Zelo restriktivna dieta, ki ni brez nevarnosti...
V zadnjih letih je postalo jasno, da so restriktivne diete zelo škodljive za vaše zdravje. Še huje: povzročajo jojo učinke in pomanjkanje goriva. Poudarek je zdaj na uravnoteženi prehrani ali uravnovešanju živil, pri čemer so najbolj absurdne metode za hujšanje postavljene na stranski tir. Nekatere metode, vsekakor milejše od diet v ducanovskem slogu, ostajajo, na primer prekinitveno stradanje ali glukozna revolucija. Vendar so veliko bolj nadzorovane in manj omejevalne kot diete, ki so jih zagovarjali v 90. letih prejšnjega stoletja.
Ne spreglejte:
- Mayo dieta zagotavlja srečnejše in bolj zdravo življenje: Pozabite na omejevanje kalorij, ključ do vitkosti se namreč skriva drugje
- Pozabite mini torbice in zlate verižice, to je 5 dodatkov, ki bodo modni leta 2023
- Kate Middleton in princ William: Strogo pravilo, ki ga morajo spoštovati George, Charlotte in Louis
Levja dieta je dieta, za katero neuradni viri trdijo, da vam lahko pomaga spremeniti življenje in izboljšati zdravje. Privrženci levje diete poročajo o dolgem seznamu koristi, povezanih z dieto, vključno z zmanjšanjem vnetij, izboljšanjem razpoloženja in lajšanjem težav, kot so glavoboli, nespečnost in alergije.
Drugi pa so načrt zavrnili kot nevzdržen, nezdrav in neučinkovit ter opozorili, da je preveč omejujoč in skrajen.
Ta članek obravnava levjo dieto, vključno s tem, kaj je, kako deluje in ali je varna.
Levja prehrana: kaj vsebuje?
Takoj ko vam razložimo pravila te diete, boste razumeli, v čem je težava. Pri tej slavni dieti gre za 30-dnevno uživanje samo mesa, vode in soli... Torej, popolnoma brez raznolikosti. Po besedah strokovnjakov, ljudje, ki se prehranjujejo po levji dieti, opažajo umik nekaterih bolezni, avtoimunskih motenj in prebavnih težav.
Levja dieta je sicer podobna mesojedi dieti, vendar običajno dovoljuje govedino, sol in vodo ter je bolj restriktivna različica tega načrta, ki temelji na beljakovinah.
Prvotno jo je ustvarila Mikhaila Peterson, blogerka in voditeljica podkasta, ki trdi, da je s temi spremembami v prehrani izboljšala svoje zdravje.
Na njeni spletni strani je zapisano, da so se pri tistih, ki se držijo levje diete, izboljšali raven energije, duševno zdravje ter simptomi prebavnih in avtoimunskih bolezni.
Podobna je mesojedi dieti, ki je prehranski načrt, ki dovoljuje uživanje samo živalskih izdelkov, kot so meso, ribe in perutnina.
Vendar je levja dieta še bolj restriktivna, saj dovoljuje le živila iz določenih vrst živali skupaj z vodo in soljo.
Kako deluje?
Pri levji dieti lahko uživate le sol, vodo in meso prežvekovalcev, kot so krave, ovce in jeleni.
Omejitev prehrane na ta posebna živila naj bi pomagala vzdrževati vaše telo in hkrati odstranila druge spremenljivke v prehrani, ki bi lahko prispevale k zdravstvenim težavam.
Čeprav ni uradnih smernic o tem, kako dolgo bi se morali držati diete, neuradni viri priporočajo, da počakate, dokler simptomi ne izzvenijo, nato pa živila ponovno uvajate počasi.
Mikhaila Peterson navaja, da boste morda morali dieto upoštevati več tednov, preden začnete ponovno dodajati živila v prehrano.
To naj bi vam pomagalo ugotoviti, katera živila sprožajo vaše simptome, da bi jih lahko izločili iz prehrane.
Nekatere različice diete vključujejo tudi prekinitveno postenje, na primer 16-20 urno vzdržanje od hrane ali uživanje le enega večjega obroka na dan. Vendar to ni obvezno.
