Z vadbo sva imeli vedno zapleten odnos. Vedno sem si želela, da bi bila ena od tistih, ki jo lahko brez težav vključijo v natrpan urnik, vendar sem se dolgo trudila tudi najti pravo zase. MANCA POGAČAR
Telovadnice me niso nikoli pritegnile, pri skupinskih urah sem imela vedno občutek, da delam nekaj narobe, tek je bil bolj boleč kot endorfinski in edini čas, ko sem se zaradi službenih obveznosti lahko odpravila na sprehod, je bil v mraku, kar pa mi ni bilo nikoli prijetno. Še manj v vlažnem in hladnem jesenskem zraku, ko se prazna ulica zdi še toliko bolj strašna.
V preteklosti sem že nekajkrat poskusila pilates in ugotovila, da v njem uživam, dokler nisem izgubila motivacije, kar je bilo natančno po enem tednu. Vem, da veliko žensk ne mara telovaditi, ker so nas naučili, da to počnemo iz napačnih razlogov. Po številnih raziskavah večina od nas telovadi, ker želimo shujšati in izklesati telo. Težava je v tem, da je zaradi tega negativnega sporočila vadba nekaj, k čemur moramo prisiliti telo ne glede na to, ali nam je všeč ali ne, da bi izpolnili nemogoče standarde. Tako je fitnes kot sodobni korzet. In da ne bi mislila, da bi me 'zdravje' (motivator, ki ga rada navajam, saj se sliši manj plehko) lahko spodbudilo k odhodu v telovadnico, je to preveč nejasno in dolgoročno, saj če danes preskočimo vadbo, ne pomislimo, kako bo to vplivalo na naše zdravje pri sedemdesetih.
Ker nič drugega ni več delovalo, sem se prijavila na vadbo Meliora Life, ki so jo ustanoviteljice Pia, Eva in Tinkara zasnovale tako, da vam pomaga odkriti vaše osebne motivacije in kakšna naj bo vadba, dejansko primerna za vas. Poleg tega pa vadbo prilagajajo ženski fiziologiji in potrebam, tako s to metodo pomagajo ženskam bolje razumeti svoje telo in jim pokazati, kako zdrave navade prilagoditi življenjskemu tempu, za vitalnost in dobro počutje vse življenje. Tako sem oborožena s podlogo za jogo, prostorom na tleh v zavetju domače dnevne sobe in veliko dobre volje začela prvo vadbo za začetnike, kamor so me po izpolnjenem vprašalniku dekleta razvrstila.
60-minutna vadba se je začela počasi, z ogrevanjem, ki je sestavljeno iz aerobnega dela in vaj za mobilnost. Glavni del je sestavljen iz vaj, ki so za mojo športno pripravljenost ravno prav zahtevne, zaključni del pa iz raztezanja in dihalnih vaj. Na koncu sem se počutila temeljito raztegnjena in pomirjena, a polna energije, in takoj sem si želela vadbo ponoviti.
Sprva sem si rekla, da jo bom v svojo rutino vključila nekajkrat na teden, vendar sem naslednje jutro z veseljem ponovila vadbo in v njej uživala prav tako kot v prejšnji. Enako se je ponovilo naslednji dan in naslednji, danes pa si skoraj mesec pozneje še vedno vzamem tisto dragoceno uro za vadbo, ker v njej uživam, pa tudi zato, ker sem začela opažati rezultate redne vadbe.
Program vadb Meliora Life mi je všeč, ker so vadbe dovolj počasne, pomirjujoče in nežne, čeprav so še vedno zahtevne. Mislim, da je to eden od razlogov, zakaj vztrajam. Poznam se, in če v nečem ne uživam, se tega ne bom lotila z veseljem, vendar se po vsaki uri počutim malce bolje – tako psihično kot fizično.
Opazila sem, da je moje telo močnejše, kot je bilo kdaj prej, jaz pa se gibam lahkotnejše, in to samo zaradi vsakodnevne vadbe, ki jo dnevno prilagajam svojim sposobnostim in času. Zaradi dolgih sedečih ur pred računalnikom čutim boleče posledice v vratu in hrbtenici, stres pa močno napne moje mišice, zlasti v vratu in ramenih, zaradi česar imam pogoste boleče glavobole. Redna vadba je ublažila vse bolečine ter na koncu dneva osvežila moje telo ter 'sprala' napetost v mojih ramenih in vratu.
Kljub vsem telesnim spremembam pa me je najbolj presenetila duševna sprememba. Bolje spim, lažje se spopadam s stresom, imam več energije in se čez dan večkrat nasmejem, kar upam, da bom vzela s sabo tudi v zimo, ki je zaradi kratkih in mračnih dni zame vedno eno najtežjih obdobij. Že zdaj se mi zdi, da je moje razpoloženje boljše, še posebno zato, ker vadbe vedno končam bolj mirna in sproščena, kot sem jih začela.
Čeprav vem, da so vse to anekdotični dokazi iz mojih izkušenj, to potrjuje tudi znanost. V eni od raziskav iz leta 2011 je bilo ugotovljeno, da lahko redna vadba poveča gibljivost in moč, v drugi raziskavi iz leta 2018 pa je bilo ugotovljeno, da lahko vadba zaradi tehnik nadzorovanega dihanja zmanjša verjetnost depresije in razdražljivosti. Na univerzi v Vermontu so ugotovili, da lahko samo 20 minut vadbe izboljša razpoloženje do 12 ur. Ko se boste naslednjič počutili slabo, pojdite na 20-minutni tek ali vadbo in uživajte še naslednjih 11 ur.