Eden od problemov našega vsakdana je ta, da mnogi hitimo skozi dan in menimo, da nam vedno primanjkuje časa. Ko pa si končno vzamemo čas za obrok, ga običajno pojemo na hitro, kar vodi v še bolj stresen in nezdrav način življenja.
S preprosto, a učinkovito spremembo lahko takšen življenjski slog takoj začnemo spreminjati – preprosto tako, da začnemo jesti počasneje. Na kakšen način? Jemljemo manjše grižljaje, vsak grižljaj žvečimo počasneje in dlje ter si vzemimo več časa za uživanje v obroku.
Za vsak obrok boste potrebovali le nekaj minut več, a učinek je lahko velik. Če boste začeli jesti počasneje, se bo zgodilo naslednjih pet sprememb:
1. Shujšali boste
Vedno več raziskav potrjuje, da boste s počasnejšim prehranjevanjem zaužili manj kalorij – celo toliko manj, da lahko v enem letu izgubite skoraj 10 kilogramov, ne da bi pri tem spremenili svojo prehrano. Razlog za to je, da naši možgani potrebujejo približno 20 minut, da zaznajo občutek sitosti. Če jemo prehitro, bomo zelo verjetno nadaljevali z uživanjem hrane tudi po tem, ko smo že siti. Če pa jemo počasi, imamo dovolj časa, da prepoznamo sitost in pravočasno prenehamo jesti.
Seveda je vedno priporočljivo jesti čim bolj zdravo hrano, vendar bi moralo biti počasno prehranjevanje del vašega novega življenjskega sloga, tudi če želite shujšati.
2. Bolj boste uživali v hrani
Težko je uživati v hrani, če jo pojeste prehitro. Če si občasno privoščite kaj manj zdravega, ni narobe, dokler jeste počasi in v majhnih količinah. Hrano, kot so sladkarije, ocvrte jedi, pica in prigrizki, uživamo, ker nam je okusna, vendar – ali sploh lahko uživate v njej, če jo pojeste prehitro? Če jeste počasi, boste lahko doživeli enako intenziven okus, a zaužili manj kalorij.
Poleg tega boste preprosto bolj zadovoljni, saj boste imeli čas, da v hrani resnično uživate. Naj bodo vaši obroki gastronomski užitek in ne le nekaj, kar opravite na hitro med stresnimi obveznostmi.
3. Imeli boste boljšo prebavo
Če jeste počasneje, boste hrano boljše prežvečili, kar bo izboljšalo prebavo. Prebava se namreč začne v ustih, zato dlje kot hrano zadržite v ustih in jo temeljiteje prežvečite, manj dela bo imel želodec pri njeni obdelavi. To lahko pomaga tudi pri zmanjšanju prebavnih težav.
4. Manj boste pod stresom
Počasno prehranjevanje in osredotočenost na hrano sta odlični obliki za krepitev čuječnosti. Bodite prisotni v trenutku, namesto da hitite z obrokom in razmišljate o tem, kaj morate narediti kasneje. Ko jeste, se posvetite samo temu. Takšen način prehranjevanja lahko zmanjša stres in dolgoročno prispeva k večji sreči.
5. Lažje se boste izognili nezdravi hitri hrani
Uprite se hitri hrani in hitremu življenjskemu tempu. Hiter, stresen in kaotičen način življenja pogosto vodi v večje uživanje hitre hrane ter prenagljeno prehranjevanje. To je življenjski slog, ki nas oropa človeškosti, škoduje našemu zdravju, nas drži v stalnem stresu in nas dela nesrečne. Hlastamo skozi dan, kot roboti opravljamo eno nalogo za drugo, ne da bi si vzeli čas, da resnično živimo, uživamo v trenutku, se povežemo drug z drugim in preprosto – smo ljudje.
Uprite se takšnemu življenjskemu slogu in filozofiji tako, da začnete jesti počasneje – majhna sprememba, ki lahko prinese velik učinek. Ne uživajte hitre hrane. Poskusite čim pogosteje kuhati sami in pripravljati svoje obroke, ko pa jeste zunaj, izberite restavracije, kjer strežejo kakovostno in polnovredno hrano.