Zakaj v vročem vremenu otekamo in se nam zadržuje voda v telesu? To so nasveti, s katerimi boste spet uživali v poletju

26. 7. 2024
Deli
Vrnitev poletne vročine pomeni tudi prihod številnih nevšečnosti. Ena prvih je zadrževanje vode, preverite, kako si lahko pomagate. (foto: Profimedia)
Profimedia

V vročem vremenu ženske pogosto trpijo zaradi otekanja trebuha, gležnjev in rok. Ugotovite, zakaj se to dogaja in kaj lahko storite, da otekanje preprečite ali omilite.

Zadrževanje tekočine je nekaj, s čimer smo se že kdaj srečali vsi (ali skoraj vsi, če še nismo), zlasti zaradi nihanja hormonov - kdo še ni trpel zaradi zadrževanja pred menstruacijo - ali ob povišanih temperaturah. Občutek imamo, da nam čez dan zaradi nabiranja tekočine otečejo noge, trebuh, roke ali drugi deli telesa, kar nam je neprijetno in včasih zelo nadležno.

Ne spreglejte:

Kaj je zadrževanje tekočine?

Težave s prekrvavitvijo in edemi nog so zelo pogosti pri ženskah, zlasti poleti. Imejte v mislih, da se z vročino žile razširijo, kri teče počasneje in se nabira v kapilarah. Zaradi tega se lokalno zviša tlak in tekočina se "zlije" v tkiva. To opazite, ker vam otečejo trebuh, gležnji in roke. Poleg tega visoke temperature upočasnijo delovanje limfnega sistema, zato se lahko zaradi lenobe celo manj gibate.

Bi Musk lahko prevzel TikTok? Trump ne bi imel nič proti

Kako pride do zadrževanja tekočine in zakaj?

Kroženje se upočasni in povzroči, da se tekočine, ki potujejo po krvnem obtoku, ekstravazirajo v tkivo okoli posode, zaradi česar se voda in druge snovi kopičijo na tem območju. To povzroči 'kopičenje' tekočine, ki vodi v edem.

Vzrokov za zadrževanje tekočine je veliko: prehrana z visoko koncentracijo soli, vročina iz okolja, nekatere sistemske bolezni (ledvic, jeter, srca), zelo tesna oblačila, sedeč način življenja, dolgotrajno zadrževanje v enem položaju, nosečnost, hormonske motnje, poškodbe...

Kakšne so posledice zadrževanja tekočine?

Posledice zadrževanja tekočine so: povečanje prostornine in obsega telesnih tkiv (zlasti v gležnjih, stopalih in nogah), občutek teže, utrujenosti in pojav ali poslabšanje celulita.

Kako izločiti tekočino?

Resnica je, da ne obstaja en sam glavni ključ, temveč različne navade, ki nam bodo pomagale v boju proti kopičenju tekočin in se mu izogniti, med njimi so:

  • nadzor nad uživanjem soli v vsakdanjem jedilniku, saj slana hrana spodbuja zadrževanje tekočin.
  • Pijte vodo in očiščevalne zeliščne čaje.
  • V prehrano vključimo živila z diuretičnimi lastnostmi in se izogibamo tistim, ki povzročajo večje kopičenje tekočine.
  • Živite aktivno in se izogibajte sedečemu načinu življenja.
  • Preizkusite učinkovite postopke proti zadrževanju tekočine: lesno terapijo, presoterapijo, ročno limfno drenažo ...

Razstrupljevalna ali depurativna dieta za odstranjevanje tekočin

Če iščete očiščevalno dieto, vam bodo ti trije nasveti pomagali v boju proti zadrževanju tekočine in odpravljanju toksinov.

  • Pijte vodo: čeprav se morda zdi protislovno, morate piti vodo, da bi izgubili vodo. Pitje 1,5 do 2 litra vode na dan olajša biokemijo našega telesa ter preprečuje zadrževanje tekočine in edeme.
  • Čistilna juha: Pripravite to čistilno juho in jo poskusite piti trikrat na dan. Sestavine: 2 pora, 2 korenčka, 1 majhna bučka, 1 zelena palica, 2 repi, ½ zelenega zelja, timijan, lovorjev list, pehtran in pol glave solate. Priprava: Vse skupaj zavremo v 2 litrih nesoljene vode. Kuhajte 40 minut. Odstranite zelenjavo in juha je pripravljena za shranjevanje v hladilniku.
  • Najbolj priporočljive tehnike kuhanja: pečenje na žaru, kuhanje v pari ali kuhanje pri temperaturi.

Kaj jesti, da bi se izognili zadrževanju tekočine

Med najboljšimi praksami za izločanje tekočine najdemo:

  • Več vlaknin in antioksidantov: Priporočljivo je povečati vnos vlaknin (zelenjava, sadje, kruh, testenine, riž in polnozrnata žita) ter vitamina C (agrumi, jagode, jagodičevje) in drugih antioksidantov v sezonski zelenjavi (paprika, čebula, korenje, solata, gobe, špinača), pa tudi rdečega sadja, zelenega čaja, rdečega vina in deviškega oljčnega olja, saj so bogati s polifenoli,
  • Več kalija: "Priporočilo za povečanje vnosa kalija (slive, banane, breskve, marelice) je namenjeno izboljšanju ravnovesja vode in preprečevanju zadrževanja tekočine," meni strokovnjak za prehrano.

