... in kako se uspešno lotite te zagate.
Čudovita orhideja, ki ste jo prejeli v dar za rojstni dan, pa šopek raznobarvnih tulipanov, ki ste jih kupili na sprehodu po tržnici in celo trdoživ kaktus, ki sicer uspeva v najostrejših pogojih na planetu … ne glede na to, kako vestno ste se lotili skrbi domačih rastlinskih ljubljencev, je trud splaval po zlu, posušene rastline pa so nato žalostno romale med biološke odpadke. Vam je scenarij poznan?
Čeprav ne obstaja trdno dokazana povezava med osebnostnimi lastnostmi osebe in njeno sposobnostjo, da skrbi za rastline, nezmožnost ohranjanja zelenja pri življenju vseeno nekaj pove o posamezniku.
Predvsem naj bi šlo za pomanjkanje pozornosti na podrobnosti, saj uspešna nega rastline pogosto zahteva pozornost do malenkosti in doslednost pri sledenju rutini, pa tudi to, da hitro obupate po neuspelem poskusu.
Kaj je rešitev?
Pomembno je, da se zavedate, da so osebnostne lastnosti kompleksne in večplastne, zato jih ni mogoče določiti zgolj na podlagi sposobnosti nege rastlin. Skrb za rastline je pravzaprav veščina, ki se je lahko naučimo in jo sčasoma razvijamo.
In za vse tiste, ki spadate v ‘koš’ nespretnih skrbnikov rastlin, imamo dobro novico. Obstaja namreč precej vrst rastlin, ki si lahko opomorejo po skoraj vsem - najsi bo to mesec brez zalivanja ali pa domovanju na temni polici brez svetlobe. Dom si lahko v tem primeru popestrite s taščinimi jeziki, zelenčico, potosi, filodendroni in monsterami.
Fotografija: Profimedia
Preberite še: Bela oblačila ste do zdaj prali narobe - tako se znebite rumenih madežev od znoja v nekaj minutah
Priporočamo tudi: Ja, vašemu kužku gredo na živce ta stvari, ki jih imate doma (in nikoli ne bi pomislili nanje)
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.
Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024