Spanje spodbuja dolgoživost ter vpliva na kognitivne, čustvene in fizične vidike našega življenja. Poleg količine je pomembna tudi kakovost počitka, ki jo lahko viri svetlobe poslabšajo.
Strokovnjaki menijo, da je dober spanec eden od ključnih stebrov za spodbujanje dolgoživosti. Življenjski slog je skupaj z genetiko in okoljskimi dejavniki dejansko ena od spremenljivk, ki lahko vplivajo na staranje.
Ne spreglejte:
- Ali je bolje spati gol ali v pižami? To so prednosti in slabosti obeh možnosti
- Se spomnite "piščančkov"? Jennifer Lopez jih je kombinirala z najbolj trendno jakno, ki jo Ljubljančanke to zimo obožujejo
- Dodajajte to prehransko dopolnilo, da boste lažje zaspali: Kako deluje melatonin in komu je namenjen?
Spanje je koristno za zdravje: 5 učinkov, ki jih ima na telo
Neustrezen počitek negativno vpliva tudi na dnevno življenje, saj vpliva na zdravje telesa. Pomanjkanje spanja ovira družinsko, družbeno in delovno življenje ter vpliva na kognitivne, čustvene in telesne vidike.
- V urah spanja telo aktivira celo vrsto popravljalnih mehanizmov, ki vplivajo na dobro počutje telesa in duha.
- Spanje naj bi pomagalo pri pomnjenju in kognitivnem razmišljanju. Teorija plastičnosti možganov trdi, da je spanje potrebno, da možgani rastejo, se reorganizirajo, prestrukturirajo in ustvarjajo nove nevronske povezave. Zato lahko pomanjkanje spanja negativno vpliva na sposobnost jasnega razmišljanja, oblikovanje spominov, produktivnost, pozornost in koncentracijo.
- Med spanjem telo obnavlja tkiva in celice. Pomanjkanje spanja vpliva na zdravje imunskega sistema in večjo izpostavljenost boleznim.
- Počitek pozitivno vpliva na obvladovanje stresa.
- Zaradi pomanjkanja spanja lahko postanete debeli. V nočeh, ko je spanja premalo, se poveča proizvodnja grelina, hormona lakote, in zmanjša proizvodnja leptina. Posledično lahko pomanjkanje spanja povzroči povečan občutek lakote.
Zakaj je slabo spati pri prižgani luči?
Modra svetloba je sovražnik počitka. Gledanje zaslonov pred spanjem v telesu ne povzroči sprostitve, ki je potrebna za spanje, in zavira spontano izločanje melatonina, ki je tesno povezano s temo. Poleg tega lahko izpostavljenost svetlobi ob neprimernem času zmoti cirkadiani ritem spanja in budnosti, kar močno vpliva na telesno in duševno zdravje. Zjutraj nam svetloba, bogata s kratkimi valovnimi dolžinami, kot je sončna svetloba, pomaga pri prebujanju in uskladi našo notranjo uro z zunanjim okoljem. Svetloba pozno zvečer pa zakasni naš cirkadiani ritem in povzroči, da se ne uskladi.
V študiji iz leta 2022 so udeleženci, ki so spali izpostavljeni svetlobi, preživeli manj časa v fazi počasnega spanja, ki ustreza najgloblji fazi spanja. Ti rezultati kažejo, da se lahko naši možgani tudi pri zaprtih očeh zavedajo razmeroma malo svetlobe in so tako pripravljeni na prebujanje. Domnevajo namreč, da svetloba povzroča slabšo kakovost spanja, zaviranje ravni melatonina in povišano aktivacijo simpatika.
Poleg tega se zdi, da ima nočna svetloba škodljive učinke na presnovne funkcije, vključno z zmanjšano toleranco za glukozo in zmanjšano občutljivostjo za insulin. Kot poroča študija, korelacija med izpostavljenostjo svetlobi in presnovno regulacijo raziskovalcem še ni povsem jasna.
5 prednosti spanja v temi
- Prej in lažje zaspite
- Dobro je za oči, ki niso izpostavljene nepotrebnemu stresu in se ne utrudijo
- Cirkadiani ritem se spoštuje in telo je bolj uravnoteženo
- Tudi um je bolj uravnotežen, boljši spanec pa preprečuje stres in depresijo
- Cirkadiani ritem lahko vpliva tudi na presnovne procese, kot je presnova glukoze. Spanje v temi pomaga pri boljšem spancu, kar preprečuje pridobivanje telesne teže, poleg tega pa bi pomagalo vzdrževati pravilno raven inzulina, ki je ključnega pomena za diabetike, in tudi melatonina
Kako se navaditi na spanje v popolni temi
- Prvi korak k temu, da bo vaša spalnica prijazna za spanje, je, da jo naredite čim bolj temno. Če nimate žaluzij ali rolet, ki bi se lahko popolnoma zaprle, lahko uporabite zatemnitvene zavese, ki blokirajo večino zunanje svetlobe, ki lahko prihaja iz uličnih svetilk ali luči mimo vozečih avtomobilov.
- Naslednji korak je zmanjšanje ali odprava tehnologije v spalnici. Morda je koristno izklopiti telefon ali ga zakleniti v predal nočne omarice. Tudi elektronske naprave, kot so televizorji, je treba v spalnici odpraviti, če jih imate, pa je najbolje izbrati televizor brez luči, ki ostanejo prižgane, ko je ugasnjen.
- Uporaba spalne maske lahko izboljša kakovost spanja, saj filtrira vse vrste svetlobe, ki jih drugače ne moremo blokirati.
- Večja izpostavljenost naravni svetlobi čez dan pozitivno vpliva na nočni spanec.
- Poslušanje meditacije pred spanjem ima sproščujoč učinek
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Učinkovita 7-dnevna dieta, na katero prisegajo hollywoodske zvezdnice: Izgubite kilograme s pestrim jedilnikom, ki ga priporočajo nutricionisti
Priporočamo tudi: Kate Middleton je ta trend nosila že leta 2006, to sezono pa se vrača
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih