Za hojo je pomembno izbrati dobre čevlje.
Hoja je z razlogom ena najbolj priljubljenih telesnih aktivnosti. Je preprosta, učinkovita in dostopna vsakomur.
Hodimo lahko kjerkoli, ne potrebujemo posebne opreme ali oblačil, hodimo pa lahko od nekaj minut do nekaj ur, odvisno od prostega časa.
Ne glede na to, kako lahka je hoja, vedno obstajajo napake, ki se jim je treba izogibati, da bi dosegli najboljše možne rezultate.
Ne spreglejte:
- Pozabite na "prepotene" ure v telovadnici, to je vadba, ki ima neverjetne koristi za vaše telo in um, izvajate pa jo lahko kar iz domače dnevne sobe
- Horoskop: Skrita moč ženske, rojene v znamenju bika
- Hujšanje s krompirjem: Edino pravilo je, da ga jeste na ta način
Spodaj so poudarjene pogoste napake pri hoji, ki lahko vodijo celo do tega, da hoja ni takšna, kot bi si želeli:
1. Slabi čevlji
Kot smo že omenili, hoja ne zahteva posebne opreme ali oblačil, zaželeno pa je imeti dobre čevlje. Izberite superge z dobro podloženo peto, ki so lahke, zračne in nepremočljive. Tekaški copati so lahko tudi kot model za hojo. Pazite tudi, da superge niso preširoke, ker vam ne bodo nudile potrebne opore. Po drugi strani pa vas lahko preozke superge dražijo.
2. Pot
Če bi vsak dan hodili po isti poti, bi se hoje lahko hitro naveličali. Zato redno spreminjajte pot, da ne boste obupali nad sprehodi. Sprememba poti bo vplivala tudi na vaše mišice in sklepe, če boste del hoje opravili po hribovitem terenu. Lahko upate na boljše rezultate.
3. Preveliki koraki
Med hojo poskušajte korake držati relativno blizu trupa. Ne pretiravajte z dolžino korakov. Na ta način boste manj stabilni in porušeno bo vaše ravnotežje. Prav tako lahko sčasoma dodatna sila na stopala in noge prispeva k bolečinam in poškodbam ter sčasoma k prenehanju hoje.
Zato premislite o vsakem koraku, ki ga naredite. Naj bodo vaši koraki krajši in hitrejši, če želite pospešiti tempo, namesto da iztegnete noge daleč pred telo.
4. Hoja s prenizko intenziteto
Hoja ne pomeni vedno intenzivne vadbe. Včasih si želimo le lagodnega sprehoda. Če pa je vaš cilj pospešiti srčni utrip in povečati zdravstvene koristi hoje, je dobro, da povečate intenzivnost. Zmerno intenzivna vadba je primerna za večino ljudi in predstavlja učinkovito spodbudo za zdravstvene koristi. Intenzivnost hoje lahko merite na več načinov, najlažje pa je z opazovanjem dihanja. Če med hojo lahko govorite, vendar ne pojete, se gibljete zmerno intenzivno.
5. Hidracija
Med hojo, kot tudi med vsako drugo telesno aktivnostjo, je hlajenje pomembno. Če se sprehajate v toplem vremenu, vzemite s seboj tekočino na sprehod, ki bo trajal več kot pol ure. V hladnejšem okolju je prag ena ura. Ne obstaja čarobna količina vode, ki jo morate popiti, da ostanete hidrirani, vendar je nošenje vode s seboj in pitje majhnih količin v rednih intervalih dober način, da ostanete hidrirani.
Fotografije: Profimedia