Diuretična živila proti zadrževanju tekočine

  • Jagode delujejo protivnetno, depurativno in diuretično ter so idealne v boju proti zaprtju in koži pomarančne lupine. Bogate so tudi z antioksidanti.
  • Kivi ima odvajalne lastnosti in je bogat tudi s kalijem, ki pomaga pri ravnovesju vode.
  • Ananas je bogat z vodo in vlakninami, pomaga pri prebavi beljakovin, izloča toksine in tekočino ter deluje protivnetno. Zato ima celo svojo dieto: ananasovo dieto.
  • Grenivka je poleg tega, da je bogata s kalijem in antioksidanti, tudi zelo odvajalna.
  • Koromač pomaga pri izločanju plinov, preprečuje napihnjenost, je diuretik in pomaga izločati toksine z urinom. "Vsebuje estrogenu podobne lastnosti, ki uravnovešajo raven hormonov," pravi dr.
  • Tudi zelena je diuretik in depurativno sredstvo. Bogata je tudi s polifenoli, tanini in antioksidativnimi flavonoidi.
  • Korenje pa je poleg antioksidanta zelo bogato z vodo in ima diuretične lastnosti ter sposobnost pomagati pri razpadu ledvičnih kamnov.
  • Napitki za čiščenje in prebavo: Strokovnjaki priporočajo čajno razstrupljanje. Pitje določenih napitkov in čajev po kosilu in večerji pospeši presnovo in izloča toksine iz prebavnega sistema, spodbuja proces presnove maščob, se bori proti zastajanju tekočine, pomaga nadzorovati apetit in zagotavlja energijo.
Profimedia

Prepričajte se, da zeliščni čaji vsebujejo:

  • Koprivo: ima izredno diuretično sposobnost in sposobnost izločanja toksinov z urinom brez izgube mineralov.
  • Egipčanski koromač: spodbuja črevesni tranzit in izločanje urina ter razstruplja telo od industrijske hrane, zdravil in drugih onesnaževalcev.
  • Maroška meta: spodbuja prebavo, se bori proti napihnjenosti in preprečuje stalni občutek lakote.
  • Šrilanški ingver: uravnava črevesni tranzit in napihnjenost, je zelo učinkovit topilec maščob, povečuje občutek sitosti in zavira apetit.
  • Preslica: pomaga pri zmanjševanju zadrževanja tekočine, ledvičnih kamnov in kamnov v mehurju ter okužbah sečil. Le "ne zlorabljajte je, da se izognete padcu krvnega tlaka".
  • Rdeči čaj: prav tako pomaga pri prebavi in preprečuje zadrževanje tekočine. Je tudi zaveznik pri hujšanju in zmanjševanju visoke ravni holesterola.

Katera živila povzročajo zadrževanje tekočine

Tako kot obstajajo živila, ki spodbujajo izločanje tekočine, obstajajo tudi živila, ki nam pri izločanju tekočine delajo slabo uslugo in jo še poslabšajo. To so:

  • beli sladkor, alkohol, sokovi, beli riž, žitarice (kruh, testenine, kosmiči), nasičene maščobe, kot so mastno meso, slanina, maslo, slanina, mastne klobase, siri z visoko vsebnostjo maščob, jajčni rumenjaki in seveda transmaščobe (pecivo, žitarice za zajtrk, piškoti, čokolada, čokolada, čokolada).
  • Spodbujevalne pijače: Kokakola, kava, čaj so močni spodbujevalci inzulina in shranjevanja maščob v telesu, zato jih zmanjšajte. Če jih pijete, jih zaužijte pri zajtrku skupaj z drugimi živili z vlakninami. Preostali del dneva pa poskrbite, da bodo brez kofeina," svetuje strokovnjakinja za prehrano.
  • Brezalkoholne pijače: tudi tem se je treba izogibati, saj vsebujejo veliko sladkorja in praznih kalorij. Nadomestite jih z drugimi zdravimi, hidratantnimi pijačami brez sladkorja, kot je na primer infuzirana voda.
  • slana, hitro pripravljena in predelana živila: ker so zelo bogata z natrijem (soljo), ki v presežku zadržuje tekočino.
  • Hitra hrana: ker vsebuje veliko soli, sladkorja, nasičenih in transmaščob. Prav tako ni zelo nasitna.
  • Sladkor: Svetovna zdravstvena organizacija določa največ 50 g/dan, "vendar veliko živil vsebuje skriti sladkor. Zato je priporočljivo zmanjšati vnos na 25 g/dan," priporočajo strokovnjaki.

Zadrževanje vode: kaj lahko storite doma?

  • Uživajte hrano, ki vsebuje čim manj živil, ki proizvajajo sluz: mlečnih izdelkov, predelane hrane, sladkorja itd. Med prebavo se spremenijo v sluz in zastrupljajo limfo.
  • Masirajte noge od spodaj navzgor. Najprej aktivirajte limfne vozle s 5 potegi: za koleni, v pregibu kolka.
  • Vsaj enkrat na teden se postite s prekinitvami, po možnosti zvečer, da si prebavila odpočijejo.
  • 5 minut na dan vadite trebušno dihanje, saj smo pogosto nagnjeni k apnoji. Ta visceralna masaža je ključnega pomena. In to z dobrim razlogom: velik del limfnega sistema se nahaja v želodcu.
  • Vsak dan zvečer na postelji prižgite svečo! Namen je pomagati limfni tekočini, da se pretaka navzdol.
  • Ukvarjajte se s telesno dejavnostjo, ki povečuje srčni utrip. Pritisk krvnih žil na limfne žile spodbuja kroženje limfe.
  • Vsako jutro pred prhanjem si telo na suho očistite. Vedno delajte od spodaj navzgor.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Ogljikovi hidrati, zaradi katerih se ne boste zredili: Ta živila lahko jeste tudi, ko ste na dieti, saj vam pomagajo pri hujšanju

Priporočamo tudi: Držite jih ob sebi kot svoj največji zaklad: Ta 4 horoskopska znamenja imajo največje srce

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih