Zato se redite in upočasnjujete metabolizem: 9 živil, ki jih ne smete jesti po 18. uri, če želite shujšati

6. 5. 2024
Deli
Med živili, ki jih je ponoči težko prebaviti, so tudi takšna, ki jih nikoli ne bi pričakovali. (foto: Profimedia)
Profimedia

Med živili, ki jih je ponoči težko prebaviti, so tudi takšna, ki jih nikoli ne bi pričakovali.

Različne države, različne tradicije: medtem ko na Danskem, Norveškem in Finskem večerjajo ob 17. ali 18. uri, se v Španiji, Grčiji in južni Italiji večerja, zlasti poleti, lahko zavleče čez 22. uro. Po mnenju strokovnjakov za prehrano so nordijske države na pravi poti: prehranjevanje po 18. uri ni dobro ne za naše zdravje ne za našo postavo.

Ne spreglejte:

"Hitrost, s katero telo prebavlja hrano in presnavlja hranila, se ob določenem času ne upočasni drastično. Vendar pa se pri večini od nas zvečer zmanjša raven telesne dejavnosti, kar vpliva na učinkovitost, s katero kurimo kalorije. Poleg tega nekatere raziskave kažejo, da uživanje hrane pozno zvečer lahko zmoti cirkadiani ritem, kar vpliva na presnovne procese, in da je za uravnavanje telesne teže, spanje in dolgoživost bolje, če zadnji obrok dneva končamo zgodaj," pravi Rose Ferguson, nutricionistka, strokovnjakinja za funkcionalno medicino, podcasterka in avtorica knjig Juice in Juice + Nourish.

Katera ozemlja so ZDA doslej kupile: zadnjega prav od Danske

Če povzamemo, pozno prehranjevanje ni nikoli dobra ideja. Čeprav je vključitev širokega spektra živil v našo prehrano bistvenega pomena, da bi se oskrbeli s čim več različnimi hranilnimi snovmi, so lahko nekatera živila, zaužita po 18. uri, pravi zalogaj za naš prebavni sistem. Poleg tega, da motijo naše nočno počutje, lahko ogrozijo tudi našo postavo zaradi vseh dodatnih kalorij, ki jih ne porabimo. Skratka, obstajajo nekatera posebna živila in kategorije živil, ki jih zvečer nikakor ni priporočljivo uživati.

To je 9 živil, ki jih ne smete jesti po 18. uri, če želite nadzorovati svojo telesno težo, se počutiti lažji in bolje počivati.

1. Mastni in začinjeni siri

Gorgonzola, taleggio, mascarpone, brie, camembert ... Navdušujejo ljubitelje sirov, vendar škodujejo prebavnemu sistemu (vsebujejo veliko nasičenih maščob), saj se prebavljajo tudi do 5 ur. Zvečer izberite sveže sire z nizko vsebnostjo maščob, kot so rikota iz kravjega mleka, rikota ali stracchino.

2. Mastno meso

Če je dober zrezek ali hamburger pogost del vašega večernega jedilnika, premislite še enkrat: mastno meso je težko prebavljivo, lahko povzroči občutek teže in moti vaš spanec. Obedujte pusto meso, kot sta piščanec ali puran, majhne porcije stročnic ali jajc.

3. Ocvrta hrana

Vsi vemo, da ocvrta hrana več ur ostane v želodcu in povzroča neprijetne prebavne motnje (na primer zgago ali refluks), ki lahko spremenijo vaše popoldne ali večer v nočno moro. Izberite nežnejše načine priprave, kot sta pečenje ali kuhanje v pari. In preskočite čips.

4. Začinjena hrana

Začinjena hrana ni le neprebavljiva, ampak tudi zvišuje telesno temperaturo, zaradi česar težje zaspite, pravijo strokovnjaki. Izogibajte se papriki in čiliju, namesto tega pa večerje začinite z zelišči, kot so peteršilj, žajbelj, origano, rožmarin in bazilika.

5. Zelje in ohrovt

Kljub temu da sta bogata s koristnimi hranilnimi snovmi, zelje in ohrovt potrebujeta veliko časa za prebavo, tudi do 5 ur. Tudi brokoli, brstični ohrovt in cvetača se dolgo prebavljajo in lahko povzročijo napihnjenost. Seveda jih jejte, vendar ne zvečer.

6. Ribe v olju

Mastne ribe (losos, sled, skuša) se prebavljajo dlje kot bele ribe. Če so tudi v olju, se napor našega prebavnega sistema podvoji. Izogibajte se jim zvečer in se raje odločite za fileje belih rib (tudi zamrznjene), kot sta trska ali oslič.

7. Sladoled (in sladkarije)

Sladoledi, ki so prava sladkorna bomba, zagotavljajo veliko kalorij, ki jih ne pokurimo, če ne gremo plesat. Poleg tega sladkorji povzročajo glikemične viške. Izogibajte se kornetom in skodelicam ter se raje odločite za sorbete brez sladkorja (ali še bolje, za sveže sadje v sezoni).

8. Čokolada

Slaba novica za čokoholike: čokolada vsebuje poživila, ki lahko povzročijo nespečnost. Če je čokolada mlečna, vsebuje veliko maščob in preobremenjuje jetra. "Čokolada ne vsebuje le kofeina, ampak tudi teobromin, še eno poživilo, ki lahko poveča srčni utrip in moti spanec," potrjuje Rose Ferguson. Nadomestite jo s čisto čokolado brez dodanih sladkorjev.

9. Solata

Ampak kako, boste rekli, solata je zelo zdrava! Vendar je sestavljena iz različnih težko prebavljivih vrst surove zelenjave, ki lahko zvečer, ko se prebava zaradi inercije upočasni, začne fermentirati že v želodcu, kar povzroči napihnjenost in motnje spanja. Velike solate si prihranite za čas kosila.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Veliki ljubezenski horoskop za mesec maj: Škorpijoni, čas je za celjenje starih ran, eno znamenja pa prejme najboljšo novico

Priporočamo tudi: Iz revije: MENOPAVZA: Urednica Petra Windschnurer odgovarja na vprašanje Kako ostati fit med menopavzo

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih