Za nekatere ženske je drugi dan menstruacije najhujši od vseh.
Sploh ni čudno, da dneve menstruacije imenujemo najslabši dnevi v mesecu. Telesne, duševne in čustvene težave prizadenejo skoraj vsako žensko in z njimi se res ni lahko spopasti.
Statistike kažejo, da PMS občuti kar 90 odstotkov žensk, prepoznamo pa ga po spremembah razpoloženja, napihnjenosti, krčih, bolečinah v dojkah, izgubi koncentracije in podobnih neprijetnih simptomih, ki lahko nekatere ženske motijo pri vsakodnevnih življenjskih aktivnostih.
Ne spreglejte:
- Trenutno najbolj zaželena torbica je utelešenje tihega razkošja: Poglejte model, ki ga nosijo prave modne ikone
- Povsod vidite ponavljajoče se številke? To je odgovor astrologa na vprašanje, kaj pomenijo
- Japonska dieta z bananami je najbolj priljubljena dieta na svetu: V 7 dneh obljublja izgubo tudi do 5 kilogramov
Medtem ko pri nekaterih ženskah simptomi PMS prenehajo takoj, ko nastopi menstruacija, pri drugih lahko trajajo celotno obdobje krvavitve.
Menstruacija je neprijetno obdobje, ki ga vsaka ženska doživlja na svoj način, večina pa se bo strinjala, da je drugi dan najhujši. Drugi dan menstruacije so krči najizrazitejši, krvavitev najobilnejša, razpoloženje najslabše, lahko pa se pojavita tudi utrujenost in občutek šibkosti, ki spominja na mačka. Znano je, da lahko hormonske spremembe, ki se pojavijo v prvih nekaj dneh menstrualnega cikla, vplivajo na zaznavanje bolečine. Na primer, ženske, ki imajo migrene, lahko takrat čutijo veliko večjo bolečino kot običajno.
Da bi našli znanstveno razlago tega dejstva, smo poiskali strokovno mnenje, zakaj je drugi dan menstruacije najslabši. Bolečina, ki jo čutijo ženske med menstruacijo, je posledica krčenja maternice. To so torej kontrakcije maternice, ker skuša izriniti kri.
Krčenje maternice se pojavi pod vplivom hormona, imenovanega prostaglandin. Izloča se ravno v tem obdobju – ob koncu menstrualnega ciklusa, torej na začetku menstruacije. Zato so prvi dnevi menstruacije najbolj boleči.
Obstaja tudi bolezen, povezana z bolečimi menstruacijami, imenovana endometrioza. Za to stanje so značilne boleče menstruacije in boleč spolni odnos.
Prvi dan, ko kri zapusti maternico, se majhna količina te krvi vrne po jajcevodih v trebušno votlino. Takšno stanje najpogosteje rešujejo s kontracepcijskimi tabletami, nekaterim ženskam pa pomagajo tudi zdravila, kot sta aspirin in andol. Vzeti jih je treba en do dva dni pred začetkom krvavitve.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Ta trend suknjičev, ki je med Francozinjami najbolj priljubljen, se vrača vsako jesen. Bodite med prvimi pri nas!
Priporočamo tudi: Brigitte Macron v mornarsko modrem kompletu: Prva dama Francije pokazala pariško modno estetiko tudi za ženske nad 60 let
Oglejte si naš najnovejši Elle podkast z Igorjem Višnjarjem:
Novo na Metroplay: “Sodelovanje z Rickom Owensom, to je res ogromen dosežek" | Tanja Vidic, Elle modna oblikovalka 2024