To je napaka, ki jo vsi naredimo, ko kupimo božično zvezdo: S temi nasveti bo preživela do naslednjega božiča

25. 11. 2023
Napaka, ki jo počnemo, ko kupimo božično zvezdo. (foto: Profimedia)
Profimedia

Božična zvezda je eden najljubših prazničnih okraskov marsikaterega doma, a tudi zahtevna roža, ki ji mnogi niso kos, zato vsako leto kupijo novo.

Prav zato se vsako leto znova razpravlja o načinih nege te rdeče lepotice.

1. Božična zvezda se mora prilagoditi novemu domu

Ko božično zvezdo prinesete domov, mora opraviti postopek aklimatizacije. Pri ljudeh je temperatura v hiši recimo 23-24 stopinj Celzija, zvezdo pa prinesejo iz avta, kjer je bilo 7-8 stopinj. Zato jo morajo najprej za uro ali dve pustiti recimo na hodniku, da se aklimatizira. Zato jo je treba postopoma prinesti v hišo, ne pa nenadoma iz centra ali tržnice in vrečke, kjer je bila na mrazu, prenesti v topel prostor.

2. Ne sme biti v bližini vira toplote ali na prepihu

Pomembno je tudi to, da božična zvezda ne sme biti v bližini vira toplote, niti na prepihu. Ta rastlina ima rada vlago, ki je v hiši ni veliko in tega se skoraj ne da spremeniti, lahko pa vplivamo na toploto in prepih. Prav tako bi bilo dobro, da rastline ne premikate po svojem domu. Če jo denimo postavite na mizo, bi bilo dobro, da jo tam tudi pustite. Lahko se vam celo zgodi, da izberete mesto, ki ji ne bo ustrezalo in bo rastlina umrla. Toda naslednje leto boste izbrali drugo mesto, kjer bo rastlina lahko preživela. V vsakem primeru – ko najdete primerno mesto za vašo rastlino, je ne premikajte – božična zvezda ima rada svoje mesto. Ker je precej zahtevna in občutljiva, ne mara biti v prostoru, kjer je prepih in kjer se pogosto odpirajo in zapirajo vrata, pa tudi tam, kjer je veliko kroženje zraka iz radiatorjev ali peči. To jo bolj izsuši in ji zato ne ustreza.

3. Previdno z zalivanjem

Pri zalivanju običajno velja, da je treba božične zvezde zalivati ​​od spodaj, a ni napaka, če vodo nalijemo v zemljo, v kozarec ali škropimo po listih. Ne moti je, če je rahlo poškropljena, ni pa nekaj nujnega, kar bi na njej veliko spremenilo. Pri zalivanju pa pomembno tudi, da voda v krožničku ne stoji predolgo. Božična zvezda sicer potrebuje vlago, vendar je bolje, da jo zalivamo pogosteje, kot da voda predolgo stoji v krožničku. Zato vodo iz njega izpraznite po največ 5 do 10 minutah, nato pa kozarec redno jemljite z dvema prstoma v roke in ko opazite, da je svetel, rastlino ponovno zalijte. Veliko je odvisno od občutka, natančnega pravila, koliko jo morate zaliti, pa ni. Včasih bo po enem dnevu, včasih po dveh...

4. Kako narediti, da božična zvezda spet postane rdeča

In medtem ko preostanek leta, ko je njeno listje zeleno, zdrži veliko težje razmere in je tako na prepihu kot v dežju, je božična zvezda najbolj občutljiva v času, ko je rdeča. Če boste upoštevali pravila, vas bo vaša rastlina nagradila tako, da bo zdržala do naslednjega leta. Če se to zgodi, je najbolje, da nemudoma ugotovite, kako zvezdo znova narediti rdečo za naslednje praznike. Dan mora biti, ko je zunaj dan, in noč, ko je zunaj noč, kar je v hiši nemogoče. Zato lahko uporabite škatlo, s katero jo pokrijete, ko je zunaj tema. In to je nekaj, s čimer morate začeti že okoli 15. septembra, nato pa bo že 1. oktobra zvezda začela dobivati ​​temnejšo barvo listov. In do božiča bo spet lepa rdeča dekoracija vašega prazničnega doma.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Sami sebi so najhujši sovražniki: 4 znamenja horoskopa, ki se pogosto ovirajo na poti do lastnega uspeha

Priporočamo tudi: Sestavina, ki nadomešča sir in (po mnenju strokovnjakov) preprečuje izpadanje las ter zagotavlja močne in zdrave lase