To so kontroverzne hlače, ki so za vedno spremenile način oblačenja in bodo zaznamovale letošnjo jesen

18. 10. 2022
Deli
To so kontroverzne hlače, ki so za vedno spremenile način oblačenja in bodo zaznamovale letošnjo jesen (foto: Profimedia)
Profimedia

Hibridni kos oblačila na stičišču med hlačami in krilom, culottes, pooseblja željo žensk, da bi živele tako, kot se jim zdi primerno: aktivno in brez vsakršnih omejitev. Pogled v zgodovino oblačila, ki ni ostalo prezrto, in zgodbo, ki je zagotovo še niste slišali. 

Tega ne pričakujemo, a kljub temu je hlačno krilo še vedno na modni sceni. Ali gre za način, kako ponoviti kode iz preteklih let in odstraniti prah s klasičnih kosov, ki veljajo za zastarela? Morda. Ta kos, ki sta ga navdihnili buržoazija in šolska uniforma, ima edinstveno zgodovino, v katero se potopimo in izberemo ključne odlomke, ki še danes odmevajo želje in boje žensk. 

Alexandre Vauthier jesen in zima 2020/2021

Hlačno krilo, revolucija za svobodo gibanja žensk 

Hlačno krilo je leta 1911 populariziral modni oblikovalec Paul Poiret, ki je želel sodobnim ženskam tistega časa, ki so potovale s kolesom, olajšati življenje in gibanje. Ta kombinacija krila in haremskih hlač (ki se tukaj razume kot nekakšno dolgo spodnje perilo, ki so ga moški takrat nosili pod obleko) je ženskam omogočila, da so se uprle prepovedi nošenja hlač (ne pozabite, da je bila ta prepoved v skladu z zakonom odpravljena šele leta 2013). Hlačno krilo je torej predvsem uporabno oblačilo. 

To je bil trenutek, ko je Elsa Schiaparelli prispela v Pariz. Spoznala je Paula Poireta in odkrila strast do mode. Ta strast je postala njen poklic, saj je postala šivilja. Italijanska oblikovalka je v tridesetih letih 20. stoletja združila nadrealizem in visoko modo ter hkrati prevzela veliko poslanstvo svojega časa: osvoboditi žensko telo z oblikovanjem inovativnih in udobnih oblačil, prilagojenih njenim novim dejavnostim. Najboljši primer tega je bil, ko je za turnir v Wimbledonu špansko teniško prvakinjo Lilí Álvarez oblekla v krilo culotte. Oblačilo se je pozneje uporabljalo za jahanje in kolesarjenje. 

Elsa Schiaparelli je tako posodobila kreacijo Paula Poireta in izzvala javnost, ki se je še vedno upirala takšni modernosti (takratni tisk je hlačno krilo označil za škandalozno). Toda prav v imenu te modernosti je oblikovalka zaznamovala zgodovino mode in konfekcije. Športna oblačila in drugi trendi, ki so bili prej rezervirani za moška oblačila, so se začeli uveljavljati tudi v ženskih oblačilih.

Če je krilo culotte pustilo svoj pečat, ne da bi prepričalo večino, je bilo v medvojnem obdobju očitno odloženo, zares pa se je začelo nositi šele v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Tako kot mini krilo Mary Quant je tudi ta kos del modne zgodovine, ki je ženskam omogočila svobodo gibanja in (predvsem) osvoboditev od konvencij. Pod ustvarjalno spodbudo Yvesa Saint Laurenta in njegove drzne muze Betty Catroux se je hlačno krilo demokratiziralo. Prva manifestacija ženskih hlač, ki se je nosila z obleko, srajco, suknjičem in visokimi škornji, kot modeli, ki sta jih podpisala Pierre Cardin ali Courrèges. 

Vrnitev kratkih hlač na modno prizorišče

Že nekaj let se culottes vračajo iz sezone v sezono in še vedno vzbujajo našo radovednost. Kot spomin na preteklost se vrača z lažno naivnim videzom. 

Jacquemus pomlad in poletje 2020

Hermès pomlad in poletje 2022

Rokh jesen in zima 2020/2021

Dior Cruise 2023

Nosite ga kot bermuda kratke hlače ali lahkotno krilo za pomlad-poletje ali volno, usnje ali džins za jesen-zimo, ta kos pa doda svoj retro čar vsaki silhueti. Pri tem pa ohranja svoj angažirani in drzni slog. Treba je poudariti, da je ta slog popolnoma primeren za naše nemirne čase. Ker je emancipacija žensk ponovno na dnevnem redu, je pred hlačnim krilom morda še svetla prihodnost. 

 Fotografije: Profimedia

Preberite še: Horoskop: Katera vrsta intimnosti je vašemu nebesnemu znamenju najbolj blizu?

Priporočamo tudi: "Dekle z zlatimi nogami" Lauren Wasser pisala zgodovino na tednu mode v New Yorku

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc