Navada, ki spodbuja dolgoživost po 50. letu: Strokovnjak za dolgoživost pravi, da vsi pozabljamo na eno ključno stvar

30. 9. 2024
Deli
Navada, ki spodbuja dolgoživost po 50. letu: Strokovnjak za dolgoživost pravi, da vsi pozabljamo na eno ključno stvar (foto: Profimedia)
Profimedia

V 50. letih je včasih težko temeljito spremeniti koncept, na katerem sloni naš vsakdan, a strokovnjak za dolgoživost poudarja, da je ena stvar še vedno ključna.

Na naše zdravje najbolj vplivajo vsakodnevne navade – tako dobre kot slabe. V kasnejših letih začnemo vedno bolj razmišljati o svoji prehrani in življenjskem slogu, ki bi lahko podaljšal življenjsko dobo in nam omogočil daljše življenje.

Preberite še:

Ko gre za navade, ki podpirajo vseživljenjsko zdravje, strokovnjak za dolgoživost dr. Gowri Reddy Rocco pravi, da obstaja ena navada, ki je mnogi ljudje, starejši od 50 let, ne počnejo, a bi jo morali.

Ocenjevanje spanja in vzdrževanje dobre higiene spanja je ključnega pomena. Prizadevajte si za 7 do 8 ur spanja vsako noč. To ohranja in izboljšuje vaš metabolizem, imunski sistem in zdravje možganov ter zmanjšuje kortizol, hkrati pa pomaga uravnovesiti hormone in podpira duševno zdravje.

Kakovosten spanec ni le možnost, ampak nuja

Znanstvene raziskave podpirajo to mnenje. Starejši odrasli, ki vsako noč spijo med 6 in 9 urami, imajo boljše kognitivno in fizično zdravje v primerjavi s tistimi, ki spijo manj ali več od tega časa.

Raziskave kažejo, da je to zato, ker REM spanje spodbuja presnovno in kognitivno okrevanje, kar posledično podpira spomin in splošno zdravje možganov.

Navada, ki spodbuja dolgoživost po 50. letu: Strokovnjak za dolgoživost pravi, da vsi pozabljamo na eno ključno stvar
Profimedia

Širok nabor prednosti redne higiene spanja

"Med spanjem telo kuri maščobe, ohranja spomin, gradi imunski sistem in se na splošno obnavlja. Dober spanec zmanjšuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen, pomaga nadzorovati telesno težo in krepi imunski sistem,« poudarjajo strokovnjaki"

Po drugi strani pa je pomanjkanje globokega spanca povezano z upadom možganov, duševnimi težavami, slabo presnovo in debelostjo. Prav tako dober spanec pomaga zgraditi prirojeni imunski sistem in spremeni kratkoročni v dolgoročni spomin. Poleg tega poskrbi za dobro razpoloženje, ki se nadaljuje tudi po prebujanju.

Poleg spanja so tu še drugi pomembni elementi vsakdanjega življenja

Strokovnjaki pravijo, da poleg dovolj spanja obstajajo tudi druge navade, ki jih je vredno sprejeti z mislijo na dolgo življenje. Kar zadeva prehrano, pravi, da je pomembno jesti hrano, bogato s hranili, in zmanjšati količino hrane, ki vsebuje veliko sladkorja. Pomembno je tudi zmanjšati uživanje alkohola.

Vsakodnevni sprehod je lahko izjemno koristen, preprosta vadba, kot je hoja, pa izboljša insulinsko odpornost in splošno zdravje. In končno, miselnost je izjemno pomembna, ko gre za dolgoživost. "Prisotnost, hvaležnost in izogibanje strupenim ljudem podpira duševno zdravje. Gojenje pozitivnega mišljenja je navada stoletnikov," sklene strokovnjakinja za dolgoživost.

5 živil, ki drži krvni sladkor pod nadzorom: Uživajte jih vsakodnevno in opazili boste veliko razliko

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc