Če ste nagnjeni k mozoljem, lahko spremenite prehrano. V nadaljevanju preberite, katerim živilom se morate izogibati.
Mozolji niso le nadležni, ampak vplivajo tudi na vašo samozavest. Pogosto se pojavijo ob najslabšem možnem času: pred prvim zmenkom, med razgovorom za službo ali na poroki najboljše prijateljice. Toda kaj lahko storite v zvezi s tem? Ali posebna dieta res pomaga v boju proti mozoljem? Vpliv prehrane na kožo je že več let predmet polemik. Čeprav študij na to temo še vedno ni, se zdi, da nekatere diete spodbujajo nastajanje mozoljev in drugih kožnih vnetij.
Preberite še:
- 4 astro znamenja, ki v vseh vidijo le dobro
- 5 vaj, ki jih morate izvajati, če sedite od 9.00 do 17.00: Povečajte gibljivost, zmanjšajte togost telesa in možnost poškodb
Izogibanje mozoljem s prehrano
Zahodna prehrana z velikim deležem predelane hrane z nizko hranilno vrednostjo in nasičenimi maščobnimi kislinami lahko povzroči presnovne motnje in spremembe črevesne mikrobiote, tj. števila živih organizmov v črevesju.
To lahko negativno vpliva na imunski sistem z vnetnimi reakcijami, ki imajo posledice zlasti na koži. Študije so pokazale, da lahko zahodna prehrana, ki vključuje hitre ogljikove hidrate, industrijske mlečne izdelke in velike količine nasičenih maščobnih kislin, povzroči poslabšanje aken.
Sladkor, mleko in nekatere maščobe so še posebej škodljivi, če imate težave s kožo.
Tri skupine živil lahko negativno vplivajo na kožo:
- mlečni izdelki, zlasti beljakovinski napitki
- tako imenovana hiperglikemična živila (ki hitro povečajo raven sladkorja v krvi)
- izdelki z visoko vsebnostjo nasičenih maščobnih kislin, kot je hitra prehrana.
Hiperglikemična živila vključujejo izdelke iz bele moke (npr. beli kruh), koruzne kosmiče, pecivo, sladkarije in brezalkoholne pijače. Sprožijo visoko izločanje IGF-1, peptidnega hormona, podobnega inzulinu IGF-1, ki ima bistveno vlogo pri nastanku aken.
Dodaja, da so študije pokazale, da lahko prehrana, ki vsebuje izdelke, ki nimajo tako velikega vpliva na raven sladkorja v krvi, v desetih tednih izboljša videz kože.
Zato je treba dati prednost stročnicam, polnozrnatim žitom, jagodičevju in večini zelenjave.
Kravje mleko lahko spodbuja nečistočo
Po drugi strani se je treba izogibati kravjemu mleku. Vsebuje laktozo, maščobe, vitamine, različne elemente v sledovih in beljakovine. Beljakovine, tako kot ogljikovi hidrati, vodijo do povečanega izločanja inzulina in s tem do poslabšanja videza kože.
Študije so pokazale, da se ljudem, ki spijejo dva kozarca kravjega mleka na dan, poslabša koža in imajo 44 % večjo verjetnost za nastanek aken.
Nasičene maščobe in transmaščobne kisline
Tudi nasičene maščobe in transmaščobne kisline lahko povzročijo nastanek mozoljev. Z različnimi presnovnimi procesi povzročijo povečan pretok sebuma in povečano keratinizacijo kože. Nasičene maščobe najdemo predvsem v živalskih proizvodih, kot so meso, maslo, sir in smetana, ter v nekaterih rastlinskih olj.
Načeloma prehrana, ki vsebuje protivnetne izdelke, pomaga v boju proti mozoljem. Ta vrsta prehrane vključuje opustitev visoko predelane hrane v korist rastlinske prehrane, bogate s sadjem, zelenjavo, ribami in nenasičenimi maščobnimi kislinami. Transmaščobe ali transmaščobne kisline so predvsem v visoko predelanih izdelkih, kot so pripravljeni obroki, zamrznjene pice, industrijsko ocvrta živila, piškoti in peciva.
Maščobne kisline omega-3 pa veljajo za koristne za kožo in preostalo telo. Najdemo jih v mastnih ribah, pa tudi v prehranskih dopolnilih. Imajo protivnetni učinek, zato jih priporočamo kot dopolnilno terapijo pri aknah. EPA in DHA, polinenasičene maščobne kisline, lahko prav tako pozitivno vplivajo na kožo. Najdemo jih v lanenem, repičnem in orehovem olju ter v semenih chia in konoplje.
Protivnetna živila pomagajo v boju proti mozoljem
Načeloma prehrana, ki daje prednost protivnetnim izdelkom, pomaga v boju proti mozoljem. Ta vrsta prehrane vključuje opustitev visoko predelane hrane v korist rastlinske prehrane, bogate s sadjem, zelenjavo, ribami in nenasičenimi maščobnimi kislinami.
Priporoča uravnoteženo prehrano z veliko zelenjave, sadja, oreščkov in stročnic ter visokim deležem nenasičenih maščobnih kislin in maščobnih kislin omega-3. Priporoča tudi uživanje manj mesa in manj kravjega mleka.
Pazljivo z vegansko prehrano
Po drugi strani pa dermatolog odsvetuje strogo vegansko prehrano. Uravnotežen vnos hranilnih snovi pri tej prehrani je težaven, zlasti za najstnike. Priporočam posvetovanje s strokovnim strokovnjakom za prehrano.
Zagotoviti morate ustrezen vnos hranil, kot so vitamin B12, železo, cink, folati, dolgoverižne maščobne kisline, beljakovine in kalcij. Upoštevati je treba tudi, da so številni nadomestki mesa in mleka visoko predelana živila, bogata s sladkorji in maščobami, kar lahko negativno vpliva na črevesni mikrobiom in videz kože.
Pri mozoljih se je treba izogibati tudi nekaterim prehranskim dopolnilom, kot so vitamini skupine B (vključno z vitaminom B6 in vitaminom B12). Te lahko poslabšajo stanje aken. To je še toliko bolj pomembno, ker je vitamin B12 na splošno zelo prisoten v veganski prehrani. Njegova koncentracija je pogosto veliko višja od priporočene dnevne količine.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih