Pozabite na pravilo 10.000-ih korakov na dan, če želite izboljšati svoje zdravje in ohraniti kondicijo, morete hoditi samo tako

16. 4. 2023
Deli
Pozabite na pravilo 10.000-ih korakov na dan, če želite izboljšati svoje zdravje in ohraniti kondicijo, morete hoditi samo tako (foto: Profimedia)
Profimedia

Priporočilo 10.000 korakov na dan je že leta priljubljeno merilo za telesno dejavnost. To je bil cilj za izboljšanje zdravja, povečanje telesne pripravljenosti in celo pomoč pri hujšanju. Vendar po novih raziskavah število korakov, ki jih naredimo na dan, morda ni edini dejavnik, ki bi ga morali upoštevati, ko gre za naše navade hoje. Prav tako pomembna je lahko tudi hitrost hoje.

Hoja je vsakodnevna dejavnost, ki jo večina od nas jemlje za samoumevno. Hodimo, da bi prišli iz enega kraja v drugega, da bi telovadili ali se preprosto sprehajali. Vsi vemo, da je hoja koristna za naše zdravje, toda ali ste vedeli, da je hitrost hoje prav tako pomembna kot število korakov, ki jih naredimo na dan?

Hoja po 10.000 korakov na dan je že dolgo povezana z manjšim tveganjem za demenco, bolezni srca, raka in smrt. Strokovnjaki pa so zdaj ugotovili, da hitra hoja prinaša koristi, ki presegajo število zabeleženih korakov.

Po novih raziskavah je hitrost hoje ključni pokazatelj našega splošnega zdravja in dobrega počutja. Študija, objavljena v reviji British Journal of Sports Medicine, je pokazala, da je hitra hoja lahko enako učinkovita kot tek pri zmanjševanju tveganja za bolezni srca, sladkorno bolezen in druge kronične bolezni.

Ne spreglejte:

Hitrejša hoja in povečanje srčnega utripa za izboljšanje zdravja

V študiji so preučili podatke več kot 50.000 sprehajalcev in tekačev, pri čemer so šest let spremljali njihovo raven telesne dejavnosti in zdravstvene rezultate. Raziskovalci so ugotovili, da je bilo pri tistih, ki so hodili hitro (opredeljeno kot hitrost vsaj 5 km na uro), tveganje za nastanek bolezni srca, sladkorne bolezni in visokega krvnega tlaka manjše kot pri tistih, ki so hodili počasneje. Koristi hitre hoje so bile še večje pri tistih, ki so hodili dlje časa ali premagovali daljše razdalje.

Ugotovitve študije so pomembne, ker kažejo, da ni pomembno le število korakov, ki jih naredimo na dan, ampak tudi intenzivnost hoje. Raziskovalci so namreč ugotovili, da je hitra hoja enako učinkovita kot tek pri zmanjševanju tveganja za kronične bolezni.

Kaj to pomeni za naše vsakdanje življenje? To pomeni, da bi morali več pozornosti nameniti kakovosti hoje in ne le količini. Namesto da se osredotočamo zgolj na doseganje določenega števila korakov na dan, si moramo prizadevati, da vsak dan vsaj 30 minut hodimo v hitrem tempu. To lahko dosežemo z vključitvijo hitre hoje v naše vsakodnevne dejavnosti, kot so hoja v službo, sprehod med odmorom za kosilo ali sprehod po večerji.

Poleg koristi za zdravje lahko hitra hoja izboljša tudi splošno kakovost življenja. Pomaga nam, da se počutimo bolj polni energije, zmanjšamo stres in tesnobo ter izboljšamo razpoloženje. To je preprost in učinkovit način za izboljšanje našega telesnega in duševnega zdravja, ne da bi za to potrebovali drago članstvo v telovadnici ali opremo.

Skratka, nova raziskava o pomenu hitrosti hoje poudarja, da se moramo osredotočiti na kakovost naše hoje in ne le na njeno količino. Z vključitvijo hitre hoje v vsakodnevno rutino lahko izboljšamo svoje splošno zdravje in dobro počutje, zmanjšamo tveganje za kronične bolezni in izboljšamo kakovost življenja. Zato obujmo čevlje in začnimo hoditi!

Hoja za zdravje

Glede na raziskave doseganje 10.000 korakov na dan v korakih po 2.000 korakov zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt za 8-11 %. Podobna povezava je bila ugotovljena za bolezni srca in ožilja ter pojavnost raka. Tudi hitrejši korak kaže pozitivne rezultate pri boleznih srca, raku, demenci in smrti, ki presegajo skupno število dnevno narejenih korakov. Optimalno število dnevnih korakov bi bilo pravzaprav 9 800 korakov hoje. S tem številom bi se tveganje za demenco zmanjšalo za 50 %. Študija je bila izvedena s pomočjo sledilnih naprav, ki so jih preučevane osebe nosile na zapestju. Pomen teh študij je v tem, da so zdaj trdni dokazi, ki kažejo, da je 10 000 korakov na dan najboljša točka za koristi za zdravje in da je hitrejša hoja povezana z dodatnimi koristmi.

Pomembno je tudi opozoriti, da priporočilo 10.000 korakov na dan morda ni primerno za vsakogar. Nekateri posamezniki lahko potrebujejo več ali manj telesne dejavnosti, odvisno od njihove starosti, stopnje telesne pripravljenosti in splošnega zdravja. Vedno se je dobro posvetovati z zdravstvenim delavcem, preden začnete z novo vadbo.

Povzeto po članku z GRAZIA FR

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Astrološko opozorilo: Če ste rojeni v enem od teh 3 znamenj, se pripravite na buren april

Priporočamo tudi: Hoja in hujšanje: Že s 60-minutno rutino boste porabili ogromno kalorij

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?