Trije najpogostejši miti o izpostavljenosti soncu, ki jim ne bi smeli več verjeti, saj resno škodujejo vaši koži

16. 7. 2023
Trije najpogostejši miti o izpostavljenosti soncu, ki jim ne bi smeli več verjeti, saj resno škodujejo vaši koži (foto: Profimedia)
Profimedia

Poletje je tu! Poletna sezona je sinonim za dolge dneve na plaži in izpostavljenost soncu. Toda preden se popolnoma zagoreli, vam predstavljamo nekaj predsodkov, ki jim ne smete verjeti.

Ah, poletje! Najlepši letni čas je pred vrati in vsi smo ga veseli. Za sončne dni, preživete na toplem pesku ali ob bazenu. Medtem ko je pomen zaščite pred UV-žarki s sončno kremo (skoraj) stvar kolektivne vesti, nekatere predsodke o izpostavljenosti soncu težko prenašamo. Težava? Slabe navade imajo lahko resne posledice, na primer sončni udar ali celo melanom. Organizacija La Sécurité Solaire, ki si prizadeva za ozaveščanje javnosti, želi čim bolj omejiti tveganja, povezana s sončenjem, zato razblinja številne predsodke o UV žarkih. Sledite tem napotkom.

Ne spreglejte:

To so miti, ki jih ne bi smeli več verjeti:

Kadar je oblačno, se ni treba zaščititi 

To očitno ne drži. Čeprav se zdi, da UV-žarki ne morejo priti do nas, ko je nebo oblačno, to ni povsem res. UV-sevanje je lahko zelo visoko. Takšna vrsta oblakov filtrira zelo malo UV-žarkov," pojasnjuje La Sécurité Solaire. Po drugi strani pa, kadar so oblaki debeli in temni, se žarki (večinoma) absorbirajo.

Samo krema za sončenje je dovolj

Tudi to je predsodek, ki se je dobro zasidral v naših glavah. Čeprav je sončna krema očitno nujna, sama po sebi ne zadostuje.  "Nujno je treba poiskati senčne prostore, nositi klobuk s širokimi krajci, ovita sončna očala (kat. CE 3 ali 4), pokrivna oblačila, ki so precej lahka in ohlapna, ter po možnosti zaščito pred UV-žarki pri vodnih športih ali zelo dolgi izpostavljenosti močnemu ali ekstremnemu soncu."

Zaščitimo se le, ko je vroče 

Po določeni uri se nam pogosto zdi, da kreme za sončenje ni več treba uporabljati, ker se temperature znižajo. To je napačno prepričanje, ki lahko privede do sončnih opeklin. "Za škodljive učinke na zdravje, zlasti za sončne opekline, so odgovorni sončni UV-žarki. Vendar so ti žarki "hladni", ne povzročajo toplote," je navedeno v sporočilu za javnost. Sonce je torej nevarno, ko je visoko, saj so UV-žarki slabo filtrirani. Da bi se orientirali, vam organizacija La Sécurité Solaire svetuje, da si ogledate velikost senc. Če so kratke, to pomeni, da se morate zaščititi.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Nov poletni videz igralke: 58-letna Monica Bellucci se je odločila za karamelne pramene, to pa je pričeska, ki pristaja vsem ženskam nad 50. let

Priporočamo tudi: Brazilska dieta je ena najhitrejših in najučinkovitejših diet na svetu: S pomočjo tega načrta prehrane v 30 dneh kar do 10 kilogramov manj