Prednosti levje prehrane
Čeprav ni bilo veliko študij, ki bi analizirale zdravstvene koristi levje diete, je bilo na voljo veliko podatkov o zdravstvenih učinkih diete z zelo nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov.
Nekatere od teh koristi vključujejo izgubo telesne teže, zmanjšanje vnetij, izboljšanje razpoloženja ter lajšanje glavobolov, nespečnosti in alergij.
Tveganja
Levja dieta ima več pomanjkljivosti.
Pomanjkanje hranilnih snovi
Ena od glavnih težav levje diete je, da je zelo restriktivna, saj ji primanjkuje številnih ključnih vitaminov in mineralov.
Pravzaprav popolnoma izključuje številna zdrava živila, vključno s sadjem, zelenjavo, polnozrnatimi izdelki, oreščki in semeni. Zaradi tega težko dobite hranila, ki jih vaše telo potrebuje.
Nezdravljeno pomanjkanje hranil lahko povzroči številne težave, vključno s šibkostjo, oslabljenim delovanjem imunskega sistema, izgubo kosti, bolečinami, modricami, anemijo in nevrološkimi težavami.
Levja dieta vsebuje tudi premalo vlaknin, pomembnih sestavin, ki jih najdemo v rastlinskih živilih in lahko pripomorejo k rednosti, nadzoru sladkorja v krvi in zdravju srca.
Poleg tega ima ta dieta tudi zelo malo kalorij. Preveliko zmanjšanje vnosa kalorij lahko povzroči resne stranske učinke, vključno z utrujenostjo, glavoboli, slabostjo in omotico
Visoka vsebnost nasičenih maščob
Živalski izdelki, vključno z mesom, vsebujejo veliko nasičenih maščob.
Čeprav so nasičene maščobe lahko del zdrave prehrane, jih morate uživati zmerno.
Pri nekaterih ljudeh lahko nasičene maščobe povečajo raven LDL (slabega) holesterola, ki je dejavnik tveganja za bolezni srca.
Čeprav večina raziskav kaže, da nasičene maščobe niso neposredno povezane z večjim tveganjem za bolezni srca, strokovnjaki priporočajo, da omejite vnos na manj kot 10 % vseh dnevnih kalorij.
Ker je levja dieta v celoti sestavljena iz mesa, boste zaradi te diete verjetno zaužili veliko več nasičenih maščob, kot je priporočljivo.
Netrajnostna dieta
Poleg tega, da je levja dieta lahko zelo nezdrava, jo je težko upoštevati in je dolgoročno nevzdržna.
Ker dieta ne omogoča skoraj nobene prilagodljivosti, je med njenim izvajanjem skoraj nemogoče jesti v restavracijah ali uživati hrano v drugih družabnih okoljih.
Izločitev določenih živil iz prehrane lahko poveča željo po hrani, zato je še težje držati se te diete.
Spodbuja tudi nezdrave prehranjevalne navade in morda ni primerna za tiste, ki so v preteklosti imeli motnje v prehranjevanju.
Kaj je uravnotežena prehrana?
Uravnotežena prehrana mora vključevati različne vrste žitaric, zelenjave, sadja, beljakovin (kot so meso, jajca, oreščki in stročnice), mlečnih izdelkov (kot so mleko, sir in jogurt) in zdravih maščob (kot so oljčno olje, avokado in oreščki). Pomembno je tudi, da pijete dovolj vode in omejite sladkor, sol ter nasičene in transmaščobe.
Če želite shujšati, se te diete ne lotite sami. Pred kakršnokoli spremembo prehrane, ali uvedbo diete se posvetujte z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem.
Povzeto po članku z GRAZIA FR
Fotografije: Profimedia
Preberite še:Modna vplivnica Alja Perne v popolnem bež stajlingu za zimo
Priporočamo tudi:To nizkokalorično živilo je ubijalec holesterola in se zagotovo skriva v vaši shrambi: Kislo zeljo je bogat vir vitamina C in odlično sredstvo za pospeševanje metabolizma
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih