Probiotiki so učinkoviti le, če jih uživate tako: To je najboljši čas za jemanje prebiotikov in probiotikov po mnenju strokovnjakov

27. 7. 2024
Strokovnjaki menijo, da je izbira pravega časa za uživanje prebiotikov in probiotikov lahko zelo pomembna. (foto: Profimedia)
Profimedia

Kdaj jemljete prebiotike in probiotike? Strokovnjaki menijo, da je izbira pravega časa lahko zelo pomembna.

Dolgo časa je bil naš prebavni sistem občutljiva tema, o kateri se je govorilo le ob obisku zdravnika. Razen v oglasih za probiotične jogurte je bilo naše črevesje tabu. Na srečo zdaj vemo več: naše črevesje pomembno vpliva na naše splošno zdravje, razpoloženje in še marsikaj drugega.

Ne spreglejte:

Ali pravilno jemljete prebiotike in probiotike?

Naučili smo se tudi, kako poskrbeti za svojo črevesno mikrobioto. Prebiotiki in probiotiki so pomemben del tega. Prej so bili na voljo le v obliki jogurtov, zdaj pa jih lahko najdemo tudi v prehranskih dopolnilih. Če spadate med tiste, ki redno jemljejo dodatke za zdravje črevesja, je to že odličen začetek! Zdaj pa si moramo zastaviti pomembno vprašanje: ali jih jemljete pravilno?

Kaj so prebiotiki in probiotiki?

Da bi osvetlili to vprašanje, smo se posvetovali s strokovnjaki. Začnimo z osnovami: kaj točno so prebiotiki in probiotiki? Prebiotiki so nežive snovi, ki spodbujajo rast in delovanje koristnih bakterij v črevesju. Probiotiki pa so živi mikroorganizmi, običajno bakterije, ki pozitivno vplivajo na zdravje črevesja.

Kdaj je idealen čas za njihovo jemanje?

Ta razlika je ključna za razumevanje, kaj uživate, in, kar je še pomembneje, kdaj bi to morali početi. Prebiotike, tako kot vlaknine, lahko na splošno zaužijete kadar koli v dnevu, najbolje ob obroku.

Kombinirani dodatki, zaveznik zdravja

Sliši se logično, a kaj je s kombiniranimi prehranskimi dopolnili? Strokovnjaki menijo, da so ta načeloma dobra izbira: Kombinirani izdelki, ki vsebujejo tako prebiotike kot probiotike, so zelo učinkoviti, saj imajo sinergijske učinke na zdravje črevesja. Dejansko lahko prebiotiki spodbujajo rast probiotikov. Priporočamo, da kombinirane izdelke jemljete zjutraj na prazen želodec. Takšen pristop omogoča, da se vsebovani mikroorganizmi bolje absorbirajo in so učinkovitejši.

Po mnenju strokovnjakov je kljub temu pomembno, da ste pozorni na svoje individualne potrebe in odzive telesa. In ne skrbite, če zjutraj pozabite vzeti kapsulo.

Dobro je vedeti, če zjutraj radi pijete jabolčni kis ali limonino vodo: Na učinkovitost sinbiotikov kisli napitki ne vplivajo bistveno, saj so bakterije zasnovane tako, da preživijo kislo okolje želodca in svoj polni učinek razvijejo v črevesju. Zato lahko sinbiotične izdelke s kislimi pijačami uživate povsem mirno. Nič vam torej ne preprečuje, da bi uživali v tem jutranjem obredu!

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Maja Keuc delila ozadje vseh 10 pesmi iz njenega novega albuma Sončnice! (ekskluzivno)

Priporočamo tudi: Zakaj v vročem vremenu otekamo in se nam zadržuje vode v telesu? To so nasveti, s katerimi boste spet uživali v poletju

Novo na Metroplay: "Po srcu sem rokerica." - Nina Strnad | Elle podkast