lahko z izbiro prigrizkov, kot so sveže sadje, omake, neslana pokovka in oreščki, zmanjšate količino natrija čez dan.
8. Uravnotežite količino soli z živili, bogatimi s kalijem
V svojo prehrano vključite živila s kalijem, kot so krompir, sladki krompir, banane in pomaranče. To pomaga uravnovesiti telo, zlasti po obroku, ki je prejšnji večer vseboval veliko natrija. Ravnovesje lahko pomaga tudi pri zniževanju krvnega tlaka.
Je priporočljiva uporaba sojine omake?
Če se res želite odpovedati uporabi soli ali jo je treba iz zdravstvenih razlogov močno omejiti, lahko sol nadomestite z začimbami. Na primer, posušen česen v majhni količini, začimbni curry ali mešanica zelišč - prav tako odlično izboljšajo okus hrane.
Alternativno je primerna sojina omaka, ki vsebuje minimalne količine soli. Sojina omaka je lahko odlično poudari okus jedi, izberete pa lahko tudi sojino omako z manj dodane soli. Odlična zamenjava.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: 6 nasvetov za eleganten in minimalističen pomladni videz, ki ga boste želeli nositi iz dneva v dan
Priporočamo tudi: Jennifer Lopez podlegla trendu iz 90-ih, na katerega smo že skoraj pozabili
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc