Foto: Kraška klasika s pridihom udobja

17. 11. 2012
Ker ob dozidavi hiše nista želela širiti dnevnega prostora, je prav ta terasa postala središče dogajanja ob pomembnih dogodkih in rojstnih dnevih.   (foto: Fulvio Grissoni)
Fulvio Grissoni

Na idilični lokaciji na Krasu, kjer se razkošno razprostira sivka, si je dom ustvarila štiričlanska družina.

Stanovanje je čudovit primer, kako lahko s prenovo hiše ohraniš njeno prvobitnost ter jo obenem narediš še bolj privlačno.
Povsod v hiši so tla narejena iz iroka, temnejšega lesa, ki je precej vzdržljiv in se odlično ujema s stilom pohištva.
V zunanjem delu pa prevladuje kamen repen, ki je značilen za kraško območje in odporen proti vremenskim vplivom.
Luč v lastnikovi delovni sobi je s svojo obliko in sodobnim pridihom pravi kontrast starinskemu stilu.

Lastnika sta hišo pod Repentabrom kupila pred 13 leti in se odločila za temeljito prenovo. Pri opremljanju sta izbirala predvsem kakovostne materiale, sicer pa kose, ki pričarajo udobje in bi jima služili dlje časa. Ker nista človeka, ki bi nenehno spreminjala in preurejala prostore, sta s svojo izbiro tudi po dobrem desetletju več kot zadovoljna.

Preplet stilov

Osrednji del z jedilnico, ki se nadaljuje v prijetno teraso, je prostor, kjer se družina po navadi druži. Lastnica je zadovoljna z izbiro kuhinje, ki zelo dobro sodeluje z okolico. Sodobni in kakovostni elementi znamke Val Cucine so delno narejeni po meri. Preplet lesa in kovine skrbi za čudovit kontrast med toplim in hladnim, celoten videz pa zaokrožijo majhni detajli, ki prostoru dodajajo domačnost in toplino. Preplet klasike s kraškim pridihom sta lastnika dopolnila s sodobnejšimi detajli, največ časa pa sta posvetila izbiri svetil, ki so moderna in zanimiva.

Užitek v naravi

Ker sta izhajala iz naravnega okolja, ki v kraškem okolju omogoča veliko poigravanja z različnimi elementi, so ju zanimive domislice prešinile tudi pri oblikovanju zunanjega dela. Pred leti, ko so dozidali nov del, s katerim so pridobili sobi za sinova, se jima je uresničila tudi velika želja – ogromna terasa, zavarovana proti burji in prijetna za bivanje.

Umetnost detajlov

Zunanji del dnevne sobe se lahko pohvali s čudovitim pogledom na Repentabor, ker je ta precej izpostavljen vetrovom, pa je kotiček rezerviran le za posebne priložnosti. Najraje se na njem zadržujejo poleti, ko ves čas pihlja, ali ob zajtrkih in popoldanskem čaju, sicer pa se, predvsem spomladi in jeseni, raje preselijo na spodnji del terase, kjer se bohoti velik prostor s kantino, namenjen druženju s širšo družino in prijatelji. Na sredini kamnitega dela so postavljena starinska vrata iz leta 1850, ki jih je mož dobil za darilo. Gre za vrata prijateljeve rojstne hiše s kmetije v italijanski vasici Padriče. Zunanji del zaključujeta velik hrast in stopnišče, ki so ga dogradili pozneje in z razgibanimi detajli v okolico vnaša posebno dinamiko.

Ustvarjanje doma

Ker oba z možem veliko delata doma, sta si v hiši uredila delovni sobi, manjšo zanjo in večjo zanj. Lastnikova je ena izmed najlepših prostorov v hiši, delo v njej pa je prijetno vsaj toliko, kolikor je lep pogled na teraso in domači hrast. Najlepše je v popoldanskih urah, ko se sonce lepo upre in zunaj nastane mir.

Knjižnica, ki skriva tudi nekaj dragocene literature, je bila narejena po meri, pospravljena starinska miza priča o urejenem možu, ki najraje vidi, da njegova delovna soba ne gosti prav veliko obiskovalcev. Na steni se razprostira velika slika tržaškega slikarja Klavdija Palčiča, omeniti pa moramo tudi sliko deklice, ki družino spominja na skupne počitnice na Cresu in lokalnega slikarja, ki so ga večkrat občudovali na ulici. Lastnik, ki je tudi potapljač, ima v delovni sobi tudi nekaj podvodnih fotografij, prijateljevo darilo.

V lastničini delovni sobi vlada ustvarjalni nered, saj tu preživi res veliko časa. Njen edini pogoj je bil, da kljub majhnemu prostoru ohrani veliko mizo, zadnja naložba pa je bil pisalni stol Capico Hag, ki omogoča udobno sedenje in veliko možnosti gibanja.

Za drobne trenutke

Da sta lastnika velika slikarska ljubitelja, ne moreta skriti v dnevnem prostoru, povsem drugače pa je v sobah sinov, ki sta seveda veliko bolj razigrani. Ker se otroka učita harmonike, se v hiši pogosto sliši glasba, za sproščanje pa veliko raje uporabljata boksarski vreči in bobne, ki sta jih dobila za rojstni dan. Večina prostorov je prepojena s klasičnimi elementi, mladinski sobi pa sta opremljeni v povsem modernem slogu.

Vonj po sivki

Hiša je polna kotičkov, kjer se ustaviš in preprosto uživaš. Eden izmed takšnih je tudi vhodni del z vrati, ki so narejena iz lesene mreže in v dnevni prostor dopuščajo dodatno svetlobo ter vonj po sivki. Ta je poleti pravi raj za živali, najraje jo obiščejo čebele in pisani metulji, v hladnejšem času, ko vse pomrzne, pa jo lastnica zamenja za eterično olje, ki vso zimo skrbi za skomine po poletnih dogodivščinah.

Besedilo: Manca Čampa