Spregovorimo o zavestnem žvečenju. Zdrava praksa, ki vpliva na prebavne procese in splošno dobro počutje.
Včasih so najučinkovitejše rešitve tudi najpreprostejše. In ne glede na to, kako zelo se trudimo, da bi našli nove in nepričakovane metode, ki bi nam pomagale izboljšati naše počutje, se lahko zgodi, da je odgovor na dosegu roke. V zvezi s tem je zanimivo, da strokovnjak za dolgoživost poudarja: jejte počasi in dobro prežvečite hrano. Če so naše matere pri tem vztrajale, da bi nas preprečile zadušitev, pa zdravniki in strokovnjaki za prehrano poudarjajo, da se s tem, ko si vzamemo čas za požiranje, izognemo napihovanju trebuha med obroki in močno izboljšamo prebavne procese.
Ne spreglejte:
- To poceni živilo je najboljši vir vitamina D in omega 3: Pomaga pri hujšanju, varuje zdravje kosti, preprečuje izpadanje las ter krepi imunski sistem
- Fotografija Meg Ryan iz 90-ih? Ne, izpred nekaj dni! Če pozimi obožujete kombinacijo kameljega plašča in črnega stajlinga, je ta poletna različica kot nalašč vas!
- Je to t-majica s sporočilom, ki jo bomo to poletje nosili vsi?
(Neželeni) učinki hitrega žvečenja
"Splošno priporočilo, ki ga dajem vsem svojim pacientom, je, da večkrat prežvečijo in čim počasneje pogoltnejo," je dejal strokovnjak. "To ne le poveča občutek sitosti, zaradi česar pojemo manj, ampak tudi izboljša celoten prebavni proces." Dodaja, da ima lahko hitro prehranjevanje brez žvečenja še posebej neprijetne stranske učinke: Pospešeno in kompulzivno požiranje znatno poveča vsebnost plinov v želodcu, ki se ne morejo vedno izločiti, kar povzroča meteorizem in napenjanje.
Če se prebava začne v ustih
Zdravnik pa navaja še eno dejstvo, ki potrjuje pomen dolgotrajnega žvečenja: Poglejte, kaj se zgodi z jabolkom, ko ga ugriznemo. Delovanje ptialina, encima, ki ga izločajo nekatere žleze slinavke, predstavlja začetno fazo procesa prebave. Ocenjuje se, da se 10 odstotkov slednjega zgodi v ustih, in sicer zaradi drobljenja hrane in aktivacije encimov, ki so prisotni v slini.
Teorija 30 grižljajev
Po nekaterih teorijah je treba vsako grižljaj prežvečiti vsaj 30-krat (natančneje od 30 do 50-krat, odvisno od vrste hrane in njene konsistence), kar je znano kot "superžvečenje" ali v ajurvedskih krogih kot "popolno žvečenje". V resnici je pomembno, da hrano žvečimo počasi in večkrat, dokler je popolnoma ne zdrobimo. Natančno število žvečenj ni bistveno za sprožitev procesa ustne prebave.
Hormoni, ki razbijajo lakoto
Strokovnjak za prehrano pojasnjuje: "Skrivnost je v tem, da žvečimo trdno hrano, dokler se ne spremeni v tekočino, in žvečimo tekočo hrano, kot da bi bila trdna. Pravilna prebava se začne z žvečenjem zaradi encimov, ki se sproščajo v slini. Če takoj pogoltnemo, preskočimo temeljni del prebavnega procesa, kar lahko povzroči pomanjkljivo absorpcijo hranilnih snovi in poveča občutek lakote. Drugi strokovnjaki priporočajo, da vsako grižljaj žvečimo petkrat: "To aktivira delovanje hormonov, ki uravnavajo vnos hrane, in tako omejuje prenajedanje. To so hormoni, ki zavirajo lakoto."
Počasno žvečenje povečuje občutek sitosti
Dolgotrajno žvečenje hrane spodbuja občutek sitosti in zavestno zaužitje hrane, ki jo nato zares okusimo in smo pozorni na njeno teksturo. Hrano je treba žvečiti počasi, saj to pospešuje prebavni proces in daje telesu čas, da se nasiti. Če jemo v naglici, se na koncu prenajedamo, ker telesu ne dovolimo, da bi aktiviralo mehanizme, ki nam sporočajo, da smo siti. Strokovnjaki ocenjujejo, da je potrebnih 20-30 minut, da signali sitosti dosežejo naše možgane. Počasno žvečenje torej omogoča, da želodec možganom sporoči, da smo polni in da je čas, da prenehamo jesti.
... in spodbuja zdravje zob
A to še ni vse. Dobro žvečenje hrane spodbuja slinjenje, ki je zelo pomembno za uravnavanje pH v ustni votlini, ki ne sme pasti pod 5,5, kar je mejna vrednost za toleranco naših zob. Njihova sklenina namreč ne prenese preveč kislega pH, zato se začne poškodovati in demineralizirati.
Bodite pozorni na gibanje pri žvečenju
Ne glede na pomen dolgotrajnega žvečenja zobozdravniki poudarjajo, da ga je treba izvajati na pravilen način, saj v nasprotnem primeru obstaja nevarnost poškodb zobnega sistema: Nepravilno žvečenje lahko obrabi zobe, povzroči bolečine in napetost v čeljusti, vpliva na obrazne mišice in celo privede do prebavnih težav. Priporočajo, da se žvečenje izvaja počasi in enakomerno, tj. dvostransko in izmenično. Vsak grižljaj je torej treba žvečiti najprej na desno in nato na levo, s čimer se izognemo razširjeni navadi žvečenja samo na eni strani.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Nicole Kidman s hčerkama prvič na rdeči preprogi! Igralka izstopala v zlati obleki, a pozornost sta ukradli njeni hčeri
Priporočamo tudi: Vesna Milek letos najbolj popularne adidasove Sambe skombinirala na povsem drugačen način kot modne vplivnice
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc