To ni golo telo. To je odtis golega telesa.
Včasih so meje med modo in umetnostjo tako zabrisane, da se v čudoviti igri barv, oblik in tekstur ena zlije z drugo. Včasih ne vemo, kaj je pri kreacijah oprijemljivo in kaj ne. Včasih se celo zdi, da bi vanje lahko stopili, da bi se odtisa na njih lahko oklenili, da bi na fizikalne zakone ob pogledu na nam nedojemljiv dizajn lahko pozabili. Vse to zaradi intrigantne in popularne surrealistične vizualne prevare. Trompe l'oeil, francoski izraz za »pretentati oko,« je umetniška tehnika, za katero so značilne silhuete, odtisi in drugi elementi, ki so na dvodimenzionalnih površinah videti 3-D. Vse bolj popularne so obleke, na katerih gole figure prekrivajo telesa tistega, ki jih nosi, ali blazerji, ki uporabljajo sence, da je videti, kot da so gumbi in žepi tam, kjer jih ni. Trompe l'oeil je modni trend, ki ni zgolj estetski ali funkcionalen. Je optična iluzija, ki se igra z našo percepcijo, izkušnja, pri kateri se vprašaš, če bo kreacija oživela, kaj na njej je resnično in od kod oblikovalcu inspiracija zanjo.
Y/project jesen 2022/2023
Oblikovalci s spremembo perspektive, dimenzije ali umestitve objektov ustvarjajo optične iluzije, katere moderni začetki segajo v povojno 20. stoletje, ko so umetniki v iskanju pobega od resničnosti poskušali transcendirati fizikalne danosti. Slikarji, kot so Salvador Dalí, Jean Arp in René Magritte, so navdih raje kot v kruti realnosti prve svetovne vojne in pandemije španske gripe iskali v sanjah in absurdu. Nadrealizem se je kot kulturno gibanje, željno alternativ, ukvarjal z jukstapozicijo, nasprotujočo resničnemu življenju. Postal je eskapističen medij in platforma za izvirno komentiranje političnega dogajanja skozi izkrivljene, popačene in interpretativne prizore. Ljudem je predstavljal vizualni pobeg in se iz platna kmalu razširil na oblačila.
Jean Paul Gaultier pomlad 2022
Dizajnerka Elsa Schiaparelli je bila prva, ki je spopularizirala surrealistično tehniko oblikovanja. Idejo iluzij je leta 1927 v modo prenesla s predstavitvijo puloverja z vtkanim ovratnikom, okrepila pa jo je s predstavitvijo rokavic z rdečim lakom za nohte in plaščem z dvema obrazoma, ki gledata drug drugega, njuni silhueti pa tvorita vazo. S svojimi kreacijami je ujela bistvo nadrealizma, ki leži v ustvarjanju izkušenj skozi sanje, katerih vlogo lahko prevzame moda. Kar vidimo na pistah je zato lahko neomejeno s konvencijami našega sveta, lahko jih komentira, ignorira ali presega. Subtilne in skulptularne surrealistične kreacije so se v modni industriji bolj drzno zares začele uveljavljati v šestdesetih, ko je Geoffrey Beene oblikoval oblačila, ki so medla naše čute. V devetdesetih je trompe l'oeil doživel svoj vrh. Takrat je Jean Paul s svojimi, danes ikoničnimi, neonskimi silhuetami manipuliral s percepcijo gledalca in postal znan po prikazovanju golih teles na svojih pogosto futurističnih oblačilih.
Jean Paul Gaultier jesen 2020
Skoraj stoletje po prvem valu nadrealizma in v ponovnem obdobju vojn in pandemij, s širjenjem elementov optičnih iluzij eminentno nadaljujejo velik modne hiše kot so Loewe, Moschino, Vivienne Westwood, John Galliano, Dior in Maison Margiela. Večno ljubljena taktika, ki se je poslužujejo znamke, kot so Alexander McQueen, Liza Keane, Y/Project in Puppets & Puppets, je prikazovanje golih teles na neskončno mnogo načinov, od psihadeličnih in tehnoloških do strašljivo realističnih. Hit aktualne sezone je predvsem iluzija rok, ki objemajo in zakrivajo golo telo tistega, ki jih nosi. Nekateri dizajnerji pa so ubrali tudi drugačno, manj striktno dvodimenzionalno pot; Moschino je v jesenski 2022 kolekciji kreacije, navdihnjene s predmeti od ure pa do harfe, združil s prizoriščem, ki je spominjalo na distopično 2001: Vesoljsko odisejo, Wiederhoeft je na obleko všil pudlja, Pyer Moss pa je v poklon temnopoltih vizionarjev njihove izume spremenil v oblačila.
Loewe 2023
Trend optičnih iluzij na oblačilih je močno zastopan tako na modnih pistah in odrih kot tudi na ulicah. Kosi, za katere ni popolnoma jasno, ali se poigravajo z našimi čuti ali pa odsevajo dejanskost, prizemljeno socialno kritiko združujejo z elementi sanj, realistične modne smernice pa z idealističnimi. Trompe l'oeil nudi možnost eskapizma, ki vseeno ostane v mejah materialnega. Uteleša pobeg, ki ne izgubi stika s svetom.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: "Visoka sem 1,60 m in to je model hlač, ki mi vedno optično podaljša postavo"
Priporočamo tudi: Kako prepoznati avantgardo modo: Kjer je dovoljeno vse, določeno pa nič
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc