Pogosto se zgodi, da gremo takoj po kavi na stranišče. Je to lahko razlog za preplah?
Znanstveniki z Univerze v Teksasu so izvedli raziskavo, kako in zakaj ima kava na nas takšen odvajalni učinek. Med raziskavo so podganam tri dni dajali kavo, ki jim je neodvisno od odmerka kofeina uspelo povečati gibljivost črevesnih mišic.
"Pri podganah se je po treh dneh uživanja kave povečala gibljivost mišic tankega črevesa. To pomeni, da so morale podgane tako kot ljudje po kavi opraviti veliko potrebo. Zanimivo je, da so ti učinki neodvisni od kofeina, saj je kava brez kofeina imela podoben učinek na njihovo prebavo," trdijo strokovnjaki.
Ne spreglejte:
- Obožujete torbice? V modo prihaja trend nošenja torbic, ki vam bo prinesel dvojno veselje
- Čaka jih 10 let sreče: Ta 3 znamenja horoskopa bodo do leta 2034 uživala v uspehu, ljubezni in denarju
- Meghan Markle kot princesa Diana v popolnem pomladnem stajlingu z belimi kavbojkami in čevlji z ravnim podplatom, ki vizualno podaljšajo njene noge
Domneva se, da je odvajalni učinek kave posledica njenih kislih lastnosti. Predpostavka je, da višja raven želodčne kisline, ki nastaja zaradi klorogenske kisline v kavi, aktivira delo prebavnega sistema.
Torej, naslednjič, ko vas kava prisili na stranišče, bodite pomirjeni, da je to od kave in da je z vašim zdravjem vse v najlepšem redu.
Marsikdo se sicer sprašuje, ali je kava zdrava za naše telo.
Seveda telesu prinaša številne koristi, vendar je še vedno nekaj stvari, na katere morate biti pozorni. Kava je pomemben antioksidant. Skodelica čiste črne kave na prazen želodec spodbuja nastajanje želodčne kisline, kar pa ljudem z gastritisom ne ustreza.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Odzivajte se na žejo in jejte hrano, ki je bogata z vodo: 9 preprostih načinov, kako svojemu telesu zagotoviti optimalno hidracijo
Priporočamo tudi: 5 fraz, ki jih uporabljajo samo pristni ljudje: Nevropsihologinja svetuje, kako prepoznati nekoga resnično edinstvenost
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?