Moderna istrska hiša

30. 11. 2013
Deli
Moderna istrska hiša

Petčlanska družina je majhno stanovanje v Luciji zamenjala za sanjsko hišo v slovenski Istri.

S stropa visijo žarnice, ki osvetljujejo pult in dodajo občutek nedokončanosti.
Hiša v obliki črke L je zgrajena in opremljena po pravilih feng šuija.
Čeprav je družina najprej želela imeti knjižne police, so se naknadno odločili za ne tako zelo običajno rešitev: knjige so v dnevni sobi zložili kar ob steno.
Lep kontrast surovosti predstavljajo kosi starega družinskega pohištva.

Izredno funkcionalna hiša, ki je z vseh strani obdana z naravo ter ponuja čudovit razgled na Savudrijski zaliv in popolno izkušnjo modernega bivanja v naravnem okolju, je bila idealna rešitev za petčlansko družino v prostorski stiski. Ko se pridobili petega člana, so morali začeti iskati večje stanovanje; in ker niso našli ničesar primernega, so se leta 2011 odločili za nakup parcele.

V obalnem zaledju so našli košček zemlje, ki jih je prepričal s svojim razgledom na Sečoveljske soline in Savudrijski zaliv. Ker živijo v slovenski Istri, se jim je zdelo edino prav, da njihov dom predstavlja sodobno interpretacijo istrske hiše. Tako so pri načrtovanju upoštevali zakonitosti, ki so jih uporabljali že v starih časih. Hiška sicer ni kamnita, a so pri gradnji upoštevali pravila postavitve istrske hiše: postavljena je tako, da je energetsko čim bolj učinkovita.

Proti severu gleda del hiše z najmanj okni, večina oken je obrnjenih proti jugu in zahodu. Takšna postavitev omogoča, da zrak v poletnih mesecih kroži po hiši in jo prijetno ohlaja, pozimi pa jo sončni žarki, ki sijejo skozi okna, grejejo. Hiša je zgrajena v obliki črke L in hiše takšne oblike morajo po načelih feng šuija v vogalu imeti neko utež. V njihovem primeru je za to utež poskrbela že narava, saj prav ob stičišču obeh krakov raste mogočen oreh.

pult

Hiša je razdeljena na spalni in bivalni del. Spalni del je v zgornjem delu hiše, kjer je tudi kopalnica, ki se drži glavne spalnice, od katere ni ločena z vrati. Kot večino hiše jo zaznamuje bela barva, sedež iz črno-bele kravje kože pa vanjo vnese nekaj modernega pridiha. V spodnjem delu hiše je prostoren in zračen bivalni del. Oba dela povezujejo stopnice, ki so narejene tako, da skoznje pronica svetloba iz velikega okna.

Tudi ograja na vrhu stopnic je narejena iz stekla, zato je celotna hiša izredno svetla. Središče bivalnega dela je velika kuhinja, ki je namenjena druženju ljudi. Stena, ki gleda na južno stran, je debelejša in večinoma zastekljena, a ne povsem do tal, saj spodnji del zidu deluje tudi kot dolga klop. Kuhinjo zaznamuje kuhinjski otok, okoli katerega se v hiši največ dogaja. Občutek nedokončanosti in piko na i pa naredi velika stena iz betona.

K tej surovosti svoje dodajo tudi žarnice, ki visijo s stropa in osvetljujejo dolg pult. Ker je družina večino proračuna za hišo vložila v njeno izgradnjo in za opremo ni veliko ostalo, so se odločili, da jedilnico sestavijo iz starih kosov, ki dajo prostoru poseben značaj. Staro raztegljivo mizo so pobarvali belo, stole pa so jim dale babice in drugi sorodniki, kar je ustvarilo lepo protiutež industrijskim elementom in vzdušje domačnosti. V dnevni sobi kraljuje star klavir, ki ga ima lastnica že od otroštva, zdaj pa nanj vadi njena hčerka, v spalnici pa je osrednji kos star predalnik.

Besedilo: Meta Kač

Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024