Zdravilo za telo, pa tudi za um.
Šentjanževka ima zanimivo zgodovino. Njeno ime pomeni "tisoč lukenj" zaradi listov, ki so videti, kot da imajo luknje, če jih pogledamo skozi okno, njen vzdevek hudičev krempelj pa izhaja iz domnevne sposobnosti odganjanja demonov in čarovnic. Njene antidepresivne in protivnetne lastnosti so dobro znane, saj je pogosto dojeta kot naravno zdravilo. V zadnjem času velja rdeče olje, pridobljeno iz te trajne rastline z majhnimi rumenimi cvetovi, tudi za močno sredstvo proti staranju zaradi visoke vsebnosti flavonoidov v njenih listih, ki so odlični antioksidanti in pomagajo v boju proti prostim radikalom.
Ne spreglejte:
- Pozabite na maksi torbice, Francozinje bodo v letu 2024 prisegale na ta trend izjemno praktičnih torbic, ki smo jih oboževali pred nekaj leti
- Jennifer Aniston z mladostno pričesko in bleščečo obleko presenetila na podelitvi nagrad SAG
- Vsestranski dragoceni eliksir: Pozabite na mandljevo olje, to je čudežno olje, ki ima številne koristi za kožo, telo in lase
Ukrep proti staranju, vendar ne samo to
Ta rastlina ima visoko vsebnost hiperforina in hipericina, dveh učinkovin z antibakterijskimi in protiglivičnimi lastnostmi, ki sta v veliko pomoč pri gripi. V oljni obliki lahko tudi pospeši celjenje opeklin in ran ter zaradi pomirjujočega delovanja celo lajša mišične kontrakture.
Ko gre za nego kože, je močno zdravilno sredstvo, ki prežene vnetja, brazgotine po aknah in lise, zaradi svoje bogatosti s kolagenom pa je dragocen zaveznik za učvrstitev. Nekateri ga uporabljajo celo na telesu, saj ponovno aktivira cirkulacijo in pomaga omejiti širjenje strij. Končno obstajajo tudi tisti, ki ga uporabljajo za ustvarjanje domačega balzama za ustnice, saj njegove negovalne lastnosti pomagajo tudi pri celjenju razpokane kože, ki jo povzroča mraz.
Šentjanževka in njeni učinki na spolnost
Kadar je nizka želja povezana s stresom in depresijo, lahko šentjanževka pomaga povečati libido.
Naravni antidepresiv
Šentjanževka se že od nekdaj uporablja za zdravljenje blage do zmerne depresije, saj vsebuje serotonin. Takrat so jo dajali kot zeliščni čaj (zdaj je na voljo tudi kot prehransko dopolnilo), saj naravno vpliva na izločanje melatonina, izboljšuje spanec in uravnava razpoloženje. Skratka, je odličen zaveznik ne le za pomoč pri umirjanju in sproščanju, temveč tudi za kakovostnejši spanec brez tesnobe.
Neželeni učinki
Kot vsa eterična olja pa je treba tudi olje šentjanževke uporabljati zmerno. Kot lepotni tretma pred prvim nanosom opravite kožni test, da preverite, ali ne povzroča draženja ali alergije. Če želite šentjanževko jemati peroralno v obliki prehranskega dopolnila, se je pred prvim jemanjem priporočljivo posvetovati z zdravnikom. Neželeni učinki vključujejo tesnobo, napade panike in bruhanje, obstajajo pa tudi interakcije z nekaterimi antidepresivi, antikoagulanti in kontracepcijskimi tabletami. Njegova uporaba tudi ni priporočljiva med nosečnostjo ali dojenjem.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Novo "ponižanje" za princa Harryja: Kaj ima pri tem princ William?
Priporočamo tudi: Dukan dieta je fenomen in obseda zvezdnikov: Kate Middleton živi po njej, J.Lo pa se je z njo popolnoma preobrazila po rojstvu dvojčkov
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc