Če boste vsak večer pred spanjem počeli to, boste upočasnili upad kognitivnih sposobnosti in preprečili nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva

18. 9. 2024
Deli
Če boste vsak večer pred spanjem počeli to, boste upočasnili upad kognitivnih sposobnosti in preprečili nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva (foto: Profimedia)
Profimedia

Branje pred spanjem je več kot le pomoč pri spanju. Izboljša lahko tudi umske sposobnosti.

Branje pred spanjem? Ne pomaga nam le pri spanju. Lahko nas naredi tudi pametnejše. Zahvaljujoč študentski tehniki.

"Študentska tehnika": kaj je in kako deluje

Robin Sharma je kanadski pisec o osebnem razvoju in upravljanju življenja. Morda vam je to ime že znano, saj ste prebrali njegovo slavno uspešnico Menih, ki je prodal svojega ferrarija, ki je izšla leta 2007. Robin Sharma rad govori o navadah, ki lahko izboljšajo življenje vsakogar. Med slednjimi nas je še posebej pritegnila ena.

Preberite še:

To je tista, ki je sestavljena iz tega, da vsak večer namenimo 45 minut branju in še 15 minut zapisovanju naučenega, pri čemer za besedilo po možnosti izberemo avtobiografijo, esej o psihologiji, zgodovini, ekonomiji, skratka nekaj, kar lahko razširi bralčevo znanje.

Sharma je poudaril učinkovitost te prakse, ki jo je poimenoval "študentska tehnika", pri odpravljanju motenj, kot je kognitivna megla, in izboljšanju spomina. Pet večerov na teden, preden ugasnemo luč, se 45 minut poglabljamo v strani priljubljene knjige, naslednjih 15 minut pa posvetimo zapisovanju temeljnih konceptov, ki smo se jih naučili med branjem.

Če boste vsak večer pred spanjem počeli to, boste upočasnili upad kognitivnih sposobnosti in preprečili nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva
Profimedia

Po štirih mesecih boste opazili te rezultate:

  • Prenehali boste biti "intelektualni lenuh", ki le pasivno vsrkava kupe informacij. Imeli boste aktivnejši odnos do tega, kar berete, gledate ali poslušate, bolje ločite, kaj je zanimivo, od tistega, kar ni, in izboljšali boste svojo kritično sposobnost
  • Okrepili boste svojo ustvarjalnost
  • Večja sposobnost koncentracije
  • Boljše spominske sposobnosti

Znanost potrjuje

Če ta praksa, ki jo priporoča Sharma, v vas vzbuja skepso, vedite, da ima resno znanstveno podlago. Raziskava, ki so jo opravili na univerzi Northern Illinois, je pokazala, da so tisti, ki redno berejo pred spanjem, bolj sposobni opravljati kognitivne teste.

Navada branja pred spanjem namreč poveča učno sposobnost možganov, saj možgani med spanjem običajno obdelujejo informacije, ki so se jih naučili čez dan. Ni naključje, da je pri pripravah na izpit priporočljivo, da pred spanjem ponovno preberemo, kar smo se učili. Zapisovanje že prebranega je torej dodatna spodbuda za um, saj poleg tega, da se s tem izvajajo njegove mnemotehnične sposobnosti, se opravi sinteza, reorganizacija in racionalizacija informacij, pridobljenih med branjem.

To pa še ni vse. Po podatkih Nacionalnega inštituta za staranje (oddelek Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA s sedežem v Bethesdi v Marylandu) branje zvečer pomaga ohranjati možgane v gibanju in tako upočasnjuje upad kognitivnih sposobnosti ter pomaga preprečevati nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva bolezen.

Glede na to, da je "študentska tehnika" v praksi veliko manj zahtevna, kot se morda zdi, nimate izgovora, da je ne bi preizkusili.

Oglejte si vse najboljše in najslabše oblečene zvezdnice z rdeče preproge sinočnjih MTV Video Music Awards

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih