Ta naravni antidepresiv vam lahko reši življenje: Od lajšanja predmenstrualnega sindroma, izboljšanja spanca in dviga razpoloženja

17. 5. 2023
Deli
Ta naravni antidepresiv vam lahko reši življenje: Od lajšanja predmenstrualnega sindroma, izboljšanja spanca in dviga razpoloženja (foto: Profimedia)
Profimedia

Ta starodavna začimba doda hrani čudovito barvo. Bi lahko močno okrepila tudi vaše zdravje?

Žafran je ena najdragocenejših začimb na svetu, ki so jo skozi zgodovino uporabljali za aromatiziranje hrane, barvanje tkanin ter ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Ta začimba je osnovna sestavina v kuhinjah po vsem svetu in daje jedem, kot sta španska paella in indijski kari, značilen okus in zlato barvo. Žafran, katerega cena za gram lahko doseže tudi do 60 evrov, odvisno od sorte, je nedvomno najdražja začimba, ki jo lahko damo na mizo. 

Rdeče stigme žafrana, ki smo jih vajeni videti, izvirajo iz Crocus Sativus, čudovitega vijoličnega cveta z rdečimi pestiči. Zahtevnost njegovega gojenja in dejstvo, da se v celoti nabira ročno, deloma pojasnjujeta njegovo visoko ceno.

Ne spreglejte:

Kaj je žafran?

Žafran, začimba, ki izvira iz Azije, ima dolgo zgodovino kot zdravilna rastlina ali rastlina, ki krepi zdravje. Znan je tudi kot Crocus sativus L., ljudje pa žafran že tisočletja uporabljajo kot začimbo, barvilo in zdravilo za zdravje.

Kulinarična uporaba te začimbe je splošno znana, na primer v valencijski paelli ali milanski rižoti, specialitetah, ki jim daje rumeno barvo in neponovljiv okus. 

Vendar je ta vsestranska začimba, imenovana "rdeče zlato", zaradi svojih protivnetnih in antioksidativnih lastnosti vredna veliko več kot le kulinarična vrednost. 

Žafran je živilo, bogato z vodo in vlakninami ter ogljikovimi hidrati in maščobami, še posebej pa je vreden omembe zaradi vitaminov in mineralov, ki jih vsebuje v velikih količinah. Med njimi so baker, mangan, fosfor, magnezij, kalcij, cink in selen. Prisotni so tudi vitamini skupine A, številni vitamini skupine B in vitamin C ter alfa-karoten in beta-karoten.

Koristi žafranovega čaja

Proti stresu in nihanju razpoloženja 

Žafran vsebuje dve temeljni snovi za psihično ravnovesje, krocin in safranal, ki spodbujata proizvodnjo serotonina in dopamina, dveh dragocenih nevrotransmiterjev, tj. molekul, ki jih proizvajajo nevroni za uravnavanje komunikacije med nevroni v možganih. Zaradi delovanja teh dveh nevrotransmiterjev žafran deluje neposredno na naš živčni sistem, saj pomaga bolje uravnavati stres in tesnobo ter deluje kot naravni anksiolitik in antidepresiv s takojšnjim učinkom.

Proti nespečnosti

Ker žafran vpliva na tvorbo serotonina in dopamina, je odlično pomirjevalo, ki ga je treba jemati pred spanjem, zlasti za tiste, ki trpijo za motnjami spanja. Lahko ga pijete v obliki žafranove infuzije ali pa nekaj pestičev dodate običajnemu zeliščnemu čaju.

Sprostitev mišic

Žafran deluje na tisti del našega živčnega sistema, ki uravnava senzorične receptorje v mišicah, in s svojim protikrčnim in analgetičnim delovanjem povzroči stanje sprostitve.

Pomoč za hujšanje

Hujšanje je lahko težavno, še posebej, če se zdi, da apetit deluje proti vam. Neka študija na skupini žensk je pokazala, da je uživanje žafrana pripomoglo k manjšemu občutku lakote in manj pogostim prigrizkom.

Nekateri dokazi kažejo, da lahko žafran zavira apetit in pomaga pri hujšanju. Vendar pa ne deluje sam po sebi. Za uspeh kombinirajte žafran z zdravo, uravnoteženo prehrano.

Proti staranju

Je eno najbogatejših živil s karotenoidi, močan antioksidant, ki uravnava nastajanje prostih radikalov, glavnih vzrokov za prezgodnje staranje celic.

Sredstvo za lajšanje PMS

Predmenstrualni sindrom (PMS) lahko povzroča različne simptome, od bolečin v medenici do izbruhov aken. Pri mnogih ljudeh PMS vpliva na duševno zdravje, saj povzroča tesnobo, depresijo in nihanje razpoloženja. Nekatere manjše raziskave so pokazale, da lahko žafran izboljša depresijo, povezano s PMS.

Predmenstrualni sindrom lahko negativno vpliva na kakovost življenja, trdijo strokovnjaki. Če se soočate s PMS, ki je hud ali ovira vaše vsakodnevne dejavnosti, se pogovorite s svojim zdravnikom. Žafran bi lahko pomagal ublažiti tudi nekatere čustvene simptome PMS.

Za prebavo

Žafran izboljšuje prebavo obrokov ter spodbuja pravilno delovanje ledvic in jeter, saj spodbuja izločanje žolča in želodčnih sokov, ki pomagajo pri obvladovanju želodčnih motenj.

Zaveznik za hujšanje

Nekatere študije poudarjajo učinke žafrana na našo presnovo in zlasti njegovo antiobezogenost, ki jo pripisujejo predvsem pozitivnemu delovanju na naš živčni sistem. Z uravnavanjem nihanja našega razpoloženja lahko žafran namreč pomaga zmanjšati občutek "živčne" lakote.

Recept za žafranov čaj

Cvetni lističi žafrana so videti kot tanke rdeče nitke. Nekaj nitk namočite v vročo vodo, da si pripravite žafranov čaj, ali pa tekočino vmešajte v slane jedi za okus.

Če vam okus žafrana ni všeč, lahko kupite tudi žafranove kapsule, ki jih lahko pogoltnete. Preden pa začnete jemati kakršne koli dodatke, se posvetujte z zdravnikom, ali je to za vas varno. Nekatera dopolnila imajo lahko neželene stranske učinke, zlasti če ste noseči, jemljete zdravila ali imate kakršne koli zdravstvene težave.

Žafran je običajno varen, če ga ljudje uporabljajo v majhnih količinah pri kuhanju ali kot čaj. Poleg tega je poln antioksidantov, zato vemo, da je koristen za zdravje. Vendar se pred jemanjem žafrana posvetujte s svojim zdravnikom in se prepričajte, da je za vas varen.

Za pripravo žafranovega čaja najprej v loncu ali kotličku zavrite vodo.
Ko voda doseže 100 °C, jo prelijte v skodelico in dodajte 3 do 5 žafranovih stigem.

Počakajte približno deset minut. Nato čaj precedite skozi sito in mu po okusu dodajte žličko medu.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Oboževalci na kronanju ujeli Harryjev strupen pogled princu Williamu in njegovi družini

Priporočamo tudi: Gostje, ki so z izborom povsem zgrešili: Kronanje kralja Charlesa III. odmeva tudi zaradi najbolj ponesrečenih modnih videzov povabljencev

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc