Skupina univerzitetnih raziskovalcev je določila 7 vrst sadja, ki so najboljše za vas. In jih razvrstila glede na razmerje med hranilnimi snovmi in kalorijami.
Ko pomislimo na zdravo hrano, se takoj spomnimo na sadje in zelenjavo. Nedavno so raziskovalci z univerze William Paterson v ameriški zvezni državi New Jersey v znanstveni študiji analizirali najbolj zdrava živila rastlinskega izvora in jih razvrstili glede na bogastvo hranilnih snovi, mineralov, vlaknin itd. Zanimivo? Med prvimi desetimi ni niti enega sadja. Absolutno najbolj zdravo je šele na 28. mestu. In to še ni vse: med 41 uvrščenimi živili je skupno prisotnih le 7 vrst sadja.
Ne spreglejte:
- Temačen dogodek, o katerem je Charles molčal 30 let: Prejel je več kot 500 pisem, nato pa skoraj umrl in to pred kamerami
- Tjaša Železnik delila redek trenutek iz zakulisja in nas zopet očarala
- Zala Djuric pozirala v treh modnih klasikah, ki z razlogom niso šle nikoli zares iz mode in so preživele vse trende do sedaj
Če je sadje na lestvici uvrščeno šele na zadnjih 14 mest, je to predvsem zato, ker ima v primerjavi z analizirano zelenjavo majhno vsebnost vitaminov, vlaknin in drugih pomembnih snovi glede na število kalorij.
Raziskovalci z univerze William Paterson so lestvico sestavili prav na podlagi tega razmerja: višja kot je vsebnost vitaminov, vlaknin in drugih sestavin glede na število kalorij, bolj zdravo je živilo. Upoštevajte, da več vrst sadja ni izpolnjevalo niti osnovnih meril za vključitev v študijo. Kljub temu se jih je sedem uvrstilo med prvih 41.
7 najbolj zdravih vrst sadja na svetu
- Na prvem mestu med sadjem (vendar na 28. mestu skupne lestvice) je limona. Vsebuje 53 mg vitamina C na 100 gramov ter kalcij, magnezij, kalij in vlaknine. Vitamin C je pomemben za naš imunski sistem, ščiti nas pred prostimi radikali in je potreben za tvorbo kolagena.
- Drugo najbolj zdravo sadje je jagoda, ki je na 30. mestu: z 62 mg na 100 gramov vsebuje jagode celo več vitamina C kot agrumi. Bogate so tudi s folno kislino, železom, magnezijem in kalcijem. Zlasti železo prispeva k normalni tvorbi rdečih krvničk in pomaga pri prenosu kisika.
- Na tretjem mestu je pomaranča (33. mesto na skupni lestvici). Pomaranče so prave bombe vitamina C, bogate pa so tudi s kalcijem. Poleg tega vsebujejo kalij in magnezij. Slednji je mineral temeljnega pomena za uravnavanje različnih biokemičnih reakcij in celičnih funkcij v telesu.
- Četrto najbolj zdravo sadje je limeta, ki je na lestvici takoj za pomarančo (34. mesto). Poleg vitamina C vsebuje še fosfat, kalij in kalcij (potrebni za gradnjo kosti in zob).
- Na petem mestu je še en agrum, grenivka, natančneje rdeča in roza grenivka. S tremi grenivkami lahko pokrijemo dnevno potrebo po vitaminu C. Vitamin A in betakaroten, ki ju vsebuje grenivka, sta še posebej pomembna za vid in imunski sistem.
- Na šestem mestu je jagodičevje, robida. Ta med drugim vsebuje kalcij, kalij in magnezij, železo in mangan. Za njeno temno barvo so zaslužni antocianini, flavonoidi z antioksidativnimi, protivnetnimi in protistarostnimi lastnostmi ter lastnostmi proti prostim radikalom.
- Zadnja na seznamu najbolj zdravega sadja je bela grenivka (41. mesto). Bela plast tik pod lupino (mezokarp) vsebuje različne prehranske vlaknine, ki so pomembne za zdravje črevesja in prebavo.
Kako v prehrano vključiti veličastnih 7
Morda ste opazili, da so na seznamu različni sadeži, katerih okus ni ravno prijeten. Mnogi med nami težko prenašajo celo grenivko, saj se jim zdi pretirano grenka. Morda vam bo v spodbudo delovalo zavedanje, da v britanski kraljevi družini velja za dobro navado vsako jutro pojesti polovico grenivke? Seveda je z jagodami in robidami vse veliko lažje. Lahko jih jemo kar tako, jih dodamo sadnim solatam, muslijem, chia pudingu ... Zlasti jagode so odlične tudi za pripravo okusnih smoothijev. Dobro je tudi vedeti, da lahko ti dve pomladno-poletni sadni vrsti zamrznemo in ju uživamo tudi v zimskih mesecih. Kljub zamrzovanju namreč ohranita večino hranilnih snovi.
Prav tako ni težava vključiti v prehrano pomaranče, ki so sicer agrumi, vendar jih lahko jemo v kosih ali iztisnjene, lahko pa jih uporabimo tudi kot sestavino solat (z rezanjem pulpe ali filiranjem lupine). Pri limoni in limeti, ki sta preveč trpki, da bi ju lahko jedli au naturel, se stvari zapletejo. Edina rešitev je iztisniti sok. Pri tem je med zvezdniki še posebej priljubljena navada jutranjega pitja vode z limono, ki ne zagotavlja le vitaminov, ampak ima tudi razstrupljevalne lastnosti.
Na splošno se lahko sok agrumov uporablja za
- solate;
- za aromatiziranje sadnih solat;
- za pripravo sadnih sokov (odlični sta kombinaciji pomarančnega soka + grenivkinega soka in pomarančnega soka + limoninega soka);
- dodajanje kislega pridiha omakam;
- pripravo sorbetov (limonin sorbet je klasika).
Zdaj, ko veste, katerih je sedem najbolj zdravih vrst sadja na svetu, se morate le še potruditi in jih vključiti v svojo prehrano (če še niso del nje). Vaše zdravje bo imelo kratkoročne in dolgoročne koristi.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Širijo se govorice, da ima raka: Tesni prijatelj kraljeve družine je spregovoril o zdravju Kate Middleton
Priporočamo tudi: Novak in Jelena Đoković ga pijeta vsako jutro: Ta napitek je izredno zdrav in priporočljiv, a vseeno morate o njem vedeti nekaj stvari
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc