Kako izgledati mlajše ne glede na leta: Dermatologi dajejo 9 podrobnih nasvetov, kako pomladiti vašo kožo na obrazu

29. 1. 2022
Deli
Kako izgledati mlajše ne glede na leta: Dermatologi dajejo 9 podrobnih nasvetov, kako pomladiti vašo kožo na obrazu (foto: Instagram)
Instagram

Ni pudra, ki bi lahko odlično prekril sledove stresa, starosti in nezdravega načina življenja. S prevzemom nekaterih boljših navad in pravilno nego kože pa lahko izgledate mlajši in obrazu vrnete sijaj.

Brez stresa, prosim!

Kadar je naš organizem pod stresom, se lahko burno odzove. Sproščata se hormona kortizol in adrenalin, ki spodbujata fiziološke reakcije tako, da pomagata telesu, da deluje pod pritiskom, a ne brez "cene", ki jo mora na koncu naše telo plačati. Naše telo namreč v stanju pripravljenosti sili kri v najpomembnejše organe – srce in pljuča, deli, ki takrat niso primarnega pomena, kot je koža, pa začasno ostanejo brez svežih "odmerkov", kar upočasni delovanje naših celic. Na ta način se povečujejo prosti radikali v naši koži,  koža je videti utrujena, poveča pa se tudi možnost za nastanek gub.

Povečano izločanje adrenalina spodbuja prekomerno potenje, ki povzroča dehidracijo, prekomerna proizvodnja kortizola pa slabi naš imunski sistem, kar lahko povzroči vnetne procese. Rezultat? Suh obraz sivkastega odtenka z izrazitimi gubami in aknami. Stresa z obraza ne moremo sprati z vodo, lahko pa se ga učinkovito znebimo z drugimi metodami, kot so šport ali dihalne vaje. Na tem mestu nikakor ne smemo pozabiti tudi na urejen spalni cikel in dovolj spanca preko noči, to je namreč pomembna točka na poti do zdravja kože.

Ne spreglejte:

1. Lepota prihaja od znotraj

Čas je, da si skuhate zeleni čaj, se usedete in naredite nov lepotni načrt, ki ne bo vključeval le pogostejše uporabe pilingov, temveč bo temeljil na ideji, kako pomiriti in umiriti stanje vašega duha. 

Najprej razstrupite obraz z uvajanjem ali pogostejšim uživanjem živil, ki spodbujajo izločanje toksinov in očistijo kožo. Ta seznam vključuje kurkumo, avokado, jagode, banane, granatna jabolka, kumare in ribe (zlasti losos). Naslednji teden vsako jutro popijte kozarec mlačne vode z limono ali žličko domačega jabolčnega kisa, ki prav tako pomaga pri sproščanju toksinov.

Pozorni morate biti še na nekaj stvari, ki lahko bistveno izboljšajo videz vaše polti: vsaj dvakrat na teden zamenjajte prevleko na blazini, na kateri spite,  redno čistite pripomočke za ličenje, prav tako ne pozabite na čiščenje vaše mobilne naprave, saj ta zadrži številne bakterije, ki jih lahko nevede prenašate na obraz, ti pa povzročajo vnetne procese.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Leia Sfez (@leiasfez)

2. Pustite koži, da diha

Dnevna rutina čiščenja obraza je ključnega pomena za zdravje, elastičnost in teksturo kože obraza. Je osnovni del nege, ki odstranjuje nečistoče, ličila, prah in stare kožne celice, vaša koža pa tako lažje zadiha. Seveda ne smete pretiravati: dvakrat na dan je optimalen ritem, v nasprotnem primeru pa boste s kože odstranili tudi dragocena naravna olja.

Izberite izdelke, primerne vašemu tipu kože, ki bodo spoštovali naravno ravnovesje in pH kože. Za občutljivo kožo najbolj ustrezajo nežni izdelki, ki je ne dražijo, čistila za mastno kožo, ki bodo kožo uravnovesila, izdelki za suho kožo pa naj vsebujejo hranila. Nanesite ga na konice prstov in z nežnimi krožnimi masažnimi gibi vtrite obraz in vrat. To je dovolj, da se začne cirkulacija in odstranijo nečistoče in stare celice s površine kože. Izperite z mlačno vodo, saj vroča voda lahko preveč izsuši obraz, hladna voda pa ne razgradi in ne odstranjuje dobro nečistoč.

3. Globinsko čiščenje

Klasična čistila so odlična za površinsko odstranjevanje umazanije, ostankov ličil in odmrlih celic, za globinsko čiščenje nečistoč, ki so se priplazile v pore, pa je potreben piling. Najboljše rezultate dajejo pilingi z alfa in beta hidroksi kislinami, ki jih priporočamo enkrat na teden. Alfa hidroksi kisline se najpogosteje uporabljajo za razširjene ali zamašene pore in suho kožo, beta hidroksi kislina pa čisti zamašene pore in deluje antiseptično ter zmanjšuje vnetja, zaradi česar je idealna sestavina za mastno in aknasto kožo.

Po pilingu bo vsaka pora očiščena in pripravljena za globoko vpijanje izdelka. Poleg klasičnih pilingov poznamo tudi dnevne pilinge, ki so dovolj nežni, da jih lahko uporabite vsako jutro. Pomagajo odstraniti nevidno plast s površine kože, ki nastane čez noč, ter ustvarijo blokado med obrazom in negovalnimi izdelki.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lara Worthington (@laraworthington)

4. Maske za obraz

Maske so izjemno pomembne pri negi obraza. Vsaka koža potrebuje hidracijo, pa naj bo suha, mastna ali mešana, še posebej, če je zaradi zunanjih dejavnikov občutljiva in dehidrirana. Zato so vlažilne maske odličen tretma za dehidrirano in suho kožo. Privoščite si jih občasno, na primer ob vikendih, ko imate več časa za svoje male lepotne rituale. Maske zmanjšajo rdečico obraza, ki nastane zaradi razdraženosti in izsušenosti kože ter pustijo vtis svežine na obrazu, zato dehidrirana in brez življenja koža takoj po nanosu postane sveža, nahranjena in žametno mehka.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lara Worthington (@laraworthington)

5. Dober tonik

Po čiščenju in hidrataciji obraza so pore še vedno široke in odprte, zato je naslednji korak nanos tonika s tuferjem nujem, da zapremo pore in kožo osvežimo ter ji povrnemo naravno pH vrednost. Trg je preplavljen z različnimi vrstami tonikov, zato izberite tistega, ki je zasnovan za vaš tip kože. Kaj naredi dober tonik? Kožo vlaži in preprečuje njeno izsušitev, odstranjuje vodni kamen, ki ostane po umivanju, deluje protibakterijsko in protivnetno (zato je primeren za kožo nagnjeno k vnetjem, draženju in alergijam) in služi kot pomembna podlaga pred nanosom serumov in krem. 

6. Posebna nega

Čarobne napitke vedno hranimo v miniaturnih stekleničkah, med vsemi lepotnimi izdelki pa so najmočnejši serumi. Imenujejo se tudi obrazni eliksirji ali koncentrati, vsebujejo veliko aktivnih sestavin in so strukturirani tako, da omogočajo maksimalno prodiranje v kožo. Večinoma so na vodni osnovi, brez oljne komponente, glede na končni cilj pa ločimo anti-age serume, vlažilne serume, serume proti sivini ali hiperpigmentaciji, utrujenemu videzu in podobno. Nanašajo se v kapljicah, pod kremo, imajo lažjo strukturo in so pravo odkritje za vsako žensko nad 35 let. Serum prodre globoko v kožo in ji zagotovi vse aktivne sestavine v globljih plasteh in je ključno 'orožje' pri negi proti staranju.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Furtuna Skin (@furtunaskin)

7. Dobra in učinkovita krema za obraz

Kreme nimajo takšne sposobnosti prodiranja v globlje plasti kože kot serumi, a tega nihče ne pričakuje. Vloga dobre kreme pri negi kože je povsem drugačna, krema najprej ustvari pregrado med obrazom in zunanjimi škodljivimi vplivi. Na vas pa je, da glede na tip vašega obraza, izberete vašo najljubšo. Vlažilne kreme so primerne za vsak tip, kreme na vodni osnovi so odlične za mastno kožo, formule, ki vsebujejo hranilna olja, pa so primernejše za suho kožo.

Obstaja še posebej priljubljena podvrsta - krema proti staranju, katere naloga je glajenje gub in upočasnitev nastajanja novih. Kakovostno kremno nahranjena koža bo videti bolj gladka, gube pa bodo manj vidne v primerjavi s suho in dehidrirano kožo.

Mnoge ženske se sprašujejo, kaj je bolje za njihov obraz: pogosta menjava kreme za obraz ali zvestoba večletnemu favoritu? Dermatologi pravijo, da je to predvsem odvisno od vrste kreme. Namreč, če ste izbrali kremo, ki ima veliko učinkovin, je priporočljivo, da jo uporabljate do tri mesece, dlje od tega namreč ne bo več delovala s polno "zmogljivostjo".  Za razliko od njih lahko nevtralne kreme uporabljate dlje. Območje okoli oči je še posebej občutljivo, zato zahteva posebno nego, tj. kreme, namenjene temu delu obraza.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Agatha Relota Luczo (@agatharelotaluczo)

8. Pravilno dihanje

Je še kaj, kar ne paše v vašo kozmetično omarico, pa vendar lahko bistveno pripomore k čistemu in svežemu videzu vaše kože? Seveda obstaja in je povsod okoli nas. Gre za kisik. Z običajnim vsakodnevnim plitvim dihanjem ga ne zaužijemo dovolj, zato je v sklopu čiščenja kože priporočljiva uporaba rednih dihalnih vaj. Spodbujajo cirkulacijo, zahvaljujoč kateri pride do celic večja količina kisika in hranil, zato vam predlagamo to preprosto vajo, ki naj bi jo izvajali tri do štirikrat na teden.

Sedite vzravnano in sprostite ramena, počasi vdihnite skozi nos in čutite, da vam zrak napolni pljuča. Ko vdihnete čim več zraka, ga zadržite deset sekund in nato počasi izdihnite v usta. Sprostite se in vdihnite običajno štiri do petkrat, nato pa to vajo ponovite desetkrat.

9. In za konec...

Zdaj veste, kaj morate storiti, da bo vaš obraz zasijal. In česa se morate od zdaj naprej izogibati, če želite svoji koži najboljše? Obstaja nekaj točk, ki se jih je pametno držati. Resda nimate popolnega vpliva na to, vendar je nekaj stvari odvisnih izključno od vas:

  • ne nanašajte velikih količin pudra v prahu, ki vam bo zamašil pore
  • ne spite nenehno na trebuhu, ker ta položaj prispeva k nastanku gub in koži ne omogoča pravilnega dihanja
  • izogibajte se predolgemu izpostavljanju sonca,  še posebej brez kreme za sončenje
  • ne pozabite, da bo pet ali manj ur spanja na dan vplivalo na videz vašega obraza

Fotografije: Instagram/@laraworthington 

Preberite še: Kako to zimo nositi širok suknjič, kot ga niste še nikoli

Preberite tudi: Stajling Carle Bruni vas bo prepričal, da preizkusite ta priljubljen modni trend

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?