Kopanje v morski vodi je koristno za zdravje. Telesno in duševno. Toda kako dolgo mora trajati, da lahko rečemo, da smo naredili nekaj dobrega za svoje zdravje?
Morje je zdravje. Ko smo kot lenobni najstniki, preživljali dneve na plaži ob poslušanju glasbe pod senčnikom, nam je mama to pogosto ponavljala, naj vstanemo z ležalnika in se gremo potopit v slano vodo. Imela je prav. In čeprav je šlo le za ljudsko modrost in ne za znanost, je bilo to, kar je povedala, dejansko temeljno načelo talasoterapije. "Narava krvne plazme je dokaz našega morskega izvora," poudarjajo terapevti. Kemične analize kažejo, da so minerali, kot so kalij, kalcij in magnezij, v enakem razmerju v morski vodi in v krvi ljudi.
Ne spreglejte:
- Ne, ne gre za leve: Pripadniki tega znamenja so največji narcisi, prepričani, da nihče v ničemer ni boljši od njih
- Pamela Anderson razkrila, s katerimi izdelki ohranja mladosten videz svojega obraza: Njena nega je enostavna, a uporablja izključno te izdelke
- Monaška princesa Caroline in njena najmlajša hči Alexandra Hanoverska: Dva poletna videza v obleki in hlačah pri 24 in 67 letih
Namakanje nog ni dovolj
Za absorpcijo mineralov in elementov v sledovih, ki jih vsebuje morska voda, pa ekspresne kopeli, ki si jih privoščimo med počitnicami, niso dovolj. Te nas kvečjemu osvežijo. Proces absorpcije skozi kožo traja najmanj 12 minut. Naše telo ni sposobno sintetizirati elementov v sledovih in mineralov. Zato je potrebna zunanja oskrba: zaužiti jih moramo s hrano ali jih absorbirati skozi kožo. Talasoterapija vzpostavlja ravnovesje v telesu s pomočjo procesa, ki se naravno odvija v vseh živih celicah in je znan kot 'osmotska absorpcija'. Ta naravni proces ustvarja ravnovesje tekočin v telesu in ima številne pozitivne učinke na zdravje, tako zelo, da strokovnjaki priporočajo podaljšanje časa potopitve na 18 do 20 minut.
Magnezij: zakaj ga absorbiramo z morsko vodo
Med minerali, ki jih najdemo v morski vodi, je magnezij eden najbolj koristnih, zlasti na ravni mišic in pri uravnavanju spanja, pri čemer ne smemo pozabiti, da deluje kot kofaktor pri približno 80 odstotkih telesnih funkcij, povezanih s presnovo. Ker se magnezij absorbira skozi lasne mešičke, je v primeru kopanja v morju še posebej koristen za kožo: "Prispeva k ohranjanju barierne funkcije in deluje antioksidativno ter ščiti kožo pred prostimi radikali," pojasnjuje farmacevtka Marta Masi. Poleg tega pomaga v boju proti bolečinam v mišicah in sklepih, spodbuja sproščanje mišic in izboljšuje kakovost počitka. Ni naključje, da se solne kopeli že več sto let uporabljajo za zdravljenje kožnih bolezni.
O kalciju (in njegovem pomanjkanju)
Drugi element v sledovih, ki se lahko absorbira z morsko vodo, je, kot smo že omenili, kalcij, ki je bistvenega pomena za zdrave kosti, zobe, kožo in mišice. Čeprav je to najbolj razširjen mineral v telesu, je njegovo pomanjkanje zelo pogosto, zlasti pri ženskah. Ocenjuje se, da je skoraj polovica svetovnega prebivalstva prizadeta zaradi pomanjkanja kalcija. Pri moških je ta delež približno 30 %, pri ženskah, starih 19 let in več, pa 60 %. To je še dodaten razlog, da ga poskušate absorbirati s kopanjem v morski vodi.
Temperaturni faktor
Da bi med potapljanjem lahko potekal zgoraj omenjeni proces osmoze, mora imeti voda določeno temperaturo. Da bi lahko potekala osmotska absorpcija in da bi snovi iz morskega okolja prodrle v kožo, mora imeti voda temperaturo med 35 in 37 stopinjami. To je enaka povprečna temperatura človeškega telesa, zato se proces odvija naravno. Kot poudarjajo pa ima kopanje v hladni vodi tudi precejšnje koristi, na primer boljši krvni obtok. Vsekakor pa je kopanje v morju dobro tako za našo telesno kot duševno počutje. Pomaga nam, da se sprostimo, se dobro počutimo in posledično prispeva k boljšemu razpoloženju.
Fotografije: Profimedia