Je vaš solarij varen?

26. 2. 2010
Je vaš solarij varen? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Naj vas umetna svetloba ne zaslepi

Sonce je vir energije, ki pripomore k sproščanju serotonina - hormona sreče v našem telesu in posledično pripomore k našemu vedrejšemu razpoloženju. V hladnejših mesecih lahko blagodejne vplive sonca nadomestimo z uporabo solarija, ki učinkovito deluje na porjavelost in zapeljivost naše kože. Vendar pa je nujno, da se pred uporabo solarija prepričamo o njegovi varnosti in ustreznosti. Dejstvo je, da prekomerno izpostavljanje soncu oziroma pretirana uporaba solarija škoduje koži in lahko posledično pripelje tudi do kožnega raka, ki je v Sloveniji druga najpogostejša oblika raka.

Kljub opozorilom je včasih želja po užitku, ki ga prinašajo umetni sončni žarki, ter želja po lepi in zapeljivi koži tako velika, da ne opazimo nevarnosti, ki na nas preži v kabini za sončenje, med drugim tudi prekomerno sevanje, ki na našem zdravju lahko pusti resne posledice. Glede na izsledke raziskave, ki jih je februarja 2010 objavila Evropska komisija, eden izmed sedmih solarijev krši raven dovoljenega UV sevanja.

V raziskavi je bilo zajetih deset držav članic (med njimi žal ni bilo Slovenije), v katerih so med septembrom 2008 in septembrom 2009 preverili več kot 500 solarijev na več kot 300 lokacijah, zlasti v sončnih studiih in centrih dobrega počutja. Izsledki raziskave poleg tega, da je omejitve UV sevanja kršil vsak sedmi solarij, izpostavljajo tudi to, da potrošniki niso bili obveščeni o nevarnostih in tveganjih UV sevanja ali o prepovedi uporabe solarijev do 18. leta starosti, ter da na solarijih ni bilo zadosti opozorilnih znakov (npr. o poškodbah, ki jih lahko povzroči UV sevanje). Evropski komisar za zdravje in varstvo pravic potrošnikov John Dalli meni, da dejstvo, da visok odstotek solarijev ne ustreza pogojem varnost, predstavlja zaskrbljujoč zdravstveni problem. Še posebej glede na to, da se verjetnost kožnega raka podvoji vsakih 15 do 20 let.

Kaj moramo vedeti, preden se odpravimo v solarij?

Vsekakor se pred obiskom solarija posvetujte s strokovnjaki, ne samo o primerni varnosti sončnih kabin in moči solarija, pač pa tudi, ali je sončenje v solariju za nas sploh primerno. Uporaba solarija vsem tipom kože namreč ne odgovarja – solarija ni priporočljivo uporabljati, če je naša polt zelo svetla in na soncu rada pordeči. Solariju se je priporočljivo izogniti tudi, če imamo veliko pigmentnih znamenj.

Za mlajše od 18. let uporaba solarija ni dovoljena, na kar vas morajo v centru za sončenje tudi opozoriti. Predvsem pa bodite ob obisku solarija pozorni na oznake, ki jih boste našli – te vas bodo obvestile o moči sevanja, ki ji boste izpostavljeni.

Fotografija Shutterstock