Učinek špinačnih zob, neprijeten občutek hrapavosti, ki sledi uživanju te super zdrave zelenjave. Toda kaj je vzrok? In ali ga je mogoče odpraviti? Vprašali smo strokovnjaka.
Zakaj so po špinači zobje hrapavi? In kako se lahko izognemo temu nadležnemu stranskemu učinku?
Obožujemo špinačo. Ta zelenjava je glavna sestavina številnih naših najljubših jedi in smoothijev, ki jih uživamo za zajtrk. To ni samo stvar okusa. Za tiste, ki ne vedo, pravzaprav govorimo o superživilu, ki je med najboljšimi viri magnezija, minerala, ki nam ga naravno primanjkuje in ki ima ključno vlogo pri proizvodnji energije, ohranjanju zdravih mišic in imunskega sistema ter zmanjševanju utrujenosti. Špinača je bogata s kalcijem, kalijem, železom, fosforjem in vitamini skupine B, spodbuja zdravo kožo, lase, kosti in živčni sistem ter prispeva k dobri prebavi in razstrupljanju telesa. Poleg tega je odličen vir antioksidantov, ki varujejo jetra, debelo črevo in oči. Vse to ob nizki vsebnosti kalorij, 104 kJ (25 kcal) na 100 gramov.
Preberite še:
- "Če počnete to, vaša jetra nujno potrebujejo razstrupljanje, po 30. letu pa bi se morali odpovedati temu živilu," trdijo strokovnjaki
- Popolna jesenska uniforma: Brigitte Macron v kombinaciji, ki dokazuje, da se dve najljubši jesenski barvi odlično ujemata
Učinek špinačnih zob
Kljub tej impresivni paleti koristi za zdravje pa obstaja stranski učinek špinače, ki ga sploh ne cenim: govorim o tako imenovanih "špinačnih zobeh". Pri tem ne mislim na neprijeten kos lista, ki se zahrbtno zatakne med sekalci, temveč na neprijeten občutek, ki ga špinača pusti v ustih, zlasti na površini zob, ki so ob stiku z jezikom hrapavi. Priznam, da sem dolgo časa domnevno verjel, da sem edini, ki čuti ta nenavaden neprijeten občutek, dokler mi hitro iskanje po internetu ni pokazalo, da temu sploh ni tako.
Toda kaj točno to je? In ali obstaja način, kako se izogniti "špinačnim zobem"?
Zakaj so po špinači zobje hrapavi?
Špinača je bogata z oksalno kislino, spojino, ki jo najdemo tudi v drugi listnati zelenjavi, kot so blitva, amarant in kislica, in ki je, kot poudarja molekularni biolog Nik Sharma v svoji knjigi The Taste Equation [2020, ki je izšla v Italiji pri založbi Biblioteca Culinaria], odgovorna za to, da je ta zelenjava bolj kisla, če je surova. Med kuhanjem celične stene špinače razpadejo, pri čemer se sprošča oksalna kislina, ki med uživanjem te zelenjave uhaja v ustno votlino. Omenjena kislina povzroči, da so zobje rahlo opraskani, kar je neprijeten občutek, ki ostane še uro ali dve po zaužitju špinače. Strokovnjaki poudarjajo, da občutki, ki jih povzročajo oksalati v špinači, še niso bili podrobno raziskani: "Govorimo o raztopljenih oksalatih in kristalih kalcijevega oksalata, ki so trdi in ostri," pravi strokovnjak. "Čeprav to ni dokazano, so prav slednji verjetno odgovorni za subtilno zrnatost, ki jo čutimo na površini naših zob."
Ali se lahko izognemo "špinačnim zobem"?
Britanski gastronomski strokovnjak Nigel Slater priporoča, da "sveže kuhane špinačne liste podušimo v stopljenem maslu ali smetani", da bi zmanjšali grob občutek v ustih.
Raztopljeni oksalati namreč reagirajo z živili, bogatimi s kalcijem, kot je mleko, in tvorijo kalcijeve oksalate, to pa lahko samo poveča občutek hrapavosti.
Ta neprimerna sodba pa nikakor ne pomeni, da morate opustiti kuhanje svoje najljubše zelenjave z mlekom, maslom ali smetano. Kot poudarjajo strokovnjaki, je kombinacija špinače in mleka "priporočljiva, da se prepreči vstop raztopljenih oksalatov v krvni obtok, kjer lahko prispevajo k nastanku ledvičnih kamnov". Ledvični kamni so namreč edina kontraindikacija za uživanje špinače, ki jo je treba v prehrano bolnikov vključiti poredko.
Najboljši način za odpravo občutka hrapavosti je, da špinačo 'zakopljemo' v sestavine z bolj okusno teksturo, pravijo in dodajajo, da bi vsak postopek, ki bi lahko raztopil kristale, kot je dodajanje močno kislih snovi in/ali dolgotrajno kuhanje, drastično spremenil teksturo in hranilno vrednost špinače.
Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024