Kate Middleton je priznala, da boleha za rakom, in pojasnila, da je po diagnozi preventivno šla na kemoterapijo.
Potem ko se je razvedelo, da je valižanska princesa Kate Middleton zbolela za rakom, je v videosporočilu javnosti med drugim razkrila, da je na "preventivni kemoterapiji".
Princesa je namreč imela januarja letos operacijo trebušne votline, v bolnišnici je preživela dva tedna, takrat pa so menili, da njeno stanje ni rakavo. Pooperativni testi pa so pokazali, da ima Kate Middleton raka.
Od takrat okreva v Sandringhamu in Windsorju in je na poti k ozdravitvi in okrevanju s pomočjo preventivne kemoterapije. Kate je v svojem sporočilu poudarila, da je "v redu" in da je osredotočena na svoje okrevanje, svoje dobro počutje in dobrobit svojih otrok.
Dodala je, da je zelo hvaležna svojemu zdravniškemu timu, ki skrbi zanjo, ter da potrebuje čas, prostor in zasebnost, da v miru zaključi zdravljenje in okreva.
Le nekaj dni po hudi abdominalni operaciji Kate Middleton je na to temo spregovoril njen kirurg, ki je pojasnil, kako bo potekalo okrevanje priljubljene valižanske princese.
Dejal je, da bo princesa posledice operacije čutila naslednjih šest do devet mesecev in da je podpora okolice sestavni del njenega okrevanja.
"Pri velikih ranah, kot je njena, trebuh zašijemo in šiv je tak, da se celi od šest do devet mesecev. Vlečni občutek v trebuhu zaradi šiva pacienti poznajo še dobrih šest do devet mesecev po operaciji," je ekskluzivno pojasnil za HELLO!.
Dodal je tudi naslednje: "Med okrevanjem doma se mora zanašati na družinske člane in vse okoli sebe, da ji pomagajo pri stvareh, ki so sicer normalne".
View this post on Instagram
Kaj je preventivna kemoterapija?
Po podatkih Cancer Research UK se uporaba kemoterapije po operaciji, katere cilj je zmanjšanje tveganja za ponovitev raka v prihodnosti, imenuje "adjuvantna" ali "preventivna" kemoterapija.
Kemoterapija kroži po telesu in ubija rakave celice, ki izvirajo iz tumorja pred operacijo in potujejo v druge dele telesa. Te celice se lahko naselijo v drugih delih telesa in se razvijejo v nove tumorje, kar imenujemo "sekundarni rak" ali metastaze.
Zdravniki lahko predlagajo kemoterapijo, če obstaja možnost, da se je rak razširil ali se bo razširil v prihodnosti. Adjuvantna terapija lahko vključuje obsevanje, hormonsko terapijo, biološko terapijo, poroča Express iz Nacionalnega inštituta za raka.
Obstajajo tri stopnje preventivne kemoterapije:
- Primarna preventiva: namenjena je preprečevanju raka pri zdravih ljudeh
- Sekundarna preventiva: uporablja se pri ljudeh s predrakavimi spremembami in se osredotoča na preprečevanje razvoja raka
- Terciarna preventiva: uporablja se pri ljudeh, ki so že preboleli raka, da se prepreči ponovitev bolezni
Pri ljudeh, ki za rakom še niso zboleli, preventivna kemoterapija običajno vključuje spremembo življenjskega sloga, v določenih primerih tudi rednejše preventivne preglede. Ker pa so pri Kate raka že odkrili, gre najverjetneje za obliko terciarne preventive.
Fotografije: Profimedia