Kako izbrati pripomoček za nošenje, ki bo otroku in vam zagotovil zadovoljna pohajkovanja in crkljanja ter bo najprimernejši za otročkov razvoj?
Vsak pripomoček ima prednosti in slabosti in žal ni različice, s katero bi bili zadovoljni od rojstva otroka do prvih samostojnih korakov.
Najlažje se boste odločili, ko boste vedeli, kaj želite vi in kakšna drža najbolj ustreza otročičku.
Trakovi
Obstajajo raztegljivi in tkani, oboji so odlični že od rojstva.
Na začetku se je treba načinov vezanja učiti, saj so to najbolj vsestranske nosilke. Raztegljivi trakovi so lažji za uporabo, tudi dojenje v njih je preprosto, nošenje na hrbtu pa ni priporočljivo. Tkani trakovi so zahtevnejši za uporabo, a ponujajo ogromno možnosti nošenja, uporabljate pa jih lahko tudi za malčke – sede na boku ali hrbtu.
Najina izkušnja: Čeprav sem vedela, da so dobri, so me z estetskega vidika motili vozli na hrbtu (zdaj vem, da se jih lahko prikrije) ter zapletena uporaba. Ko jih usvojiš, je vse zelo preprosto.
Rute z obroči (slingi)
So med najbolj preprostimi nosilkami – trak, ki ga nastavimo s potegom repa skozi obroč – in so idealne za dojenje. Pri težkih otrocih in daljšem nošenju lahko postanejo neudobne. Menjajte strani nošenja – koristilo bo obema.
Najina izkušnja: Sprva nama ni šlo, pri štirih mesecih pa sva spet poskusili in takrat sva začeli uživati v nošenju. Ko je rasla, pa njena teža, ki jo nosi le ena rama, ni bila več prijetna.
Vreče (pouchi)
Obroč blaga, ki se ga povezne čez ramo. Preproste so za uporabo in primerne od rojstva do 14 ali 16 kilogramov otrokove teže. Najti morate sebi primerno velikost, saj je drugače nošenje lahko neudobno.
Najina izkušnja: Vreča je zelo podobna slingu, zato je nisva preizkusili. Ni pa mi všeč, ker jo očka, če ni enako velik kot vi, težko uporablja.
Mehke nosilke
Najprimernejše so za otroke, ki že sedijo. Uporabljajte jih le tako, da je otrok obrnjen proti vam – na hrbtu ali spredaj.
Najina izkušnja: Nosilka je zelo preprosta za uporabo, hčerka se v njej počuti odlično, dokler je ne začne zanimati zunanji svet.
Kengurujčki
Na pogled so zelo podobni mehkim nosilkam, otrok pa je v večini kengurujčkov lahko obrnjen k vam ali stran od vas. A pediatri in fizioterapevti jih odsvetujejo.
Nahrbtniki
Ko otrok stabilno sedi, ga lahko prenašate v nahrbtnikih. »Izberite takšnega, ki zagotavlja čvrsto podporo hrbta in podporo medenice ter celotnih stegen,« opozarja nevrofizioterapevtka Jožica Potrč in dodaja: »Otroka tudi v kakovostnih nahrbtnikih ne nosite predolgo.«
Nevrofizioterapevtka in RNO-terapevtka Jožica Potrč o nosilkah:
Otrok za kakovosten gibalni razvoj potrebuje gibanje, občutenje lastnega telesa v prostoru in možnost, da se odzove na spremembo položaja. Donošen otrok po rojstvu ne potrebuje več položaja fetusa, njegova hrbtenica mora začutiti ravno podlago. V prvih treh mesecih bo z gibanjem in izkušnjami pridobil dober nadzor nad trupom in simetrijo ter bo začel aktivno gibati noge in roke. Nosilka ga lahko umirja, položaj v njej pa mu ne da izkušenj za kakovosten gibalni razvoj. Pogosto pri otrocih, ki so v najzgodnejšem obdobju preveč časa preživeli v nosilkah, opazimo zaprt ramenski obroč, slabše nadzorovanje trupa, pogostejši razvoj asimetrij.
Je prav, da otrok spi v nosilki?
Vsako prebujanje pomeni pretegovanje in začetek premikanja. Na ravni podlagi je to mogoče, v nosilki ne.
Kdaj je uporaba nosilke koristna?
Prav pride, kadar je otrok zelo nemiren in jokav in mu s tesnim stikom damo občutek varnosti. Včasih jo uporabimo tudi pri prezgodaj rojenih otrocih, ki potrebujejo telesni stik in kengurujčkanje. Vendar terapevt takrat svetuje, kako si otroka namestiti in koliko časa je lahko v nosilki.
Kaj pa večji otroci?
Pri večjem otroku je lažje doseči boljši položaj v nosilkah, zato je manjša nevarnost razvoja slabe drže. Pomembno je, da položaj spreminjamo in se s tem izognemo nevarnosti razvoja asimetrične drže. Pomembno je, da izberete kakovostno nosilko in tisto, ki je otrokovi starosti najprimernejša.
Kako je z nahrbtniki in kengurujčki?
Če se zavedamo dejstva, da je otrok šele po četrtem mesecu sposoben nadzorovati glavo in delno trup, težje verjamemo reklamam, ki priporočajo nošenje v nahrbtnikih že od rojstva. Viseči in sesedeni novorojenčki v kengurujčkih in nahrbtnikih nikakor niso na poti kakovostnega razvoja drže.
Prvi trije meseci so ležeči, nato otroka postopoma dvigujemo proti sedenju. Najprej priporočamo nošenje spredaj, da je otrok s hrbtom naslonjen na starševe prsi. Noge naj ne visijo, z roko mu ponudimo dodatno podporo pod stegni, tako da otrok sedi, in ne visi v nahrbtniku. Ko so otroci večji, pa jih lahko nosimo tudi na hrbtu.
Za strokovno pomoč pri pripravi članka se zahvaljujemo nevrofizioterapevtki in RNO-terapevtki Jožici Potrč, za preizkus nosilk pa spletni trgovinici www.mojskratek.si, ki ne ponuja le kakovostnih in všečnih nosilk, temveč si te lahko tudi izposodite ali jih preizkusite na brezplačnih delavnicah.
Petra Arula, fotografija Shutterstock.com
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024