20 stvari, ki jih morate vedeti o svoji koži

16. 8. 2011
Deli
20 stvari, ki jih morate vedeti o svoji koži

Posvečamo ji vsakodnevno skrb, jo razvajamo z lepotilnimi sredstvi, 'čudežnimi' proizvodi in razkošnimi tretmaji. A kaj resnično vemo o našem največjem organu – koži – in ali pravilno skrbimo zanjo?

Ne pretiravajte z vadbo

Pretiravanje z določenimi vrstami vadbe lahko pospeši proces staranja. Tako lahko na primer tek s svojimi stalnimi tresljaji naredi kožo mlahavo. Koža se lahko začne hitreje starati tudi zaradi pretiravanja s kardiovadbo, ki povzroča prekomerno oksidacijo celic.

S hialuronsko kislino do manj gub

Raven hialuronske kisline v kožnih celicah z leti upada — pri 40-letnicah je je za polovico manj kot pri 20-letnicah. In zakaj je hialuronska kislina pomembna? Koža jo potrebuje, ker ima občudovanja vredno lastnost, da nase veže 1000-kratno količino vode glede na lastno maso in tako zadržuje vlago v koži. Pomembno vlogo ima tudi pri tvorbi kolagena in njeno pomanjkanje povzroča nastanek gub.

Kako do mladostnega videza

Elastinska vlakna in kolagen delujejo kot vzmetnica — koži dajejo prožnost, da se lahko vrne v prvotno stanje. Z leti pa se količina kolagena manjša in s tem se zmanjša tudi prožnost kože, kar povzroča nastanek gub in povešenost kože. Ta proces lahko nekoliko upočasnite, tako da se odrečete kajenju, ki znižuje raven kolagena v koži.

S pravo hrano do sijoče kože

Vitamina C in E sta ključnega pomena za videz kože. Zmanjšujeta namreč škodo, ki jo povzročajo prosto radikali (nestabilne molekule v našem telesu), ki uničujejo kolagen in elastin. Vitamin C lahko najdete v citrusih in zelenjavi, kot so paprika, brokoli in cvetača, z vitaminom E pa so bogati oreščki, olive, špinača in beluši.

Različni tipi kože se starajo različno

Koža pri ljudeh s svetlejšo poltjo je ponavadi bolj suha kot pri tistih s temnejšo poltjo, saj je raven vlage v njej nižja. Zato so svetlopolti ljudje bolj nagnjeni k vnetjem in gube se lahko pojavijo hitreje. Svetla polt je tudi občutljivejša za zunanje škodljive vplive, zato je pomembno, da je koža vedno dobro zaščitena.

Cink kot pomlajevalna bomba

Nekaterih hranilnih snovi naše telo z navadno prehrano ne prejme v zadostnih količinah. Med njimi je najpomembnejši cink, ki ima protivnetne in zdravilne lastnosti ter je zato še posebno pomemben za kožo, nagnjeno k aknam. Primanjkljaj cinka lahko nadomestite tako, da si za zajtrk privoščite kosmiče, ki jim dodate žličko semen.

Proizvodi za nego kože najbolj učinkujejo ponoči

Spanje v vročem prostoru s suhim zrakom lahko povzroči izgubo vlage v koži in rdečico zaradi povečanega pretoka krvi. Če imate suho kožo, je zato priporočljivo, da uporabljate vlažilna sredstva. Koža se ponoči obnavlja, zato uporabljajte kremo s peptidi in z antioksidanti, ki bodo popravili škodo, nastalo čez dan.

Navlažena koža dlje časa ohranja dišave
Suha koža deluje kot goba in posrka dišave v svojo notranjost, medtem ko maščobe v dobro navlaženi koži zadržujejo dišave na površini. Z nanosom vlažilne kreme čez  najljubši parfum boste dišavo 'zaklenili' v kožo in tako podaljšali njeno obstojnost.

Z rastlinskim mlekom do manj aken

Kar 75 odstotkov odraslih kaže znake določene stopnje netolerance na laktozo, ki jo povezujejo s pojavom aken pri odraslih. Kravje mleko namreč vsebuje naravne rasne hormone, ki naj bi pospeševali tudi nastanek aken, nadomestite ga raje z mandljevim ali riževim napitkom.

Masaža obraza
izboljšuje krvni obtok in s tem prekrvavitev celic s kisikom, zaradi česar je priporočljiva predvsem za zrelejšo kožo in kožo kadilk.
Z limfno masažo, ki pospešuje odplavljanje strupov iz telesa, lahko izboljšate tudi stanje aknaste kože.

Ustnice povedo vse

Ustnice ne vsebujejo melanina, zato je njihova zaščita pred soncem zelo pomembna. Znake dehidracije kažejo tako, da se začnejo luščiti, kar opozarja na pomanjkanje maščobnih kislin v vaši prehrani. Stanje izboljšajte z rednim jemanjem kapsul omega-3 maščobnih kislin in z drgnjenjem ustnic z zobno krtačko.

Ne pretiravajte s pilingom

Pretirana uporaba pilinga lahko poškoduje povrhnjico. Priporočljiva je uporaba papajinega encimskega pilinga (npr. Elemis, Papaya Enzyme Peel), ki odmrle celice odstrani encimsko in ne mehansko ter na kožo deluje veliko bolj nežno kot agresivna sredstva z zrnatimi delci.

Vedno uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem

Čeprav se pigmentni madeži lahko pojavijo zaradi hormonskega neravnovesja, ima pomembno vlogo pri njihovem nastanku tudi izpostavljenost soncu, zato je pomembno, da kožo vsak dan zaščitite s kremo z zaščitnim faktorjem najmanj 30. Zmotno je prepričanje, da ljudje s temnejšo poltjo nimajo težav s pigmentacijo, prav nasprotno, njihova koža je še bolj nagnjena k tovrstnim težavam. Pigmentnih madežev se boste najučinkoviteje znebili z laserjem, ki ima tudi to prednost, da kožo pomladi in odpravi škodo, nastalo zaradi izpostavljanja sončnim žarkom.

Potenje je koristno

Pot, ki se sprošča med vadbo, je koristen za kožo, saj vadba poveča pretok krvi ter prenos hranilnih snovi in kisika do kožnih celic. Vendar pa je pomembno, da telesu dovajate zadostne količine vode (odvisno od intenzivnosti vadbe lahko izgubite do enega litra vode na uro in ko enkrat začnete nadomeščati izgubljeno vodo, telo potrebuje 20 minut, da se rehidrira). Za lepo kožo je zadostna količina vode v telesu ključnega pomena.

Niso vse ribe zdrave

Mastne ribe s svojimi omega-3 maščobnimi kislinami so sicer za kožo zelo koristne, vendar pa danes ribe zaradi onesnaženosti voda vsebujejo tudi veliko strupenih snovi. Priporočljivi so predvsem morski rakci, imenovani krili, ki ne vsebujejo toksinov in so bogati z antioksidanti. Za kožo so odlični tudi aljaški losos in majhne ribe (sardine in skuše), medtem ko strokovnjaki odsvetujejo tune zaradi velike vsebnosti toksinov.

Koža potrebuje pomoč skozi vse leto

Večino leta skrivamo svoje telo pod oblačili in ga zanemarjamo, ko pa pride poletje, bi radi po najkrajši poti do zdravega videza in sijoče kože. Da bi to dosegli, morate telo negovati s pilingi, kremami in olji skozi vse leto, saj z ukrepanjem tik pred zdajci ponavadi ne boste dosegli želenega učinka.

Zdrav krvni obtok = manj celulita

Dober krvni obtok pomaga odplavljati strupe in s tem neželene maščobe iz telesa, kar je ključnega pomena za kožo brez celulita. Pri tem je treba skrbeti, da je naš limfni sistem stalno v pogonu, kar lahko naredimo z redno vadbo (tudi hojo). Koristni so tudi masaža zadnjice in nog, knajpanje in ščetkanje telesa. Če se želite resnično znebiti celulita, pa se boste morali odpovedati tudi sladkim in slanim jedem, mlečnim izdelkom, mesu, gaziranim pijačam in alkoholu. Priporočljiva je tudi enotedenska dieta, med katero uživate samo surovo hrano.

Po tridesetem letu začnejo mišice popuščati

Po tridesetem letu začne človeško telo izgubljati mišično maso — približno pol kilograma na desetletje. Na splošno sicer velja, da boste z redno vadbo dlje časa ohranili mladosten videz, a če z vadbo pretiravate, lahko še pospešite proces staranja. Med športnimi dejavnostmi vedno nosite športni modrček, ki ga zamenjajte na pol leta.

Vaše prsi potrebujejo vsakodnevno nego

Koža na dekolteju je tanjša in zato bolj nagnjena k starostnim pegam, gubam in neenakomerni pigmentaciji kot na drugih delih telesa, saj je neprestano izpostavljena okoljskim vplivom. Vendar pa je to del telesa, na katerega pogosto pozabljamo tako pri negi obraza kot pri negi telesa, čeprav bi ga morali vsakodnevno negovati s sredstvi, ki kožo napnejo, obnovijo in izenačijo njeno polt.

Uporaba antioksidanta
Da bi upočasnili nastanek znakov staranja, ki se začnejo pojavljati v zgodnjih tridesetih letih, je pomembno, da že zgodaj začnete uporabljati antioksidante v obliki serumov, ki delujejo kot preventivni ukrep.

 

Prevedla in priredila Maša Zupančič, fotografija promocijsko gradivo New Yorker

Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024